Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:35 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:07 - 12.03.2023

Ο Ολυμπιακός είδε τον Προμηθέα να τον κοιτάζει στα μάτια για 30', όμως στο τέλος έδειξε την ποιότητά του και έφτασε στη νίκη με 89-77, παραμένοντας αήττητος στην Ελλάδα.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για 30', όμως στο τέλος πάτησε γκάζι και απλοποίησε τα πράγματα απέναντι στον Προμηθέα, παίρνοντας τη νίκη με 89-77 και κάνοντας το 17/17 στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Το προβάδισμα παρέμεινε ερυθρόλευκο σε όλη την διάρκεια, όμως ο Προμηθέας στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή του, φτάνοντας ακόμα και στο -3. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός «ξύπνησε», βρήκε λύσεις μέσα από την άμυνά του και πήρε τη νίκη, σε ένα ματς που ο Κώστας Σλούκας απουσίασε, λόγω της θλάσης που έχει αποκομίσει στο ματς με την Μπάγερν.

Η βαθμολογία της Basket League: Συνεχίζει αήττητος ο... 50αρης Ολυμπιακός, «φουντώνει» η μάχη της παραμονής
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

21:51 - 12.03.2023

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Προμηθέα στο ΣΕΦ με 89-77 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η 50η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Πειραιά στο πρωτάθλημα και το κύπελλο της χώρας μας.

Ο Πίτερς με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μουσταφά Φαλ και 12 ο Σάσα Βεζένκοφ, με τους Πειραιώτες πάντων να ζορίζονται, καθώς μπορεί να σκόραραν 89 πόντους, όμως είχαν μόλις 22% από το τρίποντο!

Με αυτό το αποτέλεσμα, πέραν του 17/17, ο Ολυμπιακός έφτασε και τις 50 συνεχόμενες εντός συνόρων νίκες, με τελευταία ήττα να είναι αυτή στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό τον Νοέμβριο του 2021.

Για τον Προμηθέα, ο Τόμασον είχε 19 πόντους, ενώ ο Μουράτος σταμάτησε στους 13.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τα τρίποντα ήταν εκείνα που έδωσαν τα ηνία από νωρίς στον Ολυμπιακό, με τον Προμηθέα να αντιστέκεται ουσιαστικά μόνο για λίγα λεπτά. Οι Πειραιώτες δεν άφησαν περιθώρια στην άμυνα, βρήκαν σκορ με όλους τους τρόπους στην επίθεση (τρίποντα, διεισδήσεις, ποστ παιχνίδι, τρανζίσιον) και κάπως έτσι η διαφορά άνοιξε από νωρίς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-17.

Η κατάσταση ουσιαστικά δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τα ηνία, όμως αυτό πιστώνεται στην άμυνά του, καθώς επιθετικά τα… έσπασε σε αυτό το διάστημα. Παρόλα αυτά, με ένα μικρό ξέσπασμα, ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-30.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, χωρίς να πατήσει γκάζι, με τον Προμηθέα να κρατάει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (51-42, 25΄). Οι Πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να βρίσκουν τις σωστές επιλογές στην επιθεση, με το σκορ να γίνεται 57-54 (29’), πριν κάνει το 59-54 ο Σάσα Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία και με όπλο την άμυνα και την κυκλοφόρα πήγε την διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή, κάνοντας στο 77-56 στο 35’. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τον Ολυμπιακό να φτάνει εν τέλει στη νίκη με 89-77

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάναν 8 (2), Φαλ 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Πάπας 1, Μπόλομποϊ 7 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (1), ΜακΚίσκ 7 (1).

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Μουράτος 13 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χογκ 4, Κουλμπόκα 2 (7 ριμπάουντ), Κόντιτ 10 (5/6 δίποντα, 4 λάθη), Πλώτας 2, Τσαϊρέλης 1, Τόμασον 19 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τανούλης 2.