Οι «σκληροί» του Μπρούκλιν λύγισαν τους Νάγκετς στο Ντένβερ

Ντένβερ Νάγκετς - Μπρούκλιν Νετς

Photo by Dustin Bradford/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 00:12 - 13.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 13.03.2023

Ο Γιόκιτς έκανε τα πάντα για να μην χάσει η ομάδα του, όμως το Μπρούκλιν ήταν πολύ σκληρό για να πεθάνει και πέρασε νικηφόρα από το Ντένβερ με 122-120.

Μπορεί ο Γιόκιτς να μην ήθελε να ηττηθεί στον αγώνα των Νάγκετς με τους Νετς, να έκανε ένα ακόμα triple double με 35 πόντους, 11 ασίστ και 20 ριμπάουντ, όμως δεν απέτρεψε την ήττα του Ντένβερ από το Μπρούκλιν (120-122).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δωδεκάλεπτο για τις δύο ομάδεςαφού έκλεισε στο 30-30. Οι Νετς ήταν πολύ προσεκτικοί στις επιθέσεις τους και κατάφερναν να κρατήσουν τους πρωτοπόρους της Δύσης κοντά τους. Μπρίτζες και Κλάξτον ήταν οι παίκτες που έδιναν τον επιθετικό ρυθμό για τους Νετς, ενώ για το Ντένβερ οι Πόρτερ και Γιόκιτς ήταν οι οδηγοί.

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 69-61, όμως το Μπρούκλιν επέστρεψε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και από το -8 έφτασε στο +6 (86-80). Τελικά το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα των Νετς να προηγείταιο με 9 πόντους και να απειλεί την έδρα του Γιόκιτς και της παρέας του.

Η τρίτη περίοδος είχε διαφορετικό σενάριο με τους Νετς να γυρίζουν τον αγώνα και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 11 πόντους στο 36 (87-98). Το παιχνίδι είχε γυρίσει, ή τουλάχιστον έτσι νόμιζαν οι φιλοξενούμενοι που υπολόγισαν χωρίς τον Νίκολα Γιόκιτς. Ο MVP του περσινούς πρωταθλήματος έκανε τα πάντα, έφτασε στο triple double με 35 πόντους, 11 ασίστ και 20 ριμπάουντ και έφερε τον αγώνα στον πόντο (120-121) 23'' πριν τη λήξη του. Όμως οι Νετς ευστόχησαν σε μια βολή και στη συνέχεια είδαν τον Σέρβο να αστοχεί σε τρίποντο και να μην μπορεί να τους «κλέψει» τη νίκη.

Δωδεκάλεπτα: 30-30, 69-61, 87-98, 120-122