Αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός, έχασε (και) από τη Φενέρ στο ΟΑΚΑ

Αρτούρας Γκριγκόνις / © Intime

Sportal newsroom 00:00 - 11.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:20 - 11.01.2023

Προηγήθηκε με πέντε πόντους (78-73), τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, η Φενερμπαχτσέ πήγε το ματς στην παράταση και νίκησε με 94-88 τον Παναθηναϊκός. Έξι σερί ήττες για τους Πράσινους στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός πήρε… όλα τα ριμπάουντ, αλλά στόχος του αγώνα (από καταβολής μπάσκετ) είναι να βάλεις περισσότερους πόντους για να νικήσεις. Όχι να πάρεις μαζέψεις τα περισσότερα ριμπάουντ.

Η Φενερμπαχτσέ ήταν πιο συγκεντρωμένη και είχε περισσότερες λύσεις. Νίκησε στο ΟΑΚΑ με 94-88 στην έξτρα περίοδο και οδήγησε τους Πράσινους στην έκτη διαδοχική ήττα τους στην Euroleague.

Με έξι νίκες και διπλάσιες ήττες οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πλέον βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, την ώρα που η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη, μετά από πέντε διαδοχικές ήττες βρήκε τον δρόμο προς την επιτυχία.

Αυτό το… μούδιασμα που έχουν φέρει τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα (και των δύο) ήταν κυρίαρχο στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δίλεπτο είχε βάλει μόνο έναν πόντο και ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος παρεμπιπτόντως επιλέχθηκε από τον Δημήτρη Ιτούδη ως μέλος της πρώτης πεντάδας της Φενέρ, με καλάθι έκανε το 6-1.

Η ενέργεια του Νέιτ Ουόλτερς έδωσε λύσεις στον κόουτς Ντέγιαν Ράντονιτς και ο Ντέρικ Ουίλιαμς έβαλε μπροστά τους Πράσινους στο 13-11 (4’42’’).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (19-16), αλλά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στον πόντο, με τους γηπεδούχους μπροστά με 19-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ματέους Πονίτκα που έκανε το +4 (22-18), αλλά ο Πολωνός και οι συμπαίκτες του απέτυχαν να δημιουργήσουν συνθήκες ελέγχου του αγώνα.

Όσο όμως, ο Ντουέιν Μπέικον συνδεόταν με συχνότητα από νωρίς, δεν είχαν έλεγχο, αλλά είχαν αισιοδοξία. Ο Αμερικανός μέχρι το 39-36 υπέρ της ομάδας του -σκορ εικοσαλέπτου- είχε 11 πόντους και οδηγούσε ως συνήθως την επιθετική κινητικότητα της ομάδας του.

Μάλιστα, με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε και μία πολύ σημαντική και… στιβαρή βοήθεια. Αυτή που προσέφερε ο Αρτούρας Γκουντάιτις και στη συνέχεια ο Ματέους Πονίτκα. Ο Λιθουανός βοήθησε στην άμυνα, κυρίως στο ριμπάουντ -όπως και ο Πολωνός- και μπορεί να έχασε ελεύθερες βολές, αλλά έβαλε μαρκαρισμένα δίποντα. Γενικά έδωσε μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια.

Κι όταν άρχισε να κουράζετε, αποσύρθηκε για τις ανάσες του, αλλά άφησε τη σκυτάλη στους συμπαίκτες του, με εξέχουσα παρουσία αυτή του Πονίτκα. Οι Πράσινοι άρχισαν να σφίγγουν την άμυνα τους και να παίρνουν μαζικά ριμπάουντ (και επιθετικά), όπως «έδειξε» πρώτος ο Γκουντάιτις.

Με δύο τρίποντα, ένα του Ντέρικ Ουίλιαμς και ένα του Πάρις Λι προηγήθηκαν με 55-49 στο 27’30’’ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το max της διαφοράς που κατάφεραν, μέχρι εκείνη τη στιγμή, να δημιουργήσουν: 59-51.

Στα τελευταία 10 λεπτά ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παλεύει στο ριμπάουντ και αυτό το στοιχείο ήταν που τον κράταγε στη διεκδίκηση του ματς. Η Φενερ όμως, δεν είναι αμελητέα ποσότητα και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής.

Στους πόντους και στις προσωπικές ενέργειες των Πρασίνων, του Μπέικον, αλλά και του Λι, στην μαχητικότητα του Πονίτκα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο τρίποντα του Κάρσεν Έντουαρντς και ένα του Ντέβιν Μπούκερ.

Με αυτό του Μπούκερ η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 72-70 και κυρίως το πίστεψε. Αντιστάθηκε μέχρι την ολοκλήρωση του τέταρτου δεκαλέπτου και το ματς πήγε στην έξτρα περίοδο, αφού στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκος αστόχησε αρχικά με τον Μπέικον και στη συνέχεια ο Πονίτκα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στον προορισμό της. Έτσι έμεινε το 78-78 και οι διαφορές λύθηκαν στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και με πρωταγωνιστή τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να κάνουν τη διαφορά, να βρουν τις επιπλέον λύσεις και να φθάσουν στη νίκη. Ειδικά το τρίποντο του Αμερικανού , ένα λεπτό ακριβώς πριν το τέλος της παράτασης και με το Ντέρικ Ουίλιαμς «κρεμασμένο» πάνω του, που έκανε το 90-85 ήταν αυτό που έκρινε το νικητή -λίγο πριν το τελικό 94-88.

MVP: Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις

Εδώ και καιρό, λόγω τραυματισμών, ο Δημήτρης Ιτούδης έχει δώσει κυρίαρχο ρόλο στον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις. Στο ΟΑΚΑ ο Αμερικανός δικαιολόγησε την επιλογή του προπονητή του. Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (6/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα). Έβαλε τα ουσιαστικά, έβαλε και τα κρίσιμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78, παράταση: 88-94
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 11 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 10 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 27 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/10 βολές), Πονίτκα 14 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (7 ριμπάουντ).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 14 (6/13 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν, Ουίλμπεκιν 9 (2/6 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Έντουαρντς 14 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2/2 βολές), Χέιζ - Ντέιβις 24 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πιερ, Γκούντουριτς 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.