Βήμα πρόκρισης για την Τουρκ Τέλεκομ

Τουρκ Τέλεκομ - Γαλατασαράι 94-85

©Twitter / Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi

Sportal newsroom 21:00 - 26.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:01 - 26.05.2023

Η Τουρκ Τέλεκομ υποδέχθηκε τη Γαλατασαράι και νίκησε με 94-85, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά και παίρνοντας το προβάδισμα για τα ημιτελικά των playoffs της Spor Toto Basketbol Ligi.

Η Τουρκ Τέλεκομ δεν είχε πρόβλημα κόντρα στη Γαλατασαράι, πήρε τη νίκη με σκορ 94-85 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά των playoffs της Τουρκίας.

Έχοντας τον Τζέριαν Γκραντ σε σπουδαία μέρα, η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε της Γαλατασαράι και πήρε προβάδισμα μετά τον πρώτο αγώνα της κόντρα στους «Τσιμπόμ».

Ο πρώην παίκτης του Προμηθέα σημείωσε 28 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη νίκη. H σειρά μεταφέρεται την Τρίτη 30/5 στην Κωνσταντινούπολη και την έδρα της Γαλατά, εκεί όπου τα «λιοντάρια», που σήμερα είδαν τον Ένις να σημειώνει 21 πόντους χωρίς αντίκρισμα, θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια μικρή υπεροχή, πήραν προβάδισμα 6 πόντων στην πρώτη περίοδο και διατηρούσαν μια διαφορά 4-7 πόντων.

Η Γαλατά έμεινε πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι όσο το παιχνίδι βάδιζε προς το τέλος του. Το 69-62 του 30' ήταν ρευστό, όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι είδαν την Τουρκ Τέλεκομ πιο αποφασισμένη και έτσι το 94-85 έγραψε τον επίλογο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-16, 43-39, 69-62, 94-85