Πέρασε με 100αρα η Μονακό από τη Βιτόρια

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:36 - 10.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:48 - 10.03.2023

Η Μονακό νίκησε την Μπασκόνια με 102- 93 εκτός έδρας και ανέβηκε στο 18-10, κλείνοντας με 2/2 τη διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Το 2/2 στη διαβολοβδομάδα που ολοκληρώθηκε έκανε η Μονακό, που μετά από τον Παναθηναϊκό νίκησε και την Μπασκόνια εκτός έδρας με σκορ 102-93. Οι Γάλλοι έδειξαν μέταλλο ομάδας final four απέναντι στους Βάσκους που αν και είχαν τους Χσάουαρντ και Τόμσον σε μεγάλη μέρα, δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

H εξέλιξη του αγώνα

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε πόντους από τους Γκιεντράιτις, Τόμσον και Μαρίνκοβιτς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +7 στην 1η περίοδο (19-12) ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (28-23).

Με ένα σερί 5-0 των Βάσκων ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο, όμως η Μονακό αν και βρέθηκε στο -* (37-29) κατάφερε να ανασυνταχθεί και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μονέκι και Ντιαλό με δικούς τους πόντους βοήθησαν τους Γάλλους να αντιστρέψουν την κατάσταση και τελικά το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέντε πόντους (47-52).

Η Μονακό συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και έβαζε δύσκολα στην Μπασκόνια που δεν μπορούσε να επιβάλλει στους Γάλλους το παιχνίδι της, Αν και οι Χάουαρντ και Τόμσον ήταν σε πολύ καλή βραδιά, οι Μονεγάσκοι έβρισκαν λύσεις και φόρτωναν το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα στο 30 να είναι μπροστά με  73-74.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν σωστά την εξέλιξή του. Το τελικό 102-93 διαμορφώθηκε κυρίως χάρη στη βιασύνη της Μπασκόνια να επιστρέψει από το -6 και τα άσχημα σουτ που έκαναν οι παίκτες του Πεναρόγια στο τέλος.

MVP: Τζόρνταν Λόιντ

Σημειώσε 19 πόντους και μαζί με τους Οκόμπο, Ντιαλό και Μονέκε ήταν οι κορυφαίοι σε απόδοση της ομάδας του. Τα καλάθια του ήταν σημαντικά για τη Μονακό όταν το παιχνίδι πήγαινε χέρι - χέρι και για αυτό κέρδισε στο νήμα τους υπόλοιπους.

Δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102