Χιτ από ατσάλι ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών

Χρήστος Τσάλτας 05:34 - 05.06.2023 / Ανανεώθηκε: 05:53 - 05.06.2023

Οι Μαϊάμι Χιτ τα βρήκαν σκούρα, όμως την κρίσιμη ώρα έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τη σειρά των τελικών απέναντι στους Ντένβερ Νάγκετς (111-108), μέσα στο Κολοράντο.

Μετά το Game 1 οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος των Μαϊάμι Χιτ. Η νίκη των Ντένβερ Νάγκετς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, αλλά κυρίως η εικόνα που έβγαλαν οι δύο ομάδες, σε συνδυασμό με τα διαφορετικά επίπεδα φρεσκάδας που έδειξαν, έθεσαν ως ξεκάθαρο φαβορί την ομάδα του Μάικλ Μαλόουν. Αν όμως έχει μάθει κάτι το σύνολο του Έρικ Σποέλστρα φέτος, αυτό είναι να διαψεύδει όσους το θεωρούν ξεγραμμένο.

Στο Game 2 των τελικών οι Χιτ έβγαλαν αντίδραση. Και το έκαναν με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έφεραν το παιχνίδι και τον ρυθμό στα δικά τους μέτρα στο 100%. Η μπάλα γύρισε σωστά, οι αποστάσεις ήταν οι επιθυμητές, ενώ και στην άμυνα ο Σποέλστρα έκανε προσαρμογές που δεν επέτρεψαν στους Νάγκετς να έχουν τον γνωστό ρυθμό τους. Κυρίως οι Χιτ αντέδρασαν μετά την άσχημη δεύτερη περίοδο, κατά την οποία οι Νάγκετς είχαν πάρει τα ηνία (έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 57-51).

Κωδικός «αντίδραση» για τους Χιτ: Η ανάγκη να γίνουν πιο επιθετικοί και τα σουτ που πρέπει να μπουν
NBA

10:26 - 04.06.2023

Οι Μαϊάμι Χιτ γνώρισαν με οδυνηρό τρόπο το επίπεδο του παιχνιδιού στους τελικούς του ΝΒΑ, στο Game 1 απέναντι στους Ντένβερ Νάγκετς και τώρα καλούνται να αντιδράσουν για να κρατήσουν τη σειρά «ζωντανή».

Παρ' οτι «πληγωμένοι» οι Χιτ μετά την κακή δεύτερη περίοδο, δεν το έβαλαν κάτω. Έμειναν στο παιχνίδι τους και βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, αλλά και από την άκρη του πάγκου. Την κρίσιμη ώρα ο Ντάνκαν Ρόμπινσον έκανε σημαντικό step up ενώ και ο Γκέιμπ Βίνσεντ έδωσε λύσεις. Και παρά τις... αυτοκτονικές τάσεις που έδειξαν οι παίκτες της ομάδας από την Φλόριντα στο Μαϊάμι, το θετικό αποτέλεσμα ήρθε, φέρνοντας τη σειρά των τελικών στην απόλυτη ισορροπία.

Ο Βίνσεντ με 23 πόντους και 8/12 σουτ ήταν το πρώτο βιολί των νικητών, με τους Τζίμι Μπάτλερ και Μπαμ Αντεμπάγιο να μετρούν από 21 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να μοιράζει 9 ασίστ, ενώ ο δεύτερος μάζεψε 9 ριμπάουντ. Πολυτιμη και η παρουσία του Μαξ Στρους, με 14 πόντους και 6 ασίστ, δίνοντας ρυθμό στην επίθεση σε σημεία που τον είχαν ανάγκη.

Στην απέναντι πλευρά, το One man show του Νίκολα Γιόκιτς με 41 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 16/28 σουτ δεν ήταν αρκετό ώστε να φέρει το 2-0 στους Νάγκετς. Ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε εξαιρειτκή παρουσία με 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Άαρον Γκόρντον πρόσθεσε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5/7 σουτ. Την ίδια ώρα όμως, παίκτες-κλειδιά όπως ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ (6π, 1/4 σουτ) και ο Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ (5π, 2/8 σουτ) δεν ήταν εξίσου aggressive, με τους Νάγκετς να μοιάζουν μονοδιάστατοι, περνώντας τη μπάλα συστηματικά στον Γιόκιτς σε πολλές στιγμές του τελικού.

Έπειτα από τα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς των τελικών οι δύο ομάδες βρίσκονται στα ίσα (1-1), με τους Χιτ να υποχρεώνουν τους Νάγκετς στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους στα φετινά πλέι οφ. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Kaseya Center του Μαϊάμι για δύο πάρα πολύ σπουδαία παιχνίδια, με τους Χιτ να έχουν πάρει το πλεονέκτημα, την ίδια ώρα που οι «Σβόλοι» είναι αποφασισμένοι να κερδίσουν τουλάχιστον έναν αγώνα, προκειμένου να ανακτήσουν τον έλεγχο της σειράς. Μιας σειράς που ξεκινάει και πάλι από το μηδέν, πλέον.