Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός κατέρρευσε στο Μιλάνο

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:23 - 03.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:46 - 03.03.2023

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, με τους Ερυθρόλευκους να εμφανίζονται κατώτεροι των περιστάσεων και να γνωρίζουν την ήττα από την ιταλική ομάδα με 83-62.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε... άλλος στο Μιλάνο, με το σύνολο των Πειραιωτών να μην παίζει όπως μας έχει συνηθίσει και να λυγίζει κόντρα στην Αρμάνι!

Οι Ερυθρόλευκοι, παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα στο παιχνίδι, στο δεύτερο βρέθηκαν σε... άλλο γήπεδο, με την Αρμάνι να παίρνει μια μεγάλη νίκη κόντρα στους πρωτοπόρους της Euroleague με 83-62.

Η διαφορά μάλιστα είχε φτάσει ακόμα και στους 20, με την Αρμάνι να μην έχει πρόβλημα στη συνέχεια και να διατηρεί το προβάδισμα σε διψήφιες τιμές, φτάνοντας στην 10η νίκη της (10-16). Από την άλλη ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 18-8, παραμένοντας όμως στην πρώτη θέση.

Βεζένκοφ και Ουόκαπ είχαν από 10 πόντους για τον Ολυμπιακό, όντας οι μόνοι διψήφιοι. Για την Αρμάνι, ο Μπίλι Μπάρον ήταν ασταμάτητος, έχοντας 18 πόντους με 4 τρίποντα και 5 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι του Μιλάνου. Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν αρκετά λάθη και βρέθηκαν πίσω με 10-4 (5΄), όμως τα τρίποντα και η είσοδος του Μπλακ έδωσαν λύσεις στον Γιώργο Μπαρτζώκα, με το σκορ να γίνεται 16-17 (8').

Η Αρμάνι με ένα δικό της 6-0 έκανε το 22-17 (21'), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα (22-22, 13'). Τα λάθη του Ολυμπιακού τον κράτησαν πίσω, με τους Ερυθρόλευκους να μην καταφέρνουν να παίξουν συγκεντρωμένα και να επιτρέπουν εύκολους πόντους στην Αρμάνι. Το σκορ έγινε 35-29 λίγο πριν το ημίχρονο, όμως ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με ένα σημαντικό τρίποντο έκανε το 35-32 της ανάπαυλας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει στον Μπίλι Μπάρον. Ο Αμερικανός έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην άμυνα του Ολυμπιακού, πυροβόλησε ασταμάτητα από μακριά και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στους 15 (51-36, 25').

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πίσω στο σκορ, με το σκορ στο 30' να είναι 61-46, ενώ λίγο μετά η Αρμάνι έφτασε στο +20 (66-46 στο 31'). Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 70-58 στο 34', όμως κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Η Αρμάνι πάτησε ξανά γκάζι, ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην έχει λύσεις στην σκληρή άμυνα των Ιταλών και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ερυθρόλευκους ηττημένους με 83-62.

MVP: Μπίλι Μπάρον

Ο Μπίλι Μπάρον ήταν όλα τα λεφτά για την Αρμάνι! Ο Αμερικανός έκανε σπουδαία δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο (10π.) όταν και η ομάδα του Μιλάνου ξέφυγε, ενώ συνολικά είχε 18 πόντους, σουτάροντας με 6/8 εντός παιδιάς)  (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 2/2 βολές και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέβις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λουβαβού-Καμπαρό 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάρον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Νέιπιερ 9 (1/7 τρίποντα), Ρίτσι 8 (2), Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόιγκτμαν 5
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάνααν 2 (1/5 σουτ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 4 (1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 8 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοφ 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)