Η Μονακό χωρίς τον Τζέιμς υπέταξε τη Βίρτους

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 22:08 - 16.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 16.03.2023

Η Μονακό μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερό της παίκτη, όμως αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει την 19η της νίκη στην Eurleague, αφού η Βίρτους δεν στάθηκε ικανή να της την στερήσει (81-68).

Ο Τζέιμς έλειπε, όμως Οκόμπο και Λόιντ έπαιξαν και για αυτόν κι έτσι η Μονακό δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βίρτους

Η σουτάρα του Βεζένκοφ που χάρισε το διπλό στον Ολυμπιακό στο Κάουνας (vid)
EUROLEAGUE

22:00 - 16.03.2023

Για μια ακόμα φορά ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο παίκτης που έδωσε στον Ολυμπιακό πολύτιμη νίκη, αφού με δικό του σουτ 6'' πριν το τέλος του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα και από το Κάουνας (72-72).

Οι συμπαίκτες του κάλυψαν επάξια το κενό του και οδήγησαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς στην πρώτη τριάδα της κατάταξης, περιμένοντας το αυριανό (17/3) παιχνίδι της Μπαρτσελόνα που κοντράρεται με τον Ερυθρό Αστέρα για να δει αν θα έχει συγκάτοικο.

Ο αγώνας στην πρώτη του περίοδο ήταν ντέρμπι αφού οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ. Μάλιστα η Βίρτους στη συμπλήρωση της πρώτης περιόδου προηγούταν με ένα πόντο (21-22) και έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά.

Με την έναρξη του β' δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκαν με έξι πόντους (37-31) και πήραν για τα καλκά το πάνω χέρι. Στο ημίχρονο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς βρέθηκαν στο +4 (41-37) και έδειχναν ότι πλέον πατούν καλύτερα στο παρκέ από τους αντιπάλους τους.

Η Βίρτους όμως δεν εγκατέλειψε έτσι απλά το παιχνίδι. Με τρομερή άμυνα στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου πήρε προβάδισμα με 48-47, όμως η Μονακό αντέδρασε και τελικά στο 30' προηγούταν με +10 (63-53).

Ο αγώνας έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων οριστικά. Το τελικό 81-68 έδωσε στους Γάλλους τη 19η νίκη τους και έβαλε φωτιά στη μάχη της τετράδας...

MVP: Έλι Οκόμπο

«Φόρτωσε» το καλάθι των Ιταλών με 21 πόντους και γενικά ήταν ότι πιο αξιόπιστο επιθετικά είχε η Μονακό.

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-37, 63-53, 81-68

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6 , Οκομπό 21, Μονέκε 2, Λόιντ 15, Μπλόσομγκεϊμ 2, Ντιάλο 7, Μοτιεγιούνας 12 , Ουαταρά , Στραζέλ 3, Χολ 13

Βίρτους (Σκαριόλο): Μάνιον 2, Μπελινέλι 8, Παγιόλα , Μπακό 8 , Τζαϊτέ 4, Σενγκέλια 2, Λούντμπεργκ , Χάκετ 8, Μίκι 14, Γουίμς , Τεόντοσιτς 10, Αμπάς 12 (4/4 τρίποντα)