Εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν οι διαιτητές του Game 3 μεταξύ Εφές και Φενέρ

Κλάιμπερν, Φενέρμπαχτσε - Εφές 85-89

Anadolu Efes / Twitter

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:46 - 08.06.2023 / Ανανεώθηκε: 17:47 - 08.06.2023

Η Τουρκική Ομοσπονδία εξέδωσε ανακοίνωση σχετικά με τα γεγονότα του τρίτου αγώνα Αναντολού Εφές – Φενέρμπαχτσε της ημιτελικής σειράς του TBSL

Η Αναντολού Εφές κέρδισε τη Φενερμπαχτσέ με 97-91 στο 3ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς της BSL, προηγήθηκε με 2-1, όμως το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης καλά κρατεί και κορυφώνεται όλο και περισσότερο!

Ο Δημήτρης Ιτούδης εξέφρασε πολλά παράπονα για την διαιτησία της αναμέτρησης και μάλιστα την ώρα του αγώνα διαμαρτυρήθηκε, φτάνοντας τρέχοντας μέχρι και την γραμματεία, όταν δεν έγινε η αλλαγή του Πιέρ.

Εκτός εαυτού ο Ιτούδης μετά από λάθος της γραμματείας στην τελευταία επίθεση του τρίτου ημιτελικού με την Εφές! (vid)
REST OF THE WORLD

23:03 - 07.06.2023

Ο Δημήτρης Ιτούδης ήταν έξαλλος με τους ανθρώπους της γραμματείας, οι οποίοι δεν επέτρεψαν στον Πιέρ να περάσει στο παρκέ, στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε εξέδωσε ανακοίνωση επί του θέματος και η Τουρκική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης απάντησε, λέγοντας ότι οι τρεις διαιτητές του αγώνα δεν θα διαιτητεύσουν μέχρι το τέλος της σεζόν!

«Αν και είμαστε εξαιρετικά ικανοποιημένοι με τη γενική απόδοση των διαιτητών μας από την αρχή της σεζόν, τα σφυρίγματα που έγιναν στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα μεταξύ της Αναντολού Εφές και της Φενερμπαχτσέ στο Sinan Erdem Sports Hall στον τρίτο αγώνα για τα ημιτελικά των πλέι οφ της τουρκικής Basketball Super League επηρέασαν το αποτέλεσμα του αγώνα. Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν υπήρξε κακόβουλη πρόθεση, με την ιδιότητά μου ως Αντιπροέδρου της Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης αρμόδιου για το Κεντρικό Συμβούλιο Διαιτησίας, προσωπικά με στενοχωρεί.

Το Κεντρικό Συμβούλιο Διαιτητών που ασχολήθηκε με το θέμα με όλες τις τεχνικές του λεπτομέρειες αποφάσισε να ξεκουράσει τους τρεις διαιτητές του αγώνα που διεξήχθη χθες μέχρι το τέλος της σεζόν.

Ο Ιτούδης χαιρέτησε τον Αταμάν μετά την «ιστορία» στο Game 2; (vid)
ΜΠΑΣΚΕΤ

10:54 - 08.06.2023

Το τέλος του τρίτου ημιτελικού του τούρκικου πρωταθλήματος βρήκε την Αναντολού Εφές του Αταμάν και πάλι νικήτρια, αλλά αυτή τη φορά ο κόουτς της Φενέρμπαχτσε, Δημήτρης Ιτούδης πήγε και έσφιξε το χέρι του Τούρκου προπονητή. Λίγο αργότερα όμως, είχαν μία νέα... κόντρα.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ποιότητα του μπάσκετ, τόσο από τεχνικής όσο και θεαματικής άποψης, στους ημιτελικούς των play-off της τουρκικής λίγκας.

Πιστεύω ότι θα έχουμε μια σειρά πλέι οφ όπου θα συζητείται ο αγώνας στο γήπεδο και όχι οι διαιτητές», δήλωσε ο αντιπρόεδρος της TBF, Κεμάλ Ντιντσέρ.