Δημήτρης Χούπης 16:21 - 15.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:57 - 31.05.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Λαμίας με τον Άρη για την 9η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Superleague.

Ο Φετφατζίδης διαμόρφωσε το τελικό 4-2 υπέρ του Άρη. Δείτε το γκολ.

Το 3-2 του Άρη με τον Φατόρε

Δείτε το 2-2 του Άρη με τον Μορόν

Τέλος. Λαμία - Άρης 2-4.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις.

88' ΓΚΟΟΟΛ 2-4 ο Άρης. Ο Φετφατζίδης με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 4-2 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

83' Ο Πάρντο μπαίνει στη θέση του Ζαμόρα.

80' Ο Μορόν βγαίνει και στη θέση του μπαίνει ο Ανσαριφάρντ.

78' ΓΚΟΟΟΟΛ 2-3 ο Άρης. Ο Φατόρε μετά από σκαστό σουτ, πετάχτηκε έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-3.

76' ΓΚΟΟΟΛ ο Άρης 2-2. Ο Φατόρε έδωσε στον Ισπανό κι αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 2-2.

71' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Σίντκλεϊ βρέθηκε μόνος του λίγο έξω από την περιοχή, έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

68' Ο Φετφατζίδης μπαίνει στη θέση του Μανού Γκαρθία.

64' Αλλαγές για τη Λαμία. Τσιλούλης, Μαρτίνεζ και Νούνιες εκτός. Στάνκο, Κοντονίκος και Λέικ μπήκαν μέσα.

60' Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Μανού, έδιωξε η άμυνα της Λαμίας.

54' Δοκάρι για τον Άρη. Ο Μορόν από τα πέντε περίπου πέντε μέτρα έκανε μια προβολή, η οποία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Γκολ τεράστιας κλάσης απο τον Λόρεν Μορόν που φτάνει τα 18 στη σεζόν. Ο Αρης βρίσκει το γρήγορο γκολ που έψαχνε στο δεύτερο ημίχρονο για να επιστρέψει στο ματς.

50' Ο Τσιλούλης έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Χουτεσιώτης.

Τα προβλήματα που προκάλεσε ο Τσιλούλης στο πρώτο ημίχρονο φέρνουν τον Μοντόγια αντί του Φεράρι στο ματς και τον Σαβέριο αντί του Σουλεϊμάνοφ στην επίθεση.

46' ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΟΡΟΝ. 2-1 μείωσε ο Άρης. Ο Ισπανός επιθετικός βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, έκανε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Χατζηεμμανουήλ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Φεράρι και Σουλεϊμάνοφ βγήκαν εκτός και οι Μοντόγια, Σαβέριο πήραν τη θέση τους.

Ο Τσιλούλης έχει κάνει όλη τη ζημιά στον Αρη στο πρώτο ημίχρονο στο τελευταίο του ματς με τη φανέλα της Λαμίας. Οι γηπεδούχοι έσπασαν εύκολα το press των παικτών του Αρη και βρήκαν εκτεθειμένη την άμυνα του Αρη που είχε ανέβει ψηλά. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο για τον Αρη με... απόντες από το ματς παίκτες-κλειδιά όπως οι Μάνου ΓΚαρθία, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Λήξη πρώτου μέρους. Λαμία - Άρης 2-0.

45+1' Ο Νταρίντα έκανε ένα σουτ, η μπάλα πέρασε έξω.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

Μέτρησε κανονικά 2-0 η Λαμία. Οι παίκτες των γηπεδούχων βγήκαν στην κόντρα, ο Τσιλούλης έδωσε στον Μάλτσι κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 2-0.

42' Η Λαμία έκανε το 2-0 με τον Μάλτσι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ελέγχεται από το VAR.

Κακή εφαρμογή του τεχνικού οφσάιντ απο τους παίκτες του Αρη που άφησαν εκτεθειμένο τον Τζανετόπουλο. Η Λαμία παίρνει αυτό που δικαούται βάσει εικόνας στο ματς.

Το μέτρησε το γκολ. 1-0 η Λαμία.

Ελέγχεται η φάση από το VAR.

35' ΓΚΟΟΟΟΛ η Λαμία 1-0. Μετά από κόρνερ, ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Τζανετόπουλο κι αυτός εξ επαφής έκανε το 1-0.

31' Ο Μαρτίνεθ έκανε ένα βολέ από δύσκολο σημείο και έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη.

Απο το 25΄ και μετά ο Αρης έχει ισορροπήσει κάπως, πιέζει λίγο πιο ψηλά και αυτό έφερε και την πρώτη καλή στιγμή με ον Νταρίντα σε μια γρήγορη μετάβαση.

29' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μορόν έδωσε στον Νταρίντα κι αυτός από το όριο της περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ.

27' Κακό σουτ του Ζαμόρα, πέρασε αρκετά έξω από την εστία του Κοσέλεφ.

Η Λαμία βρίσκει χώρους και κάνει ευκαιρίες μετά απο 20΄ κυρίως γιατί η άμυνα του Αρη είναι ασύνδετη και απουσιάζει σήμερα ένας κλασικός αμυντικός μέσος.

Η φάση εξετάστηκε από το VAR για πέναλτι, αλλά δεν υπάρχει τίποτα.

20' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Σλίβκα έβγαλε ωραία κάθετη στον Τσιλούλη, ο Έλληνας επιθετικός καθυστέρησε να πλασάρει και κόπηκε τελευταία στιγμή από την άμυνα του Άρη. Κόρνερ για τη Λαμία.

Το αχρείαστα σκληρό φάουλ του Μαρτίνες στον Σουλεϊμάνοφ προκάλεσε σωστά την αντίδραση του Ρώσου αφού το μόνο που δεν χρειάζεται ο Μάντζιος λίγες μέρες πριν απο τον τελικό είναι ένας τραυματισμός.

15' Δοκάρι για τη Λαμία. Ο Τσιλούλης έκανε ένα σουτ στο όριο της περιοχής και η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

14' Ο Νταρίντα έκανε μια σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά έκοψε η άμυνα της Λαμίας.

Μέτριο ματς στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να αναζητούν ρυθμό. Κάπως καλύτερα έχει μπει στο ματς η Λαμία, κάνοντας ήδη δυο καλές ευκαιρίες.

Έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η Λαμία.

13' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Τσιλούλης έδωσε στον Μάλτσι κι αυτός με τη μία από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

10' Ο Τζανετόπουλος έκανε μια ατομική ενέργεια, σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Χουτεσιώτη.

7' Καλή σέντρα του Σιμόν, πέρασε από όλους.

5' Ο Σουλεϊμάνοφ έδωσε μια κάθετη στον Μανού, αλλά κόπηκε από τον Γιαννούτσο.

3' Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

3' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τη Λαμία

1' Έναρξη αγώνα

Εξι αλλαγές έχει η ενδεκάδα που παρατάσσει ο Ακης Μάντζιος στη Λαμία σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Ελληνας τεχνικός διατηρεί στο βασικό σχήμα μόνο τους Φαμπιάνο, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Μάνου Γκαρθία και Σαμόρα. Νέα πρόσωπα οι Χουτεσιώτης, Ρόουζ, Φεράρι, Φατόρε, Βερστράτε και Μορόν.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Σε περίπτωση όμως που ο ΠΑΟΚ νικήσει τον Παναθηναϊκό και ο Ολυμπιακός την ΑΕΚ, τότε ο Δικέφαλος θα ανέβει στην κορυφή και θα θέλει να φύγει με το «διπλό» από το Βικελίδης την τελευταία αγωνιστική για να πάρει εκείνος το πρωτάθλημα.

Στα άλλα δύο παιχνίδι της ημέρας, ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί την ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό. Σε περίπτωση που η ΑΕΚ φύγει με τη νίκη από το Καραϊσκάκης και ο ΠΑΟΚ ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό, η Ένωση θα στεφθεί. πρωταθλήτρια Ελλάδος για δεύτερη σερί φορά.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί έξι φορές, με τον Άρη να έχει δύο νίκες, τη Λαμία τρεις, ενώ ένα παιχνίδι έχει λήξει ισόπαλο.

Ο Άρης υπενθυμίζεται έχει και τον τελικό Κυπέλλου στο μυαλό του, όπου θα βρει απέναντί του τον Παναθηναϊκό στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό.

Το παιχνίδι βαθμολογικά είναι αδιάφορο και για τις δύο ομάδες, αλλά αμφότερες θέλουν να κάνουν το καλύτερο δυνατό που μπορούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έχουν απομείνει.