Ο Προμηθέας «γκρέμισε» τους πύργους του Αμβούργου

Άντονι Κάουαν

© eurocup.com

Πάρης Τσελεπίδης • 22:33 - 31.01.2023 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 23.06.2023

Ο Προμηθέας «χτύπησε» στο Αμβούργο με το ίδιο νόμισμα τους Τάουερς. Στο δυνατό τους σημείο. Με φουλ επίθεση και τους κέρδισε με 105-103 για την 13η αγωνιστική του Β΄ ομίλου του Eurocup.

Ο Προμηθέας στο πιο παραγωγικό του παιχνίδι στη φετινή του πορεία στον Β΄ όμιλο του Eurocup επικράτησε του Αμβούργου στην Γερμανία με 105-103 για την 13η αγωνιστική. Νίκη με την οποία η ομάδα της Πάτρας έφθασε στο 8-5 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκρισή του στην επόμενη φάση και συνάμα βρίσκεται μία νίκη μακριά από την 2η θέση.

Το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου πέτυχε να «γκρεμίσει» τους «πύργους» του Αμβούργου στο δυνατό τους σημείο. Ρίχνοντας το βάρος στην επίθεση και όχι στην άμυνα για να φθάσει στη νίκη έστω και με περιπετειώδη τρόπο στο τελευταία δευτερόλεπτα. Ειδικά στο σημείο όπου η γερμανική ομάδα πέτυχε μέχρι και να προηγηθεί με καθοριστικό τον Ντάστιν Χογκ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι από το πρώτο του δεκάλεπτο φάνηκε πως θα ανοίξει και θα πηγαίναμε σε υψηλό σκορ. Στο τέλος του η ομάδα του Αμβούργου προηγήθηκε με 26-24 και στο τέλος του δεύτερου ο Προμηθέας με 48-53 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού και με το υπέρ του +5 ενώ είχανε ξεφύγει και με 8 (42-50 στο 18΄).

Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι παίκτες και των δύο ομάδων δεν είχανε διάθεση να κατεβάσουνε ταχύτητα. Όπως και έγινε με αυτούς του Προμηθέα να πήγανε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 78-83 αλλά το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Και πιο συγκεκριμένα μέχρι τη τελευταία επίθεση αλλά και άμυνα που είχανε οι δύο ομάδες.

Σε αυτήν του Προμηθέα καθοριστικό ήταν το επιθετικό ριμπάουντ του Χογκ στα 23'' μετά το άστοχο σουτ του Τόμασον για το 103-104 ενώ όπως αποδείχτηκε η άμυνα των Πατρινών στη τελευταία επίθεση των Τάουερς ήταν καθοριστική. Και πιο συγκεκριμένα αυτή του Κουλμπόκα στον Σάμαρ για να έρθει το 103-105 και οι Αχαιοί να βλέπουνε όχι απλώς την παρουσία του στην πρώτη τετράδα αλλά να φλερτάρουνε και με την δεύτερη θέση του Β΄ ομίλου.

MVP: Ντάστιν Χογκ

Ο Αμερικανός φόργουορντ του Προμηθέα με το επιθετικό του ριμπάουντ στα 23'' πριν από το 40΄ μετά το άστοχο σουτ του Τόμασον και το καλάθι του έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα της Πάτρας σε συνδυασμό με την άμυνα του Κουλμπόκα. Ο Ντάστιν Χογκ μετά από 31'23'' που αγωνίστηκε σημείωσε 19 πόντους όντας ο πρώτος σκόρερ για τους Αχαιούς με 2/3 βολές, 7/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα ενώ μάζεψε και 2 αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105.
Τάουερς Αμβούργου (Μπαρλόσκι): Σόορμαν 14(4/6τρ.), Πολάιτ 19(2), Φίλιπς 5(1), Μάισνερ 7(2), Γούνταρντ 6(1), Σαμάρ 8(2τρ., 8ασ.) ΜακΚούλουμ 4(6ασ.), Χάινριχ 7(8ασ.), Βόλφαρθ-Μπότερμαν 7, Τσάιλντς 26(10ριμπ.).
Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 7(1), Ντάνγκουμπιτς 3(1), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλης 7, Μουράτος 5(1), Γκίκας 11(3/6τρ.), Σίμπσον 16(4/8τρ.), Χογκ 17, Τόμασον 19(1), Κουλμπόκα 18(3/7τρ.).