Ο Φρανσίσκο «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι πάει στο ΟΑΚΑ για το «θαύμα»

Ηλίας Λαλιώτης 21:23 - 27.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:35 - 27.05.2023

Το Περιστέρι, με τη βοήθεια του κόσμου του, πήρε σπουδαία νίκη (76-71) επί του τραγικού -για ένα ημίχρονο- Παναθηναϊκού, ισοφάρισε σε 2-2 την ημιτελική σειρά και πάει στο ΟΑΚΑ (30/5, 19:15) για να γράψει Ιστορία.

Ο καταπληκτικός Σιλβέιν Φρανσίσκο (24 πόντους με 5/5 τρίποντα) έκανε τα πάντα στο Περιστέρι και οδήγησε σε Game 5 την ημιτελική σειρά με τον Παναθηναϊκό. Χωρίς να χάσει σουτ στο πρώτο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα 16 πόντων στην ομάδα του, ενώ όταν το Τριφύλλι μείωσε στο καλάθι (69-67), 1:30 πριν από το τέλος, το «σκότωσε» με ένα ακόμα τρίποντο!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σπατάλησε ένα ακόμα ημίχρονο, με τραγική εμφάνιση κι όταν ξύπνησε στο δεύτερο, ήταν πλέον πολύ αργά, αλλά και χωρίς καθαρό μυαλό λόγω κόπωσης.

Για τους νικητές πέρα από τον Φρανσίσκο, οι Ραντάνοφ και Μπίλαν που ήταν εξαιρετικοί με 15 και 14 πόντους, αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους.

Πλέον, η σειρά πάει σε 5ο παιχνίδι (30/5, 19:15), στο ΟΑΚΑ, όπου και θα κριθεί ποια ομάδα θα περάσει στον τελικό της Basket League.

Ο Χρήστος Σερέλης προσέγγισε διαφορετικά το Game 4, με τους Αγραβάνη και Παπαγιάννη στη frontline του και ο Έλληνας σέντερ πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους του αγώνα. Γρήγορα, ωστόσο, ο Φρανσίσκο έδειξε τις άγριες διαθέσεις του και απάντησε με δύο σερί τρίποντα. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +6, κυρίως χάρη σε 2-3 καλές του άμυνες και καλή κυκλοφορία στην επίθεση. Γρήγορα, όμως, χάθηκαν και τα δύο αυτά στοιχεία. Ο Ραντάνοφ με έξι σερί πόντους και ένα νέο τρίποντο του Φρανσίσκο έφεραν το Περιστέρι μπροστά στο σκορ, ενώ πέντε σερί πόντοι του Κασελάκη διαμόρφωσαν το 21-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να κάνει κλέψιμο να σκοράρει στον αιφνιδιασμό. Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 8 λεπτά για να σκοράρει ξανά εντός παιδιάς ο Παναθηναϊκός. Ενδεικτικό της απελπιστικής αστοχίας (5/16 δίποντα, 2/14 τρίποντα), της κακής κυκλοφορίας (7 ασιστ για 7 λάθη) και της αδυναμίας να βρει λύσεις ο Χρήστος Σερέλης απέναντι στην πολύ σκληρή άμυνα του Περιστερίου. Με τον Φρανσίσκο να κάνει... παπάδες, έχοντας 14 πόντους (με 5/5 σουτ, τα 4 τρίποντα) και 4 ασίστ και τον Ραντάνοφ να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει 11 πόντους, το Περιστέρι (6/13 τρίποντα) κυριάρχησε στο δεκάλεπτο, βρέθηκε μέχρι και το +16 (35-19), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 41-28.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς point guard, με τον Πονίτκα σε αυτό το ρόλο, μαζί με τους Γκριγκόνις, Μαντζούκα, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ωστόσο δεν έμεινε πολύ στο παρκέ, μιας και χρεώθηκε δύο γρήγορα φάουλ κι έφτασε τα 3. Οι «πράσινοι» ωστόσο, με τον Λι αντί του Πολωνού, αρχικά και τον Γκουντάιτις αντί του Παπαγιάννη εν συνεχεία, άρχισαν να παίζουν άμυνα (παρότι τα σφυρίγματα ήταν πολύ πιο εύκολα στη δική τους πλευρά) και με καλές επιλογές στην επίθεση άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά. Με κυριότερο εκφραστή τον Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στην περίοδο, με αποτέλεσμα το 47-34 στο 23', να γίνει 59-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η κούραση των παικτών που γύρισαν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο (κυρίως των Γκριγκόνις και Γκουντάιτις) και η έλλειψη αξιόπιστων λύσεων από τον πάγκο, έδωσαν το δικαίωμα στο Περιστέρι να ελέγχει το προβάδισμα και εν τέλει να ξεφύγει ξανά μετά από ώρα με 10 πόντους στο 35' (67-57). Γεγονός που αποδείχθηκε κομβικό για να κρατήσει τη νίκη, παρά την πράσινη αντεπίθεση (69-67 στο 38'), να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πηγαίνει στο ΟΑΚΑ (Τρίτη 30/5, 19:15) για να «σκοτώσει» τον τραγικό Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 24 (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντένμον 6 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 9 (1), Κόλεμαν 2, Μωραΐτης, Ραντάνοφ 15 (2), Περσίδης 2, Χάμερ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Παπαγιάννης 9 (1), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 20 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Π. Καλαϊτζάκης 2, Λι 5 (1), Ουίλιαμς 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 11 (5 ριμπάουντ)