Οι Νάγκετς άντεξαν στην πίεση των Νετς, οι Χοκς... κατέρρευσαν στο Σαν Αντόνιο

Τζαμάλ Μάρεϊ

© photo by Aaron Ontiveroz / Getty Images / Ideal Images

Ξέμειναν και πάλι από δυνάμεις, αλλά αυτή τη φορά δεν έχασαν! Οι Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν με 108-102 στο Μπρούκλιν και επέστρεψαν στις νίκες, που τελευταία είχαν ξεχάσει τον δρόμο προς αυτές - Οι Ατλάντα Χοκς έχασαν προβάδισμα 20+ πόντων και έφυγαν από το Τέξας ηττημένοι από τους Σπερς.

Λίγες ώρες μετά την ήττα στη Νέα Υόρκη από τους Νικς, οι Ντένβερ Νάγκετς εμφανίστηκαν στο γειτονικό Μπρούκλιν κουβαλώντας ένα πολύ αρνητικό και επικίνδυνο φορτίο.

Οι πέντε ήττες τους στα προηγούμενα έξι παιχνίδια, δεν... γκρέμισαν τους Σβόλους από την κορυφή της Δύσης, αλλά εκτός του ότι στη συνολική βαθμολογία οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο άνοιξαν τη διαφορά, Σίξερς και Σέλτικς του προσπέρασαν.

Οπότε κόντρα στους Νετς η νίκη δεν είχε μόνο αξία στην κατάταξη, αλλά και ψυχολογική. Τελικά κατακτήθηκε με τρόπο πιεστικό, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν ακόμα και με 20+ πόντους σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης. Οι Νάγκετς ολοκλήρωσαν το έργο του με 108-102, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πήραν φωτιά και με επιμέρους σκορ 31-17 απείλησαν, αλλά δεν ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ έκανε την αρχή, ήταν καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και τελικά σταμάτησε στους 25 πόντους. Πρώτος σκόρερ βέβαια ήταν ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 28 πόντους, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε και πάλι triple double με 22 πόντους, 17 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Αυτή ήταν η 48η νίκη των Νάγκετς σε 71 παιχνίδια, ενώ οι Μπρούκλιν Νετς με 39-32 ναι μεν κατέχουν την έκτη θέση αυτή τη στιγμή στην Ανατολή -που οδηγεί απευθείας στα play offs, αλλά δεν την έχουν δεδομένη κιόλας. Διότι, οι Μαϊάμι Χιτ ακολουθούν με 38-34.

Σαν Αντόνιο - Ατλάντα: 126-118

Μεγάλη ανατροπή για τους Σπερς και εντυπωσιακή νίκη

Αυτό που έκαναν οι Χοκς στο Σαν Αντόνιο έμοιαζε με απόπειρα αυτοκτονίας. Έβαλαν 83 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 35 στο δεύτερο. Κυριάρχησαν στο πρώτο και καταστράφηκαν στο δεύτερο.

Οι Σπερς επέστρεψαν από το με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να κάνουν αυτό που απέτυχαν οι Νετς κόντρα στους Νάγκετς. Τα Σπυρούνια έκλεψαν τη νίκη που τελικά την ολοκλήρωσαν με το εντυπωσιακό 126-118.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Κέλντον Τζόνσον και ο Ντέβιν Βάσελ. Οι δύο τους έβαλαν από 29 πόντους και μαζί με τον φορμαρισμένο Ζακ Κόλινς (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ από την Ατλάντα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 22 πόντους, αλλά με 10/25 σουτ.