«Ζωντανή» για την πρόκριση η Εφές

Εφές - Βίρτους

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 22:18 - 30.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 30.03.2023

Η Εφές επιβλήθηκε της Βίρτους στην Τουρκία με σκορ 86-67 έφτασε στο 16-16 της κατάταξης και διατήρησε τις ελπίδες τηςγια πρόκριση στα playoffs της Euroleague.

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα playoffs της Euroleague έμεινε η Εφές η οποία επιβλήθηκε της Βίρτους στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 86-67 και θα κυνηγήσει πλέον όλες τις πιθανότητες προκειμένου να βρεθεί στις οκτώ ομάδες που θα διεκδικήσουν εισιτήριο για το Final Four.

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος για τις δύο ομάδες, εκεί όπου την τιμητική της είχε η άμυνα. Το 13-13 του 10ου λεπτού μαρτυρά ότι αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν το νου τους στο πως θα σταματήσουν τον αντίπαλο και είχαν βάλει τα επιθετικά τους πλάνα σε δεύτερη μοίρα.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Η Εφές έβρισκε πλέον πιο εύκολα τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι και τελικά κατάφερε να πάρει διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο (36-27).

Με σερί 5-0 μπήκε στην τρίτη περίοδο η Εφές. Το 41-27 της είχε εξασφαλίσει διψήφια διαφορά την ώρα που η Βίρτους φαινόταν χαμένη στο παρκέ και αδυνατούσε να αντιδράσει. Οι Τούρκοι συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και τελικά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αφού εκτοξεύθηκε στους 22 πόντους (60-38).

Το τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους. Η Εφές συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η Βίρτους δεν κατάφερε να πάρει τα πάνω της και έτσι οι back to back πρωταθλητές Ευρώπης πήραν μια νίκη που τους διατηρεί ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης.

MVP: Άντε Ζίζιτς

Έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια στη διοργάνωση και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 24 πόντους.

Δεκάλεπτα: 113-13, 36-27, 60-38, 86-67

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπράιαντ 13 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκαζί 3, Κλάιμπερνξ 5 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Αρνά, Πλάις 14 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μίτσιτς 7 (0/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ασίστ), Εμπαγέ 5 (1), Ζίζιτς 24 (11/13 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 17 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπελινέλι 10 (2), Μπακό 6, Λούντμπεργκ 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σενγκέλια 3 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χάκετ 2, Μίκι 11 (5/10 δίποντα), Καμάρα, Γουίμς 2, Οτζελέγε 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)