Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης η Μακάμπι, νίκησε τη Βιλερμπάν και παρέμεινε στη ζώνη των playoffs

Sportal newsroom 22:57 - 23.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:21 - 23.03.2023

Η Μακάμπι ήταν δυναμική στη Γαλλία και πέρασε από την έδρα της Βιλερμπάν με σκορ 67-85 σε ένα παιχνίδι που μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ουέιντ Μπάλντουιν που σημείωσε 23 πόντους...

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στα playoffs παρέμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία έχοντας ξανά σε εξαιρετική μέρα του Ουέιντ Μπάλντουιν πέρασε από το Αστρομπάλ, κερδίζοντας την Βιλερμπάν με σκορ 85-65.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντισταθούν στην ομάδα του Ισραήλ μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στη συνέχεια οι παίκτες του Κάτας άνοιξαν το γκάζι κι εξαφανίστηκαν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η βαθμολογία της Euroleague: Με το ένα πόδι εκτός οκτάδας η Εφές, εξασφάλισε την πρόκριση η Μπαρτσελόνα
EUROLEAGUE

23:20 - 23.03.2023

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ σε ένα ματς που για τους πράσινους δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού έχουν χάσει το τρένο της πρόκρισης.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο πρώτο του δεκάλεπτο. Η Μακάμπι είχε μπει δυνατά στο παρκέ αφού ήταν η ομάδα που κυνηγούσε περισσότερο τη νίκη, θέλοντας να παραμείνει στη ζώνη των playoffs. Τελικά στο 10' το σκορ ήταν 22-22 αφού η ομάδα της Γαλλίας δεν είχε διάθεση να παραδοθεί στις ορέξεις των Ισραηλινών.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στη β' περίοδο με τους παίκτες του Πάρκερ να προσπαθούν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους και να τα ακαταφέρνουν. Ο Λορέντζο Μπράουν προσπαθούσε να παρασύρει τους συμπαίκτες του στη Μακάμπι και να κάνουν ένα ξέσπασμα που θα τους επέτρεπε να ξεφύγουν στο σκορ, όμως δεν τα κατάφερε. Οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαφορά τριών πόντων (43-46) και όλα έδειχναν ότι θα δούμε ντέρμπι στο β' μέρος.

Όμως οι παίκτες του Κάτας είχαν άλλη άποψη, ο Μπάλντουιν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και η Μακάμπι έφτασε σε διαφορά 9 πόντων με τη συμπλήρωση του τριαντάλεπτου (59-68).

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι ήταν απολαυστική, οι Μπάλντουιν και Μπράουν έκαναν ότι ήθελαν και έτσι η Μακάμπι έφτασε στη νίκη και παρέμεινε στη ζώνη των playoffs όντας 6η στην βαθμολογία.

MVP: Ουέιντ Μπάλντουιν

Για ένα ακόμα παιχνίδι μαζί με τον Μπράουν ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας, όμως ο Μπάλντουιν κερδίζει τον τίτλο επειδή και περισσότερους πόντους σημείωσε και πιο κρίσιμα καλάθια έβαλε.

Δεκάλεπτα: 22-22, 43-46, 59-68, 67-85