Η Μπαρτσελόνα καρδιοχτύπησε αλλά νίκησε την Μπάγερν

Sportal newsroom 23:27 - 02.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:38 - 02.02.2023

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Μπάγερν Μονάχου, με τους Καταλανούς να επικρατούν τελικά με σκορ 72-70.

Η Μπαρτσελόνα σε μια μέτρια βραδιά δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου η οποία αν και ήταν χωρίς τον Τρινκιέρι στον πάγκο, βρήκε τον τρόπο να παιδέψει τους Καταλανούς και τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 72-70

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα στο σκορ και τους Βαυαρούς να επανέρχονται από διαφορές επτά πόντων και να αποδεικνύονται σκληρά καρύδια.

Η εξέλιξη του αγώνα

H Mπαρτσελόνα ήταν συγκεντρωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει διαφορά 7 πόντων στο 7' (17-10). Οι Βαυαροί ωστόσο δεν κατέθεσαν τα όπλα, αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 17-14, όμως Ντα Σίλβα και Σίλβα πήγαν ξανά το σκορ στο +7 για τους γηπεδούχους στο τέλος του δεκαλέπτου (21-14).

Οι Βαυαροί πείσμωσαν στη δεύτερη περίοδο και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Ρούμπιτ και Μπαμπ είχαν το καθαρό μυαλό και φόρτωναν με πόντους το καλάθι της Μπάρτσα, με αποτέλεσσμα το 31-22 του 17' να γίνει 33-32 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Όποτε οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιρναν διαφορά, η Μπάγερν έκανε αντεπίθεση και τους έφταναν σε απόσταση αναπνοής. Στο 30' το ταμπλό έγραφε 51-47 και όλα έδειχναν ότι το ματς θα είναι ντέρμπι, όπως και τελικά συνέβη.

Η Μπάγερν αφού κάλυψε διαφορά επτά πόντων, ισοφάρισε τους Καταλανούς, όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και ηττήθηκαν χάρη σε ένα καλάθι του Χίγκινς που δεν απαντήθηκε στα 6'' που απέμεναν.

MVP: Κόρι Χίγκινς

Σημείωσε μόλις 9 πόντους και γενικά δεν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι, όμως το δικό του καλάθι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 21-14, 34-33, 51-47, 72-70

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3, Σανλί 10, Βέσελι 10 , Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 5 , Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 7, Χίγκινς 9, Γιοκουμπάιτις 7, Μίροτιτς 12

Μπάγερν Μονάχου (Βερτεμάτι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15, Γουόλντεν 9, Σίλι 2, Γουίνστον 4, Γκιφάι 4, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 12, Τσίπσερ, Βίμπεργκ 9 (1), Ρούμπιτ 10, Γκιλέσπι 3