Η Μπαρτσελόνα έζησε το σενάριο του ΣΕΦ και στην Κωνσταντινούπολη

Φενέρμπαχτσε - Μπαρτσελόνα

Νίκος Καλαμπάκας 21:44 - 10.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:57 - 10.03.2023

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να αιφνιδιάστηκε από την Μπαρτσελόνα στην πρώτη περίοδο, όμως στη συνέχεια έδειξε χαρακτήρα και τελικά επικράτησε των Καταλανών με σκορ 81-73, φτάνοντας στην 17η νίκη της στη φετινή Euroleague.

Αγώνας για γερά νεύρα έγινε στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη και την Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που βρήκε νικήτρια την πρώτη με σκορ 81-73.

Οι δύο ομάδες απέδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας της Euroleague, χαρίζοντας στο κοινό ένα φοβερό ματς με ένταση και ανατροπές στο σκορ.

Η Μπαρτσελόνα όπως και στο ΣΕΦ την προηγούμενη αγωνιστική με τον Ολυμπιακό, έτσι και στην Κωνστανινούπολη μπήκε δυνατά στοπ παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους μάλιστα πήραν διαφορά 17 πόντων (13-30) όμως τελικά η Φενέρ κατάφερε στο κλείσιμο της περιόδου να τρέξει ένα 5-0 για το 18-30.

Οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο ήταν πιο υποψιασμένοι και κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Γκούντουριτς και Ουίλμπεκιν είχαν αρχίσει να βρίσκουν το χέρι τους και οδηγούσαν τη Φενέρ στον δρόμο της επιστροφής. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-40 και η Μπαρτσελόνα έβλεπε ξανά το σενάριο του ΣΕΦ να επιστρέφει...

Στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε η πραγματική αντεπίθεση των Τούρκων. Καλάθης και Μπούκερ έκαναν την αρχή, ακολούθησε ο Μότλεϊ και κάπως έτσι το 37-40 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 61-56 στο 30', δίνοντας ψυχολογία στους γηπεδούχους.

Η τελευταία περίοδος ήταν θρίλερ. Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε, πήρε το προβάδισμα με 68-67, όμως η Φενέρ κατάφερε να ελέγξει τα συναισθήματα της, ήταν πιο ουσιαστική και τελικά πήρε τη νίκη.

MVP: Τζόναθαν Μότλεϊ

Έβαλε κρίσιμους πόντους και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης μαζί με τον Καλάθη και τον Μπούκερ. Ήταν από τους κορυφαίους του παρκέ και οριακά παίρνει τον τίτλο του MVP.