«Καθάρισε» την Αρμάνι και την πρόκριση η Μακάμπι

Μακάμπι - Αρμάνι

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:02 - 30.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:07 - 30.03.2023

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε της Αρμάνι στο Ισραήλ με 85-66 και τσέκαρε το εισιτήριό της για τα playoffs της Euroleague.

Έχοντας ως επιθετικούς της εκφραστές την τριάδα Μπάλντουιν, Μπράουν και Σόρκιν, η Μακάμπι επιβλήθηκε στο Τελ Αβίβ της Αρμάνι με σκορ 85-66 και πήρε ένα από τα εισιτήρια για τα playoffs της διοργάνωσης.

Οι Ισραηλινοί ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν την ομάδα του Μεσίνα να τους βάλει σε περιπέτειες και από το πρώτο λεπτό έδειξαν ότι στόχος τους ήταν να κυριαρχήσουν. Το 29-21 της α' περιόδου ήταν ρευστό, όμως αποτύπωνε την εικόνα και τη θέληση των δύο ομάδων να φτάσουν στη νίκη.

Η Μακάμπι προερχόταν από 5 σερί νίκες και ήθελε να τις κάνει έξι. Στη δεύτερη περίοδο με την Αρμάνι αυτό απέδειξε, και έχοντας το πόδι πατημένο στο γκάζι καθήλωσε τους Ιταλούς και πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (53-36).

Η Αρμάνι προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να επανέλθει και αγωνιζόμενη για την τιμή των όπλων έδειξε καλύτερο πρόσωπο. Ωστόσο δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και στο 30' το ταμπλό έδειχνε διαφορά 10 πόντων (66-56).

Η Μακάμπι δεν ήθελε να μπει σε περιπέτειες και σκοπός της ήταν να καθαρίσει την πρόκριση, όπως και έκανε. Το τελικό διαμορφώθηκε από το εξωπραγματικό παιχνίδι του Σόρκιν που σημείωσε 18 πόντους σε 16/47'' αγώνα.

MVP: Ρομάν Σόρκιν

Του αξίζει ο τίτλος δικαιωματικά αφού ήταν εκπληκτικός στο διάστημα που αγωνίστηκε. Σημειώσε 18 πόντους με 7/8 δίποντα και 1/1 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 29-21, 53-36, 66-56, 85-66