Πήρε το θρίλερ και έκανε το 1-0 το Περιστέρι

Χρήστος Τσάλτας 21:10 - 03.06.2023 / Ανανεώθηκε: 21:30 - 03.06.2023

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός σε όλο το 40λεπτο, βρήκε λύσεις με Μαργαρίτη και Σάιμπερτ, όμως στα κρίσιμα σημεία Μπίλαν, Κασελάκης και Ντένμον ανέλαβαν δράση, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί (71-65) και να κάνει το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Και στο τέλος κερδίζει το Περιστέρι! Η ομάδα των δυτικών προαστίων αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ, στο Game 1 των μικρών τελικών και κατάφερε να πάρει τη νίκη σε παιχνίδι που ήταν θρίλερ ως το τέλος.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε σαν σημείο αναφοράς την άμυνα, η οποία «σκέπασε» το καλάθι στους παίκτες του ΠΑΟΚ και με μεγάλα σουτ από Μπίλαν και Ντένμον έφτασε στη νίκη.

Ο Μίρο Μπίλαν με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8/10 σουτ ήταν σημείο αναφοράς για τους νικητές, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να προσθέτει 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους και 2 ασίστ μέτρησε ο Μάρκους Ντένμον. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 16 πόντους, ο Τζόρνταν Σάιμπερτ 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γιανίκ Φράνκε πρόσθεσε 12 πόντους.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παρκέ και χάρη στους Ντένμον και Μπίλαν κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (7-3, 2'). Ο ΠΑΟΚ είχε υπομονή και χτύπησε κοντά στο κλαάθι με Μαργαρίτη και Φράνκε (9-8, 4'). Ο Μίρο Μπίλαν συνέχισε να «χτυπάει» την άμυνα του ΠΑΟΚ και το Περιστέρι δημιούργησε διαφορά (17-10, 7'). Χαντς και Σαλούστρος με επί μέρους 5-0 μείωσαν σε απόσταση βολής (17-15, 8'). Ο Ραντάνοφ όμως είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, γράφοντας το 20-15.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον ρυθμό, βρίσκοντας λύσεις από Σαλούστρο και Τσιακμά (25-22, 13'). Η απάντηση του Περιστερίου ήρθε με τον Ραντάνοφ να βγαίνει μπροστά ξανά (29-22, 14'). Τα τρίποντα του Τσιακμά κράτησαν τον ΠΑΟΚ μέσα στο ματς (31-28, 16'). Το Περιστέρι κράτησε τον έλεγχο με τον Κασελάκη, όμως ο Φράνκε πλησίασε ακόμα περισσότερο για τον ΠΑΟΚ (36-33, 19'). Ο Ντένμον έγραψε το 37-33, έπειτα από τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Φώτης Τακιανός, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο στο +4.

Κασελάκης και Μπίλαν ανέλαβαν δράση για το Περιστέρι και η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (42-36, 22'). Ο Μπίλαν συνέχισε να σκοράρει, με τους γηπεδούχους να κρατάνε τον έλεγχο (48-42, 24'). Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ φώναξε παρών και με δικά του σουτ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (48-49, 26'). Ο Φράνκε εδραίωσε το προβάδισμα της ομάδας του (51-54, 28'). Ο Χουγκάζ ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά ο Σάιμπερτ είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, με τρίποντο, για το 56-57.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εδραιώσει το προβάδισμά του, βρίσκοντας λύσεις από τον Μαργαρίτη (58-61, 32'). Το Περιστέρι αντέδρασε ξανά και με τους Κασελάκη και Πουλιανίτη να δίνουν λύσεις ισοφάρισε (63-63, 35'). Ο Σάιμπερτ απάντησε για τον ΠΑΟΚ ξανά (63-65, 36'). Το περιστέρι είχε υπομονή στο παιχνίδι του, μέσα από την άμυνά βρήκε λύσεις και με τον Ντένμον πέρασε μπροστά σε κρίσιμο σημείο (66-65, 1,19'' για το τέλος). Οι παίκτες του Σπανούλη ανέαβασνα για τα καλά την ένταση στην άμυνα, οδηγώντας σε λάθη τον ΠΑΟΚ και με τον Μπίλαν να σκοράρει η διαφορά αυξήθηκε (68-65, 43,4'' για το τέλος). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία και έκαναν το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65.