Ο Γκάλινατ τα έκανε όλα και έδωσε τη νίκη στην Καρδίτσα

Καρδίτσα - Άρης

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 21:44 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:04 - 12.03.2023

Δραματικό παιχνίδι στην Καρδίτσα ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Άρη, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη στην παράταση, χάρη στη συγκλονιστική προσπάθεια του Γκάλινατ που τέλειωσε τον αγώνα με 32 πόντους και 6/7 τρίποντα.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, Καρδίτσα και Άρης έδωσαν φοβερές μάχες με την πρώτη να φτάνει στη νίκη με σκορ 78-77. Ο Γκάλινατ με 32 πόντους έκανε τα πάντα ώστε να χαρίσει στους γηπεδούχους την 4η τους νίκη και να τους στείλει σε τετραπλή ισοβαθμία με τον Απόλωνα Πατρών, το Λαύριο και τον Ιωνικό.

Γκάλινατ και Έβανς βοήθησαν τους γηπεδούχους επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο να κυνηγήσουν γερά τη νίκη. Ήταν οι πιο αξιόπιστες λύσεις της Καρδίτσας, ενώ και ο Πρίτζετ συνέβαλε κι αυτός ώστε ο Άρης να μένει πίσω στο σκορ.

Στην αντίπερα όχθη ο Νόταε με τους Μήτρου Λονγκ και Σανόγκο κρατούσαν στο σκορ τους κιτρινόμαυρους στις δύο πρώτες περιόδους, που τελικά έκλεισαν το ημιχρόνο στο -2 (36-34) χάρη σε ένα τρίποντο του Σχίζα στην εκπνοή.

Το παιχνίδι πήρε δραματική τροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσονται στον ρόλο του οδηγού. Ο Άρης έπαιζε χωρίς τους Σανόγκο και Χάγκινς όμως αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Καστρίτη να διεκδικήσουν τη νίκη. Μάλιστα, στο 30' προηγούνταν με έξι πόντου (50-56) και έδειχναν να πατάνε καλύτερα από τους γηπεδούχους που βασίζονταν στον οίστρο του Γκάλινατ.

Στην τελευταία περίοδο έγιναν ομηρικές μάχες. Ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορές που δεν ξεπερνούσαν τους τρεις πόντους, όμως ο Γκάλινατ έδωσε προβάδισμα στην Καρδίτσα με μια βολή κι ένα λέι απ, με τα οποία διαμόρφωσε το 68-67. Ο Άρης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.  Σε ένα δραματικό φινάλε οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 69-69 με τον Γκουντγουιν που κέρδισε και φάουλ, όμως αστόχησε στη βολή και έστειλε τον αγώνα σε παράταση.

MVP: Ρομπέρτο Γκάλινατ

Αν τον άφηνες δύο ώρες παραπάνω στο γήπεδο, ακόμα θα σκόραρε. Ο γκάλινατ ήταν μια μηχανή παραγωγής πόντων και ο κύριος λόγος που η Καρδίτσα πήρε τη νίκη. Οι 32 του πόντοι τα λένε όλα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 36 - 34, 50-56, 69-69 78-77