Θρίαμβος του Ολυμπιακού στη Μπολόνια με... τριγωνομαγεία Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου

Σάσα Βεζένκοφ / © Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:32 - 12.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 13.01.2023

Ο Ολυμπιακός, έχοντας για... τρεις σωματοφύλακες τους Βεζένκοφ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ πέρασε από τη Μπολόνια, επικρατώντας μετά από ματσάρα της Βίρτους με 85-83.

Ο Ολυμπιακός, παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα, απέναντι στη Μπολόνια, στο τέλος έδειξε την ποιότητά του και, παρότι έπαιξε χωρίς τον Κώστα Σλούκα, πήρε το «διπλό» στην έδρα της Βίρτους με 85-83, ανεβαίνοντας στο 12-7.

Ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί στο +12 στο 30', όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψε στη Μπολόνια να επιστρέψει και να μειώσει ακόμα και στο δίποντο στην τελευταία κατοχή, όμως οι Λούντμπεργκ και Μίκι αστόχησαν σε προσπάθειες για δίποντο, με τη κόρνα της λήξης να βρίσκει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νικήτρια και μια νίκη μακριά από την κορυφή.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους (και 10 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκαναν επίσης οι Σακίλ ΜακΚίσικ με 21 πόντους και Κώστας Παπανικολάου με 17.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τη Βίρτους, όμως στο τέλος μια τεχνική ποινή τον κράτησε εκτός, με την ομάδα του να μην τον έχει στην επίθεση που έκρινε το ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο στο ξεκίνημα, κάνοντας το σκορ 9-18 στο 7’. Κάπου εκεί όμως ήρθε η ώρα της Βίρτους. Η ομάδα της Μπολόνια πάτης γκάζι και με τον Τεόντοσιτς να σκοράρει από μακριά έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-22, ενώ και στην δεύτερη περίοδο κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Μάλιστα οι Ιταλοί, με όπλο το πάθος και τον Τεόντοσιτς πέρασαν και μπροστά με 33-30 στο 15’, όμως οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από την άμυνα, παίρνοντας τα ηνία με 38-42 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να βγαίνουν μπροστά σε επίθεση και άμυνα, με την ψαλίδα να ανοίγει, καθώς οι Πειραιώτες έφτασαν ακόμα και στο +12 στο 29, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο

Ο Ολυμπιακός κόλλησε για λίγο επιθετικά και οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν, μειώνοντας το σκορ (64-67, 34'), με τους Τεόντοσιτς και Παγιόλα να βγαίνουν μπροστά και να κάνουν το 73-71 στο 36'. ΜακΚίσικ και Παπανικολάου κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 75-80 (38'). Ο Μπακό μείωσε για την Βίρτους (77-80, 39'), με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι ως το τέλος. Ο Παπανικολάου με επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ έκανε το 77-82 (57'' για το τέλος), όμως ο Τεόντοσιτς κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και 30'' πριν από το τέλος έκανε το σκορ 80-82. Ο ΜακΚίσικ με ένα μεγάλο καλάθι έφερε την ομάδα του στο +4 στα 27'' για το τέλος (80-84) και ο Βεζένκοφ με μια βολή έκανε το 80-85 στα 20’’.. Ο Οτζελέγε με γκολ-φάουλ μείωσε για την Βίρτους στα 17'' σε 83-85. Ο Λαρεντζάκης στα 10'' για το τέλος είχε 0/2 βολές, όμως η Βίρτους αστόχησε στην τελευταία επίθεση, με τους Λούντμπεργκ και Μίκι να μην βρίσκουν σκορ.Τελικό σκορ 83-85 και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό.

MVP: Σακίλ ΜακΚίσικ

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν καταπληκτικός και έκανε το κενό του Κώστα Σλούκα να μην φανεί ποτέ. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 21 πόντους με 7/12 εντός παιδιάς (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας έτσι 29 βαθμούς στο PIR>

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-42, 53-63, 83-85
Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παγιόλα 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπακό 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζαϊτέ 2 (1/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Σενγκέλια 11 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ, Μίκι 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Οτζελέγε 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τεόντοσιτς 21 (5/11 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη)
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Κάνααν 2 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Λούντζης 3 (10, Λαρεντζάκης 4 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοφ 22 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ (6 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 21 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)