Ο Προμηθέας καθάρισε τη Μπουργκ και πέρασε στους «8» του EuroCup!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:02 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:41 - 12.04.2023

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος της Μπουργκ και πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπουργκ με 89-75, η οποία τον στέλνει στους «8» του EuroCup, εκεί όπου τον περιμένει η Προμετέι!

Ο Προμηθέας συνεχίζει να κρατάει τη σημαία του ελληνικού μπάσκετ ψηλά, με τους Πατρινούς να επικρατούν της Μπουργκ με 89-75 και να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του EuroCup!

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή, ενώ μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο απειλήθηκαν, χωρίς όμως η Μπουργκ να καταφέρνει να κάνει την ανατροπή. Στη συνέχεια ο Προμηθέας πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι και έφτασε στη νίκη με +14.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Προμηθέας από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ (14-5, 6'). Η Μπουργκ συνέχισε να είναι σε... άλλο γήπεδο μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να το κλείνουν προηγούμενοι με 24-13.

Η Μπουργκ ανέβασε την απόδοσή του, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά τους Πατρινούς. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 7 (31-24, 16'), με τον Προμηθέα να γκαζώνει και να φτάνει στο +13 (41-28, 19'). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και με ένα μικρό ξέσπασμα έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Μποργκ. Οι φιλοξενούμενοι μείωναν διαρκώς τη διαφορά, καθώς μπορεί στην επίθεση ο Προμηθέας να πήγαινε καλά, όμως στην άμυνα ήταν ΚΑΚΙΣΤΟΣ. Έτσι, το σκορ μειώθηκε ακόμα και στο 58-55, όμως ένα τρίποντο του Κάουαν διαμόρφωσε το 61-55 της περιόδου.

Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν! Ο Προμηθέας πάτησε γερά το πόδι του στο γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά πάνω από τους 10. Έτσι, με το τέλος του αγώνα, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπουργκ με 89-75 και πλέον ετοιμάζεται για να αντιμετωπίσει την Προμετέι.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75
Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 20 (1/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Κοντίτ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 2, Λάγιος, Σίμπσον, Χογκ 10 (1), Τόμασον 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τανούλης, Κουλμπόκα 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)
Μπουργκ (Φοτού): Μπενίτεθ 2 (5 ριμπάουντ), Κουρμπί 9 (3), Μάσενατ, Φλόιντ 16 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πάλμερ 5 (2/9 σουτ), Πελός 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σασάνγκ 10 (1), Μάικ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόκιλα 2, Μπριμά 3, Ζουλιέν 3 (1 τρίποντο, 9 ασίστ)