Ο Ουέμπ «σκότωσε» την Φενέρ και ξενέρωσε τον Γκούντουριτς που τα έκανε όλα

Euroleague

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:45 - 16.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 17.03.2023

Έχασε έδαφος η Φενέρμπαχτσε στη μάχη της οκτάδας μετά την ήττα της στη Βαλένθια με 80-82. Οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν από ένα φόλοου του Ουέμπ δύο δέκατα πριν τη λήξη του αγώνα.

Μπορεί ο Γκούντουριτς να πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ο Ουέμπ όμως είχε τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση της Βαλένθια με τη Φενέρ, που βρήκε την πρώτη νικήτρια με σκορ 82-80 χάρη σε ένα καλάθι του Ουεμπ δύο δέκατα πριν τη λήξη του αγώνα.

Η εξέλιξη

Η Βαλένθια ήταν η μεγάλη κερδισμένη στην αναμέτρησή της με τη Φενέρ. Οι Ισπανοί είδαν τον Ουεμπ να σημειώνει το νικητήριο καλάθι 2 δέκατα πριν τη λήξη και να διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση στο τοπ 8, αφού έφτασε τις 14 νίκες και απέχει μόλις μια από τη ζώνη της οκτάδας.

Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν ο άνθρωπος που ανέλαβε στην αρχή να σκοράρει για τους γηπεδούχους, κάτι που πλέον έχει γίνει συνήθεια. Οι Ισπανοί είχαν προβάδισμα ενός πόντους στο δεκάλεπτο (22-21) ενώ και στο ημίχρονο η διαφορά ήταν η ίδια (43-42).

Το παιχνίδι ήταν δραματικό και στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν χέρι - χέρι. Στο 30' το ταμπλό έγραφε 61-60, ενώ στην τελευταία περίοδο το ματς πήρε χαρακτήρα θρίλερ, με τον Ουεμπ να δίνει τελικά τη λύση...

MVP: Τζέιμς Ουεμπ

Σημείωσε μόλις 8 πόντους όμως οι δύο από αυτούς χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του, οπότε δικαιωματικά του ανήκει ο τίτλος...

Δεκάλεπτα: 22-21, 43-42, 61-60, 82-80

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 15 (2) , Κλαβέρ 5 (1) , Πουέρτο 3 ,Γουέμπ 8 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Λόπεθ - Αροστέγκι 3 (1) , Τζόουνς 9 (4 ασίστ) , Ράντεμπο 8 (1), Έβανς 2, Ντούμπλιεβιτς 18 (3/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη) , Χέρμανσον 7 (1), Ριβέρο 4 (4 ριμπάουντ)

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλι 19 (3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μπιέλιτσα , Χέιζ 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Μπιμπέροβιτς 6 (2), Τζεκίρι , Γκούντουριτς 23 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ντόρσεϊ 10 (3/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος) , Μπούκερ 2 (3 ριμπάουντ, 2 λάθη) , Καλάθης 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη)