Η «λαβωμένη» ΑΕΚ λύγισε από τη Μάλαγα στη μάχη της πρωτιάς

21:20 - 21.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:37 - 21.03.2023

Η ΑΕΚ, χτυπημένοι από τραυματισμούς, δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μάλαγα και μετά την ήττα της με 75-65, τερμάτισε δεύτερη στον όμιλό της στο BCL.

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλε η ΑΕΚ ηττήθηκε (75-65) από τη Μάλαγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στο φινάλε της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά του BCL ως δεύτερη, καθώς οι Ισπανοί πήρσαν την πρωτιά και το πλεονέκτημα της έδρας για την επόμενη φάση.

Η «Ένωση» το πάλεψε αρκετά παρότι είχε σημαντικές απουσίες (Γιάνις Στρέλνιεκς και Κένι Ουίλιαμς) όμως η ποιότητα της ομάδας της Ανδαλουσίας και το ουσιαστικό παιχνίδι του Τάισον Κάρτερ επέδρασαν καταλυτικά ώστε να φτάσουν στη νίκη που τους έδωσε και την πρωτιά.

Οι Ισπανοί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχαν το «πάνω χέρι» (6-11 στο 5’ και 15-21 στο 10’) ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ πιέζοντας θέλησε να ανακτήσει τον έλεγχο και με τον Ακίλ Μίτσελ βρήκε πόντους στο «ζωγραφιστό» και έφερε τον αγώνα στα ίσια (33-33 στο 17’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (38-39 στο 20’).

Στην επανάληψη, με τους Τάισον Κάρτερ και Ντάριο Μπριθουέλα η Μάλαγα ξέφυγε (42-49 στο 23’), αλλά παρά την εκνευριστική αστοχία από τα 6.75 (3/19 τρίποντα, 15.79%) έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (53-53 στο 28’), όμως στο τέλος της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να έχουν τον έλεγχο (55-59 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο, η ταλαιπωρημένη από τους τραυματισμούς ΑΕΚ μπόρεσε να πλησιάσει (62-64 στο 32.20’’), όμως οι λύσεις που ήρθαν από τους Οσετκόφσκι και Κάρτερ έδωσαν «αέρα» στη Μάλαγα (62-68 στο 35’) η οποία δέχθηκε μόλις τρεις πόντους στο τελευταίο 5λεπτο και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59, 65-75.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεμάρ 12 (5/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 7 (1), Μίτσελ 14 (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Μάντσεν 1, Οριόλα 6 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 5 (1), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Μπαρέιρο 3 (1), Ντίαθ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλινόσκι 5 (1), Κράβις 9 (4/6 δίποντα), Οσετκόβσκι 7 (4 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Κάρτερ 15 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Έτζιμ, Πέρι 1 (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Σίμα 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τόμας 9 (1).