Η Βόννη έγραψε ιστορία! Νίκησε τη Χάποελ και κατέκτησε τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο!

Τι Τζέι Σορτς

BCL

Νίκος Καλαμπάκας 23:08 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 23:14 - 14.05.2023

Η Βόννη έκοψε πρώτη το νήμα του BCL, αφού στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στη Μάλαγα, επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκορ 77-70 και πήρε το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο στο μπάσκετ.

Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν για μια ακόμα φορά ο ηγέτης της Βόννης και η ομάδα του επικράτησε στον τελικό του BCL της Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκορ 77-70, κατακτώντας για πρώτη φορά στην ιστορία της ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Η Βόννη πατούσε καλύτερα από τη Χάποελ στο ξεκίνημα του αγώνα. Με κινητήριο μοχλό τον Τι Τζέι Σορτς κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο κλειστό όπου οι άμυνες είχαν την τιμητική τους. Η πρώτη περίοδο βρήκε τους Γερμανούς μπροστά με double score (14-7).

Η ροή του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν πιο εύκολα στόχο, με τη Βόννη να διατηρεί την κυριαρχία της και να συνεχίζει να είναι το αφεντικό. Οι Γερμανοί έφτασαν τη διαφορά στο +14 (30-16), οι Ισραηλινοί όμως κατάφεραν να μειώσουν στους 7 με ένα επί μέρους σκορ 8-1 (31-24). Παρ' όλα αυτά η Βόννη συνέχισε να είναι επιθετική και τελικά το ημίχρονο την βρήκε στο + 9 (37-28).

Η ψαλίδα πλέον είχε κλείσει και η Χάποελ ξεκίνησε να πιέζει. Οι Ισραηλινοί έδειξαν πείσμα και πάθος και είχαν καταφέρει να ζορίσουν αρκετά τη Βόννη που είχε το πάνω χέρι. Έντεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου οι Γερμανοί βρίσκονταν στο +2, διαφορά με την οποία πήγαν οι δύο αντίπαλοι στην τελική ευθεία (57-55).

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε η δ' περίοδος για τη Βόννη. Το 62-55 δεν ήταν σκορ ασφαλείας, όμως έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Τόμας Ίσαλο. Παρ' όλα αυτά η Χάποελ δεν είχε σκοπό να παραδώσει εύκολα τα όπλα. Ο Ράντολφ μείωσε σε 68-64, όμως Μάλκολμ, Σορτς και Ουάρντ έδωσαν πάλι αέρα 9 πόντων στους Γερμανούς, 1.58'' πριν το τέλος.

Η Βόννη πλέον ήταν αγκαλιά με την πρώτη ευρωπαϊκή κούπα της ιστορίας της, αλλά και το πρώτο ευρωπαϊκό γερμανικής ομάδας στο μπάσκετ. Το τελικό 77-70 σφράγισε απλά την ανωτερότητα της Βόννης, που μπορεί να υπερηφανεύεται ότι ότι κατέκτησε το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο!

Δεκάλεπτα: 14-7, 37-28, 57-55, 77-70