Η ΑΕΚ παραδόθηκε μετά το 32’ στη Μάλαγα

BCL

Sportal newsroom 23:24 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 25.01.2023

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με το... βαρύ 88-66 από τη Μάλαγα στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στους «16» του BCL στην Ισπανία.

Επί 32 λεπτά η ΑΕΚ κοιτούσε στα μάτια τη Μάλαγα, όμως οι Ισπανοί στο τέλος έβαλαν την ελληνική ομάδα στα «σχοινιά» και τελικά επικράτησαν με σκορ 88-66 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στους «16» του BCL.

Πέρι και Κράβις σημείωσαν από 22 πόντους και ήταν αυτοί που έδωσαν στη Μάλαγα τη νίκη, ενώ ο Μίτσελ ήταν ο παίκτης που προσπάθησε να σώσει την ΑΕΚ από την ήττα.

H Μάλαγα αγωνιζόμενη μπροστά στο κοινό της ήταν από το πρώτο δεκάλεπτο πιο αποφασισμένη από την ΑΕΚ. Η ομάδα της Ισπανίας βρέθηκε να χάνει 4-7, όμως στη συνέχεια έκανε αντεπίθεση και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (29-20).

Η Ένωση ωστόσο σοβαρεύτηκε, έσφιξε την άμυνά της και με εφαλτήριο αυτή, μπήκε δυναμικά στη β' περίοδο και κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα. Μίτσελ και Μάιλς οδηγούσαν επιθετικά τους κιτρινόμαυρους που στο 20' είχαν ψαλιδίσει τη διαφορά στο -5 (44-39).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει την ισπανική ομάδα (51-52) με τον Μίτσελ να κάνει «όργια», όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Ισπανοί πήραν ξανά τα ηνία και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (59-54).

Η τελευταία περίοδος ήταν και καταστροφική. Η ΑΕΚ δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα, ο Μάιλς χρεώθηκε με 5ο φάουλ και η Μάλαγα άνοιξε το γκάζι κι έφτασε εύκολα σε διαφορά 22 πόντων (88-66).

MVP: Κέντρικ Πέρι

Φόρτωσε το καλάθι της ΑΕΚ με 22 πόντους, ενώ έδωσε και 6 ασίστ συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

Μάλαγα (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13 (6/6 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ) , Οσετκόβσκι , Πέρι 22 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Μπαρέιρο 3 (1) , Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ , Έτζιμ 4 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κράβις 22 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας (6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 9 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ) , Μάιλς 14 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γουίλιαμς 10 (2/6 τρίποντα), Μίτσελ 18 (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κόνιαρης , Ξανθόπουλος (3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 , Γόντικας 1 , Παπαδάκης , Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος