Ξέσπασε στον ΠΑΟΚ και ετοιμάζεται για «σκούπα» ο Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 77-97

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 21:03 - 25.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:17 - 25.05.2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (77-97), στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς τους για τα playoffs της Basket League και πλέον με νίκη την ερχόμενη Κυριακή (28/5) στο ΣΕΦ «καθαρίζει» την πρόκριση για τους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Έχοντας τον Κώστα Σλούκα σε πολύ καλή ημέρα (σημείωσε 23 πόντους) ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο που του έβαλε ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία και πήρε τη νίκη με 97-77, κάνοντας το 2-0 στη σειρά τους για τα playoffs της Basket League

Οι ερυθρόλευκοι λίγες μέρες μετά την απώλεια της Ευρωλίγκας στο Final 4 του Κάουνας, κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στον δικέφαλο του βορρά και έκαναν το 2ο από τα τρία βήματα που απαιτούνται ώστε να πάρουν την πρόκριση στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό ή το Περιστέρι.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο παρκέ επηρεασμένος από την απώλεια του τίτλου στο Κάουνας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν κάποια λεπτά ώστε να επιστρέψουν στην ελληνική πραγματικότητα, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να το εκμεταλλευτεί και να καταφέρει να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες.

Ο δικέφαλος του βορρά βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, όιμως με την είσοδο του Σλούκα ο Ολυμπιακός πήρε ώθηση και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (21-24).

Στη 2η περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Βεζένκοφ που τελείωσαν το ημίχρονο με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, κυριάρχησαν απόλυτα και άνοιξαν το σκορ, φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα τους. Συνέπεια αυτού η διαφορά να εκτοξευθεί και τελικά το ημίχρονο να βρει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 15 πόντους διαφορά (31-46).

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό, δύσκολα θα άλλαζε η ροή του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα στην 3η περίοδο και άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντάς την πάνω από τους 20 πόντους (56-77, δηλαδή στο +21) και καθαρίζοντας ουσιαστικά το game 2 της σειράς. Τελικά, η λήξη της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο + 18 (61-79) και πλέον όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες μετρούσαν αντίστροφα για τη λήξη, περιμένοντας να μάθουν μόνο το τελικό σκορ.

Οι Θεσσαλονικείς ωστόσο έκαναν μια μίνι αντεπίθεση, ξεκίνησαν με σερί 6-0 το τελευταίο δεκάλεπτο και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Πρ' όλα αυτά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε όρεξη να επιτρέψει... εκπλήξεις, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και τελικά έφτασε στο 77-97, πετυχαίνοντας τη 49η συνεχόμενη νίκη του στην Ελλάδα.

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97