Η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε αλλά νίκησε τη Μακάμπι

Sportal newsroom 23:32 - 31.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:45 - 01.02.2023

Η Μπαρτσελόνα είχε δύσκολο έργο απέναντι στη Μακάμπι η οποία στην τέταρτη περίοδο στο σκορ, όμως τελικά κατέρρευσε στο τέλος οι Καταλανοί έκαναν το 83-78.

Η Μακάμπι έφτασε κοντά στο να κάνει την έκπληξη και να πάρει νίκη στην έδρα της Μπαρτσελόνα για την 22η αγωνιστική της Euroleague, όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο τελευταίο πεντάλεπτο σοβαρεύτηκαν και τελικά επικράτησαν με σκορ 83-78.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κόρι Χίγκινς ο οποίος σημείωσε 15 πόντους και ήταν αυτός που έδειξε ψυχραιμία όταν η μπάλα άρχισε να καίει.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο, όμως οι Ισραηλινοί δεν την άφηναν να πάριε μεγάλη διαφορά και να ξεφύγει στο σκορ. Το 20-15 του πρώτου δεκαλέπτου μαρτυρούσε ότι οι δύο αντίπαλοι είχαν ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τους Καταλανούς να κάνουν το παιχνίδι τους και συνεχώς έβρισκαν λύσεις. Το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους στο 41-37, ενώ η τρίτη περίοδο ανήκε στους φιλοξενούμενους που με επί μέρους σκορ 30-21 πήρε προβάδισμα με σκορ 67-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε ότι ο αγώνας θα είναι ντέρμπι. Ένα ρίποντο του Χίγκινς έδωσε όμως το προβάδισμα ξανά στους παίκτες του Σάρας (76-74) που έκτοτε δεν έμειναν ποτέ ξανά πίσω στο σκορ.

MVP: Τόρι Χίγκινς

Ο Αμερικάνος έκανε μεστή εμφάνιση και έδειξε τις ηγετικές του ικανότητες όταν η Μακάμπι έδειχνε αποφασισμένη γαι τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 3, Βέσελι 10, Κάλινιτς 3(1), Σατοράνσκι 9(1), Λαπροβίτολα 5(1), Αμπρίνες 8(2), Χίγκινς 15(1), Τόμπι 5(1), Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 14(2), Μίροτιτς 11(2/6τρ., 9 ριμπάουντ).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 20(2), Μπάλντγουιν 15(2), Μάρτιν 11(2), Σόρκιν 7, Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 11(3), Κοέν, Μπράιμο 4, Νίμπι 1, Κόλσον 7(1).