Η Φενέρμπαχτσε διέλυσε με 100άρα τη Βίρτους

Νικ Καλάθης

Νικ Καλάθης / © Euroleague

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:36 - 03.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 03.03.2023

Η Φενέρμπαχτσε έμοιαζε να παίζει μόνη της απέναντι στην Βίρτους, φτάνοντας στη νίκη με το εκπληκτικό 104-72.

Η Φενέρμπαχτσε δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Βίρτους, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να επικρατεί εύκολα με 104-72, ανεβαίνοντας στο 16-9, με την ιταλική ομάδα να υποχωρεί στο 12-14.

Από την αρχή μέχρι το τέλος η Φενέρμπαχτσε πάτησε γκάζι, καθώς μετά το αρχικό 6-12 (3'), έκανε ένα μικρό πάρτι και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Νταϊσόν Πιέρ με 20 πόντους, ενώ από 16 είχαν οι Μότλεϊ - Γκούντπυριτς, 15 πρόσθεσε ο Ουίλμπεκιν και 11 με 8 ασίστ ο Νικ Καλάθης.

Από την άλλη, οι 18 πόντοι του Μάρκο Μπελινέλι δεν ήταν αρκετοί για την Βίρτους Μπολόνια, η οποία είχε την αντίπαλό της να ευστοχεί σε 20(!) τρίποντα και να μοιράζει 27 ασίστ.

Η Βίρτους ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, όμως μετά το αρχικό 6-12, η Φενέρ έμοιαζε να είναι η μοναδική ομάδα στο γήπεδο. Στα υπόλοιπα λεπτά της του δεκαλέπτου η ομάδα του Ιτούδη έκανε πάρτι και με επιμέρους 25-2 πήρε τον έλεγχο και στο 10' το σκορ ήταν 31-14.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να κάνει πάρτι και να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το σκορ στο 58-29. Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν μια τυπική διαδικασία, με την Φενέρ να κάνει έναν... περίπατο στο τρίτο δεκάλεπτο (85-52) και να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 104-72

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72
Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 16(7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 4(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ουίλμπεκιν 15(5/7 τρίποντα), Έντουαρντς 5(1/4 τρίποντα), Μπιέλιτσα 2(1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 3(1), Χέιζ - Ντέιβις 5(1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Πιερ 20(5/7 τρίποντα), Τζέκιρι 2, Γκούντουριτς 16(4/4 τρίποντα), Μπούκερ 5(1), Καλάθης 11(1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).
Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μάνιον 8(2), Μπελινέλι 18(6/9 τρίποντα), Παγιόλα 2, Μπάκο 4, Τζαϊτέ 5, Σενγκέλια 10, Χάκετ 5(1), Μίκι 10, Γουίμς 2, Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 3 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αμπάς.