Η Φενέρ μετά τον Παναθηναϊκό υπέταξε και τη Μπάγερν!

Sportal newsroom 21:38 - 12.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 12.01.2023

Η Φενέρ, μετά την μεγάλη επικράτηση επί του Παναθηναϊκού στην παράταση στο ΟΑΚΑ, υπέταξε και την Μπάγερν παίρνοντας τη νίκη με 79-71 στην Κωνσταντινούπολη!

Η Φενέρ επέστρεψε! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, χωρίς να… ιδρώσει τουλάχιστον μετά το εκπληκτικό τρίτο της δεκάλεπτο και παρά την κοιλιά της στο τέταρτο, πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν με 79-71 και ανέβηκε στο 12-7!

Η Φενέρμπαχτσε είχε τα ηνία σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την Μπάγερν στο τέλος να παλεύει για την ανατροπή, αλλά να μην τα καταφέρνει, γνωρίζοντας την ήττα που την στέλνει στο 7-12.

Ο Μότλεϊ είχε 22 πόντους με 17(!) ριμπάουντ, ενώ 11 πρόσθεσε ο Ουίλμπεκιν και από 9 οι Καλάθης και Έντουαρντς. Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ είχε 21 πόντους για τη Μπάγερν και ο Ουίνστον 12.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπάγερν μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-7 στο 2΄ με καλάθι του Ρούμπιτ αλλά στο φινάλε του με το τρίποντο του Γκούντουριτς η Φενέρ προηγήθηκε με 19-18, σε ένα πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ανήκε στη τουρκική ομάδα που είδε τη γερμανική να ισοφαρίζει δις αλλά να ξεφεύγει με εφτά και να πηγαίνει με αυτή τη διαφορά στα αποδυτήρια και το υπέρ της 46-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Ιτούδη που με όπλο της την άμυνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 21-10 για να προσπεράσει με 18 και 67-49 στο 30’. Η Μπάγερν ωστόσο έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε ακόμα και στους 4, κάνοντας το σκορ 75-71 δια χειρός Ρούμπιτ στα 40’’ για το τέλος. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τη Φενέρ να καθαρίζει την υπόθεση νίκη με τέσσερεις βολές και να φθάνει στο τελικό 79-71.

MVP: Τζόναθαν Μότλεϊ

Ο Αμερικανός σέντερ της Φενέρμπαχτσε ήταν και με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης της τουρκικής ομάδας αλλά και του παρκέ. Κάτι που φανερώνεται πολύ εύκολα και μέσα από τα νούμερά του όπου είχε 22 πόντους με 8/10 βολές και 7/11 δίποντα ενώ μάζεψε και 17(10-7) ριμπάουντ σε 32:08 όπου είχε ακόμη 1 ασίστ και 1 κλέψιμο με τα 2 λάθη που υπέπεσαν να πέρασαν απαρατήρητα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 22(7/11 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Μπιρσέν 6(1), Γουίλμπεκιν 11(1), Έντουαρντς 9(3), Χέιζ - Ντέιβις 4, Πιερ, Γκούντουριτς 8(2), Μπούκερ 5(1), Καλάθης 9(3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 5.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 9(3), Γουόλντεν 7 (1τρ., 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίνστον 12(1), Γκιφάι 2, Χάντερ 2, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 4, Χάρις 6, Ρούμπιτ 21(1), Γκιλέσπι 6(8 ριμπάουντ).