Στην Τενερίφη η τρίτη θέση του BCL

Μάλαγα - Τενερίφη

BCL

Νίκος Καλαμπάκας 20:40 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 20:40 - 14.05.2023

Η Τενερίφη νίκησε τη Μάλαγα στον μικρό τελικό του BCL(84-79) και κατέκτησε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Η Μάλαγα μπορεί να ήταν φέτος η διοργανώτρια του BCL, ωστόσο μέσα στην έδρα της ηττήθηκε αρχικά από τη Βόννη κι έπειτα από την Τενερίφη στον μικρό τελικό (79-84), τερματίζοντας τελικά τέταρτη στη διοργάνωση.

Δεν αποδείχθηκε γούρικη η διοργάνωση του Final 4 του BCL για τη Μάλαγα! Η οικοδέσποινα μετά την ήττα της από τη Βόννη δεν τα κατάφερε ούτε στον «εμφύλιο» του μικρού τελικού με την Τενερίφη και τελικά τερμάτισε τέταρτη.

Η περσινή κάτοχος του τροπαίου βρέθηκε να κερδίζει μέχρι και με 17 πόντους διαφορά, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση, ισοφάρισαν σε 76-76, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και τελικά ολοκλήρωσαν τη φετινή τους πορεία άδοξα!

Για τους νικητές ο Σερμαντίνι σημείωσε 12 πόντους και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο και έκλεισε στο +2 για την Τενερίφη (29-31) που στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και με επί μέρους σκορ στο β' δεκάλεπτο έφτασε στο +15 (38-53).

Το σκηνικό στη γ' περίοδο ήταν ίδιο, με την Τενερίφη να κυριαρχεί. Το 52-66 θα περίμενε κανείς ότι δύσκολα θα γύριζε, όμως ο Κέντρικ Πέρι είχε άλλη άποψη, έκανε ότι μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση, πήγε το σκορ σε ισοπαλία (76-76), όμως οι «κίτρινοι» τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την τρίτη θέση.

Δεκάλεπτα: 29-31, 38-53, 52-66, 79-84

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }