Πάρτι των Μπακς στη Γιούτα και ένα ακόμα βήμα προς το απόλυτο πλεονέκτημα

Γιούτα Τζαζ - Μιλγουόκι Μπακς

(Photo by Alex Goodlett/Getty Images)

Νίκος Καλαμπάκας 07:00 - 25.03.2023 / Ανανεώθηκε: 07:43 - 25.03.2023

Το Μιλγουόκι έκανε ότι ήθελε απέναντι στους Τζαζ τους οποίους νίκησε στη Γιούτα με σκορ 144-116, πραγματοποιώντας ένα ακόμα βήμα προς το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Οι Μπακς ήταν ασυγκράτητοι στη Γιούτα απέναντι στους Τζαζ και πήραν σπουδαία νίκη με σκορ 144-116, σε ένα παιχνίδι που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 24 πόντους.

Καταιγιστικοί ήταν οι Μπακς στη Γιούτα, εκεί όπου οι Άλεν και Αντετοκούνμπο είχαν τα κέφια τους και οδήγησαν το Μιλγουόκι σε μια ακόμα νίκη. Οι Μπακς βρίσκονται ολοένα και πιο κοντά στον στόχο τους που δεν είναι άλλος από το να κλείσουν την Regular season με το καλύτερο ρεκόρ και να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Μπακς ήταν αφηνιασμένοι και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Με την ολοκλήρωση του πρώτου δωδεκάλεπτου η διαφορά ήταν στους 15 πόντους (25-40) και τα ελάφια έδειχναν από νωρίς τις προθέσεις του.

Ένα τρίποντο ρε παιδιά...

Ο Ολυμπιακός τα... έσπασε από το τρίποντο και έφυγε με την ήττα από το Βελιγράδι, σε ένα ματς το πολύ καλό διάβασμα του Ζοτς κόστισε στους Ερυθρόλευκους. Γράφει ο Αχιλλέας Μαυροδόντης.

Το ημίχρονο βρήκε τον Γιάννη και τους συμπαίκτες του στο +14 (58-72), όμως στο δεύτερο ημίχρονο το Μιλγουόκι έγινε ακόμα πιο επιθετικό κι έτσι κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά. Το 85-115 του τρίτου δωδεκάλεπτου είχε κρίνει το νικητή και τελικά η λήξη του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους θριαμβευτές με 144-116.

Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τους Ντράγκιτς, Λέοναρντ, Κράουντερ και Μίντλετον. Ο Άλεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας αφού σημείωσε 25 πόντους και βοήθησε τον Γιάννη στο επιθετικό κομμάτι. Ο Έλληνας σταρ αγωνίστηκε για 25 λεπτά.

Δωδεκάλεπτα: 25-40, 58-72, 85-115, 116-144