Διά πυρός και σιδήρου λύγισε τον Παναθηναϊκό και έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός (vids)

Μουσταφά Φαλ

@ Intime

Γιώργος Γαβριλάκης 23:04 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 23:26 - 04.06.2023

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά, αλλά έχασε γρήγορα τον δυναμισμό του. Ο Παναθηναϊκός αντιστάθηκε, απείλησε μέχρι το τέλος αλλά τελικά παραδόθηκε στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 73-70 και έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται στη σειρά των τελικών της Basket League για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Έμοιαζε με ντέρμπι των παλιών… σούπερ ανταγωνιστικών περιόδων. Ο Ολυμπιακός, με κόπο, ιδρώτα και κάποια... βάσανα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναθηναϊκού. Και το έκανε στο όριο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (66-65), αλλά τελικά βρήκε τον τρόπο για να πάρει τη νίκη με 73-70 και να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Απομένουν άλλα δύο… βήματα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ήδη το μυαλό όλων -και των «πρασίνων»- εστιάζει στο Game 2, αυτό που θα γίνει την Πέμπτη (8/6) στο ΟΑΚΑ, αλλά το άρωμα που προέκυψε από το ΣΕΦ θύμισε εποχές που οι κόντρες και η αμφιβολία για την εξέλιξη ενός ντέρμπι «αιωνίων» ήταν τα μόνα δεδομένα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, τους περισσότερους εκ των οποίων τους σημείωσε στην πρώτη περίοδο. Ο Μουσταφά Φαλ (11 πόντοι, 5 ασίστ, 2 μπλοκ) έκανε τη διαφορά κοντά στο καλάθι και μαζί με τον Τόμας Ουόκαπ (13 πόντοι, 7 ασίστ) άλλαξαν τον ρυθμό και έδωσαν έξτρα επιλογές στους γηπεδούχους, τις στιγμές που ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο... έτοιμος από ποτέ.

Οι Μάριους Γκριγκόνις και Πάρις Λι έκαναν ό,τι μπορούσαν, έβαλαν μαζί 31 πόντους, αλλά η... έκπληξη δεν έγινε. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αμερικανός γκαρντ προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά η προσπάθειά του κόπηκε από τον Κώστα Παπανικολάου.

Είχαν προηγηθεί δύο κρίσιμες, αλλά άστοχες προσπάθειες των δύο πρωταγωνιστών από πλευράς φιλοξενουμένων (του Γκριγκόνις 1'30'' πριν το τέλος και του Λι στο 39') για να μην ολοκληρωθεί η ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν, έχασε για έβδομη φορά φέτος από τον Ολυμπιακό σε ισάριθμους αγώνες, αλλά οι τελικοί συνεχίζονται...

Δύο λεπτά και 49 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να δημιουργήσει την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα. Σε χρόνο… ρεκόρ και με τους Μιχάλη Λούντζη και Σάσα Βεζένκοφ να ξεκινούν με πολύ όρεξη και μεγάλη αποτελεσματικότητα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-0.

Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να προσαρμοστεί στις συνθήκες. Το πρώτο καλάθι του μάλιστα, το έβαλε μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά και με παράδοξο στυλ.

Ο Μάριους Γκριγκόνις βρέθηκε με τη μπάλα από επιθετικό ριμπάουντ κι ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος. Από καθήμενη θέση στο παρκέ αποφάσισε να σουτάρει. Ο Λιθουανός σημάδεψε και ευστόχησε. Φάνηκε όμως, από το ξεκίνημα ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοπό να επιτρέψει ούτε ένα εύκολο καλάθι στους αντιπάλους του.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με τη σειρά του, χρειάστηκε λιγότερο από πέντε λεπτά για να φθάσει σε προσωπικό επίπεδο τους διψήφιους πόντους. Στο 4’50’’ έκανε το 16-5 και εκείνη τη στιγμή ο Βούλγαρος φόργουορντ είχε ήδη βάλει τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 26-14, ενώ επιστρέφοντας οι δύο ομάδες για το δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα διαμορφώθηκε ως εξής: Ο Ολυμπιακός συνέχισε πάνω στα θεμέλια που είχε τοποθετήσει, αλλά έγινε… άτσαλος στις εκτελέσεις. Χάθηκαν πολλές θεωρητικά εύκολες προσπάθειες, ενώ παρά την καλή του κυκλοφορία κάποιες πάσες με ρίσκο έγιναν κλεψίματα για τον Παναθηναϊκό, που βρήκε κάποιους εύκολους πόντους στην επίθεση -κυρίως με αιφνιδιασμούς.

Οι «πράσινοι»… πήραν την δεύτερη περίοδο (επιμέρους σκορ 19-15) και η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα. Οι Γκριγκόνις και Πάρις Λι έδωσαν λύσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες κάπως προβληματισμένους με την εξέλιξη και στο σκορ στο υπέρ τους 41-33.

Ο Χρήστος Σερέλης στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους εμφάνισε στην πρώτη πεντάδα τον Αρτούρας Γκουντάιτις, αντί του Παπαγιάννη, ο οποίος είχε ξεκινήσει στο ματς. Ο Λιθουανός σέντερ έκανε μονομιάς αισθητή την παρουσία του στην επίθεση. Με δύο προσωπικά καλάθια μείωσε σε 41-37 και ο Πάρις Λι με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μία ανάσα πριν την ισοφάριση (41-40 στο 21’48’’). Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο δεν πανικοβλήθηκε. Απλώς, έθεσε σε εφαρμογή τις βασικές του αρχές. Έπαψε να είναι βιαστικός, περιόρισε τα λάθη και επιπλέον, ο Τόμας Ουόκαπ άλλαξε τον ρυθμό. Οργάνωσε τις επιθέσεις, προσέφερε ψυχραιμία και με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου επέστρεψε το +10 (56-46, στο 27’).

Το σκηνικό όμως, ανατράπηκε. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τη δύναμη και με τον Μάριους Γκριγκόνις όχι μόνο επέστρεψε, αλλά πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με το σκορ στο 66-65 κι ενώ απέμεναν δύο λεπτά για το τέλος της τέταρτης περιόδου. Διάστημα κατά το οποίο ο Ολυμπιακός κινδύνεψε ουσιαστικά, αλλά κατάφερε εν τέλει να προστατεύσει την έδρα του και να φθάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπολομπόι 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)