Η Ζάλγκιρις διέλυσε τη Βιλερμπάν και συνεχίζει το... κυνήγι

Λούκας Λεκαβίτσιους

© photo by Alius Koroliovas / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 21:58 - 09.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 09.03.2023

Στο Κάουνας η Ζάλγκιρις επικράτησε με ευκολία και σκορ 85-67 της Βιλερμπάν και δεν θα ηρεμίσει αν δεν «κλειδώσει» θέση στην οκτάδα, παρά τον τεράστιο ανταγωνισμό.

Στο ξεκίνημα προβληματίστηκε, βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά ήταν το μόνο διάστημα που… δυσκολεύτηκε. Στη συνέχεια η Ζάλγκιρις ήταν σαρωτική και με πρωταγωνιστές τους Ιγκνάς Μπραζντέικις και Αϊζέια Τέιλορ νίκησε εύκολα τη Βιλερμπάν με 85-67 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Αυτή ήταν η 15η νίκη των Λιθουανών, που είναι έτοιμοι να δώσουν μάχη μέχρι την τελευταία μέρα της κανονικής περιόδου για να διεκδικήσουν μία θέση στις προνομιούχες θέσεις της οκτάδας. Μία μάχη με πολλούς διεκδικητές!

Η Ζάλγκιρις χρειάστηκε δέκα λεπτά μέχρι να καταλάβει τι γίνεται. Οταν αντιλήφθηκε το περιεχόμενο του αγώνα και το νόημα του, άρχισε να ανταποκρίνεται. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Βιλερμπάν μπροστά στο σκορ με 22-16 και τότε οι γηπεδούχοι συνιδιτοποίησαν όταν αν έχαναν αυτό το παιχνίδι, θα ήταν υπεύθυνοι των πράξεών τους και στην πραγματικότητα θα έχαναν μεγάλο μέρος των ελπίδων τους για πρόκριση στα play off.

H αντίδρασή τους ήταν άμεση και η απάντησή τους ηχηρή. Ο Ιγκνάς Μπραζντέικις και ο Αϊζέια Τέιλορ ανέλαβαν να σηκώσουν το βάρος και την ευθύνη. Αυτοί έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Ζάλγκιρις ήταν μπροστά στο σκορ με 47-37. Από εκεί και πέρα έγιναν όλα πιο εύκολα. Η μπάλα έχασε μερικά… γραμμάρια και έγινε πιο εύκολη η διαχείριση του ματς από την πλευρά των Λιθουανών, που ολοκλήρωσαν με νίκη τη βραδιά τους. Μία νίκη που τους επιτρέπει να συνεχίσουν στον… σκληρό αγώνα εισόδου στην οκτάδα! Μία θέση που σφετερίζονται πολλές ομάδες.

MVP: Ιγκνάς Μπραζντέικις

Ο 24χρονος Λιθουανός γκαρντ/φόργουορντ με Καναδική καταγωγή είναι ο πιο… επικίνδυνος παίκτης της Ζάλγκιρις. Ειδικά στην επίθεση. Κόντρα στη Βιλερμπάν ο πρώην παίκτης των Νιου Γιορκ Νικς και των Ορλάντο Μάτζικ είχε 19 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-37, 65-50, 85-67
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 15, Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 2, Σμιτς 8 , Μπιρούτις 6 (7 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 19 (3/7 τρίποντα, 2 κλεψίματα) , Πολονάρα 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Ντίμσα 5, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλανόβας 8.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μπελνού): Μάθιους 18 (3/5 τρίποντα) , Νουά 4 , Μποστ 10 (2/9 τρίποντα) , Καχούντι 5, Ντιό 5, Τάιους 2 (4 ριμπάουντ), Ντε Κολό 9, Φαλ 10 , Ομπασόχαν 4 (4 ασίστ, 4 λάθη), Πονς.