Η Ρεάλ νίκησε την Αρμάνι και ο Ολυμπιακός νιώθει την «καυτή ανάσα» της

Euroleague

Δημήτρης Χούπης 00:14 - 17.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:26 - 17.03.2023

Την 20η της νίκη στη φετινή Euroleague πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης που επιβλήθηκε της Αρμάνι με σκορ 91-87. Οι Ισπανοί συνεχίζουν να κυνηγούν τον Ολυμπιακό, αφού βρίσκονται στη 2η θέση της βαθμολογίας με μια νίκη λιγότερη από τους Πειραιώτες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η κερδισμένη στο ντέρμπι της με την Αρμάνι Μιλάνο, στο οποίο επικράτησε με 91-87. Με τη νίκη τους αυτή οι παίκτες του Ματέο έμειναν στο κυνήγι του Ολυμπιακού, αφού τις δύο ομάδες χωρίζει μόλις μια νίκη.

Η Αρμάνι θέλησε να αιφνδιάσει την ισπανική ομάδα και τα κατάφερε αφού πήρε στο πρώτο δεκάλεπτο διαφορά 8 πόντων. Όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν γρήγορα με τον Ταβάρες και τον Μούσα να διαμορφώνουν το 24-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό και έφτασαν τη διαφορά τους στο +7 (30-23), όμως οι Ιταλοί απάντησαν άμεσα, ισοφάρισαν σε 36-36 όμως το ημίχρονο βρήκε τη βασίλισσα στο +2 (42-40).

Ο αγώνας ήταν δραματικός και στο δεύτερο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο ο Χεζόνια με 9 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 67-66 του 30', ενώ στο τέλος οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν και είδαν την ισπανική ομάδα να επικρατεί τελικά με 91-87.

MVP: Ντζάναν Μούσα

Σημείωσε 27 πόντους και ήταν το σημείο αναφοράς στη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 24-23, 42-40, 67-66, 91-87