Περιστέρι... τετράδας υπέταξε το Λαύριο!

Μωραΐτης - Ντένμον

Μωραΐτης - Ντένμον / ©intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:57 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:46 - 11.03.2023

Το Περιστέρι επικράτησε το Λαυρίου με 77-66 και πλέον κοιτάζει ολοένα και... καλύτερα την τετράδα της Basket League και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς!

Το Περιστέρι πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στο Λαύριο, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί με 77-66 και να κάνει σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πλεονεκτήματος στα πλέι οφς της Basket League.

Στο πρώτο μισό το Περιστέρι ζορίστηκε, καθώς το Λαύριο δεν του επέτρεψε να ξεφύγει, όμως στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και έφτασε στη νίκη, η οποία το ανεβάζει στο 11-7. Από την άλλη το Λαύριο έμεινε στις 4 νίκες (4-13), δίνοντας με τη σειρά του μια σημαντική μάχη για την παραμονή.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ήταν ο Μίρο Μπίλαν με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Φρανσίσκο και ο Ντένμον, με τον Μωραΐτη να προσθέτει 11. Από πλευράς Λαυρίου, ο ο Φλαγκ είχε 15 πόντους με 11 ειμπάουντ, ενώ 10 μέτρησε ο Κόουλ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (17-6), όμως η απάντηση του Λαυρίου ήταν άμεση, καθώς με ένα επιμέρους 2-15 πέρασε μπροστά με 21-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν κλειστό και κάπως έτσι το Περιστέρι πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 49-40, με το σκορ στο 30' να είναι 59-50. Ένα 0-8 του Λαυρίου έκανε και πάλι το ματς θρίλερ, όμως Χάμερ και Μωραίτης απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, κάνοντας το 67-58 στο 36’. Στη συνέχεια τα δεν άλλαξε κάτι και το Περιστέρι έφτασε στη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66
Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (6/10 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (3/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντένμον 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόλμαν, Μωραΐτης 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7 ριμπάουντ)
Λαύριο (Λιμνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (5/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 10 (2), Λάνγκεβιν 7, Νικολαΐδης 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος, Ζάρας 8 (1), Γερομιχαλός 7