Η Μονακό νικήτρια στον τελικό της... παρηγοριάς

Μονακό - Μπαρτσελόνα 78-66

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 18:42 - 21.05.2023 / Ανανεώθηκε: 18:54 - 21.05.2023

Η Μονακό ήταν η ομάδα που κατέκτησε την τρίτη θέση στο Final 4 του Κάουνας αφού στον μικρό τελικό επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 78-66. Κορυφαίος για τους νικητές o Στράζελ που σημείωσε 14 πόντους.

Η Μονακό στην πρώτη της συμμετοχή σε Final 4 ήταν πιο «διψασμένη» από την Μπαρτσελόνα και τελικά κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια στον μικρό τελικό, με σκορ 78-66. Στράζελ με 14 πόντους και Ντιαλό με 10 ήταν οι καλύτεροι του παρκέ για τους νικητές.

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς είχαν ηττηθεί από τον Ολυμπιακό στον μικρό τελικό της διοργάνωσης, όμως ήταν αποφασισμένοι από την αρχή να μην αφήσουν την ευκαιρία για μια νίκη σε F4 να πάει χαμένη.

Το Κάουνας στα «ερυθρόλευκα» (gallery)
EUROLEAGUE

17:45 - 21.05.2023

Χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού ξεκίνησαν πορεία προς τη «Zalgirio Arena», εκεί όπου θα παρακολουθήσουν τον μεγάλο τελικό του Final Four της Euroleague, κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αντίθετα, οι Καταλανοί εμφανίστηκαν χωρίς ενέργεια, ήταν αρκετά επηρεασμένοι από την ήττα τους στον ισπανικό «εμφύλιο» κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και κυνηγούσαν τους αντιπάλους τους το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η γαλλική ομάδα είχε κίνητρο, σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα που ήταν εμφανώς απογοητευμένη μετά τον αποκλεισμό της από τη Ρεάλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα από νωρίς οι Μονεγάσκοι να πάρουν προβάδισμα και να έχουν τον ρόλο του οδηγού. Ντιαλό και Τζέιμς είχαν αναλάβει το επιθετικό κομμάτι και κατάφεραν να δώσουν διαφορά 11 πόντων στην ομάδα τους με το τέλος της 1ης περιόδου (24-13).

Όσο περνούσε η ώρα η Μπαρτσελόνα εμφανιζόταν συνεχώς και πιο «άδεια» από ενέργεια. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν ήταν σε καλή μέρα και αδυνατούσαν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να βλέπουν τη Μονακό να ανεβάζει τη διαφορά. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 44-28 και όλα έδειχναν ότι το ματς δύσκολα θα γυρνούσε.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να παλέψει για την τιμή των όπλων στην 3η περίοδο. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έδειξαν λίγο... σφυγμό, μείωσαν στους 10 (52-42), όμως οι Γάλλοι ανέβασαν και πάλι τον ρυθμό τους και στο 30' είχαν πάρει ξανά διαφορά 15 πόντων (60-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους οι οποίοι φάνηκαν να έχουν παρατήσει το παιχνίδι. Η διαφορά ανέβηκε στους 19 (74-55) με τους Καταλανούς να ρίχνουν την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της χώρας τους και να μην ενδιαφέρονται να βάλουν ένταση στο παιχνίδι τους. Το τελικό σκορ δίνει στη Μονακό την πρώτη της νίκη σε Final 4 της Euroleague και μαζί την τρίτη θέση του τουρνουά. Όσο για τους Καταλανούς;

Τα δύσκολα θα ξεκινήσουν με την επιστροφή τους στην πατρίδα, εκεί που η κριτική πάει σύννεφο και το μέλλον του προπονητή τους, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, θα κριθεί από το αν θα κατακτήσουν ή όχι το πρωτάθλημα...

Δεκάλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66