Εθνική για φίλημα, «σκότωσε» με Ρογκαβόπουλο - Μωραΐτη τη Σερβία!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:18 - 24.02.2023 / Ανανεώθηκε: 21:54 - 24.02.2023

Η Εθνική μας, μετά από μια συγκλονιστική ματσάρα, πήρε τη νίκη απέναντι στην Σερβία με 97-92 στην παράταση!

Η Εθνική μας μπορεί να μην είχε κίνητρο απέναντι στην Σερβία, είχε όμως καρδιά, θέληση και τους Μωραΐτη και Ρογκαβόπουλο σε τρομερή κατάσταση, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 97-92.

Η Σερβία έφτασε ακόμα και στο +13 μέσα στο παιχνίδι, όμως η Ελλάδα έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου με τους δύο ήρωες σε τρομερή κατάσταση, έφτασε σε μια σπουδαία επικράτηση.

Η Ελλάδα έχει ήδη περάσει στην επόμενη φάση, οπότε αυτό το αποτέλεσμα δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι, όμως η Σερβία επιβάλλεται να επικρατήσει της Μεγάλης Βρετανίας σε λίγες ημέρες, εάν θέλει να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου πενταλέπτου της αναμέτρησης. Το 6-3 της ελληνικής ομάδας (5’), έγινε 6-13 (7’40’’) με την ελληνική ομάδα να κλείνει την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 8-15, ενώ και στο δεύτερο δεκαλεπτο ήταν... εκτός αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-39.

Η Σερβία έφτασε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (30-42, 20’15’’) και την κράτησε μέχρι το 29' (50-62), όμως ο επίλογος της τρίτης περιόδου ανήκε στον Δημήτρη Μωραϊτη, ο οποίος νίκησε το χρόνο και ευστόχησε με τη λήξη σε ένα πολύ μακρινό τρίποντο για το 55-62!

Η Ελλάδα συνέχισε και με τους Ρογκαβόπουλο – Χουγκάζ μείωσε στους δύο (63-65, 33′) με τον δεύτερο να γράφει από τη γραμμή και το 69-68 (35’20΄΄). Ο Δημήτρης Μωραϊτης πήρε τη σκυτάλη για το 71-68 (36′) με το γήπεδο στο πόδι! Ο Μιλουτίνοφ ήταν εκεί για να ξαναδώσει με ένα ακόμη κάρφωμα το προβάδισμα στη Σερβία (73-75, 37’30”). Ο ίδιος έγραψε και το 78-80, αλλά ο Μωραϊτης ήταν εκεί για το 80-80, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ρογκαβόπουλος έβαλε την Ελλάδα στη θέση του οδηγού με τρία τρίποντα (89-85)! Ο Χατζηδάκης με διπλή προσπάθεια έγραψε το 91-87 με 35” στο ρολόι!

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης διαμόρφωσε το 93-89, αλλά ο Νταβίντοβατς απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων (93-92) με 16” για το τέλος. Ο Γιάραμαζ έκανε το φάουλ στον Μωραϊτη που κρίθηκε αντιαθλητικό από τους διαιτητές για να γίνει το 95-92! Οι Σέρβοι έκαναν το φάουλ στον Ρογκαβόπουλο, ο οποίος συνέχισε εύστοχος για να γράψει το τελικό 97-92!

Τα δεκαλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.α.), 97-92

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

Σερβία (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοφ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς