Ολυμπιακός - ΑΕΚ

© Sportal

Τζιοβάνι Ζάκαρη 16:15 - 15.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:56 - 31.05.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός - ΑΕΚ, για την 9η αγωνιστική των playoffs. Σε σχόλιο Διονύση Βερβελέ και Κώστα Τσίλη.

Αυτά από το «Γ. Καραϊσκάκης». Μείνετε συντονισμένοι στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

«Φέρτε μας το ευρωπαϊκό» φωνάζουν οι φίλοι των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε για την ιστορία του. Αυτό και μόνο. Έκανε αυτό που όφειλε στον κόσμο του. Ήταν πιστός στο ραντεβού του. Τα υπόλοιπα στη συνέχεια. Να είστε καλά!

ΤΕΛΟΣ! Ο Ολυμπιακός επικρατεί της ΑΕΚ με 2-0 και βάζει.... φωτιά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Παράλληλα, μετά από καιρό περνάει στην τρίτη θέση, μετά και την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ. Πλέον, η Ένωση χρειάζεται τρίποντο κόντρα στη Λαμία και απώλεια του «Δικεφάλου του Βορρά» για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Η βραδιά του Όρτα, 2-0 με έξυπνο σουτ, ο Ολυμπιακός στέλνει την ΑΕΚ στα... σχονιά και πλέον το πρωτάθλημα εξαρτάται από το Άρης-ΠΑΟΚ.

90+2' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Τρομερό λάθος του Στάνκοβιτς, το εκμεταλλεύτηκε ο Ελ Κααμπί που έβγαλε στον Ζέλσον, εκείνος στον Όρτα και ο τελευταίος, σχεδόν στην αριστερή γραμμή της περιοχής δοκίμασε ένα υπέροχο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.

90+1' Κακή κεφαλιά του Μάνταλου περνάει εκτός

90+1' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ με το διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ να αποκρούεται από τον Τζολάκη καιι την άμυνα να απομακρύνει.

90' Ο Κάρμο πήρε μία κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια

Η ΑΕΚ ήταν και είναι μέχρι και τώρα απελπιστικά κατώτερη των περιστάσεων ενός τέτοιου παιχνιδιού.

90' Ο Ζέλσον Μαρτίνς δοκίμασε ένα σουτ από την αριστερή πλευρά, το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ

85' Τρομερή μπαλιά του Άμραμπατ, ο Τσούμπερ έστρωσε στον εαυτό του και το σουτ του σταμάτησε από τον Τζολάκη

Μπήκαμε στο 82', άγχος στην ΑΕΚ και δεδομένα και το μυαλό στην Τούμπα. Ο Μεντιλίμπαρ βάζει τον Ζέλσον Μαρτίνς αντί του Ποντένσε. ΕισαγωγήΜήνυμα στους Dionisis Verveles

79' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Άμραμπατ να κάνει σέντρα - σουτ από δεξιά που σταματάει από τον Τζολάκη

Μόνο ο Άμραμπατ δείχνει να μπορεί λίγο κάτι να αφυπνίσει.

Τελευταίο τέταρτο, η ΑΕΚ τα παίζει όλα για όλα και κλείνει τον Ολυμπιακό πίσω.

Το χειρότερο δεν είναι πως η ΑΕΚ είναι πίσω στο σκορ, αλλά πως έχει μια εικόνα πλήρους απορρύθμισης

Παίρνει... φωτιά το Καραϊσκάκη με την γκολάρα του Όρτα! 1-0 ο Ολυμπιακός με τον Πορτογάλο, το άξιζαν οι "ερυθρόλευκοι" και το βρήκαν.

Αποθέωση του Αποστολόπουλου στην αλλαγή του με τον Κίνι!

Τραγική η ανασταλτική αντίδραση της ΑΕΚ όχι μόνο στο σουτ του Όρτα που μπήκε γκολ, αλλά από την αρχή που ξεκίνησε η φάση.

65' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Κααμπί έκανε μία κεφαλιά που έδιωξε ο Στάνκοβιτς, στη συνέχεια πρόλαβε πριν η μπάλα να βγει κορνερ και έστρωσε στον Όρτα, που από το ημικύκλιο σούταρε εύστοχα.

Ο Αλμέιδα αρχίζει πλέον να ρισκάρει, καθώς έβαλε και Πόνσε και Άμραμπατ, χωρίς να βγάλει τον Γκαρσία.

Δοκάρι το φάουλ του Φορτούνη στο 61', άτυχος ο Ολυμπιακός, μαγική εικόνα το 0-0 σε αυτό το ματς.

61' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ στα αριστερά του ημικύκλιου, με την προσπάθειά του να χτυπάει στην οριζόντια δοκό.

Τίποτα λέει ο Στίλερ!

Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι "ερυθρόλευκοι" στον Ποντένσε στο 58'. Απορώ τι βλέπουν στο VAR...

58' Φωνάζουν για πέναλτι στον Ολυμπιακό μετά από μαρκάρισμα του Γιόνσον στον Ποντένσε!

Ενω θα μπορούσε η ΑΕΚ να πιέσει και λίγο περισσότερο την πλευρά του Ροντινέι, δεν είναι σε καλό βράδυ ο Γκατσίνοβιτς αλλά και ο Αραούχο.

55' Ο Όρτα κουβάλησε την μπάλα και δοκίμασε ένα σουτ από τα 25 μέτρα, το οποίο πέρασε άουτ

Όλα ανοιχτά, χωρίς αλλαγή για την ώρα ο Μεντιλίμπαρ. Εκτιμώ ότι και η ΑΕΚ θα πάρει στιγμές, αλλά και ο Ολυμπιακός αν εκμεταλλευτεί τους χώρους μπορεί να κάνει τη ζημιά.

49' Ο Ελίασον έβγαλε μία φαλτσαριστή σέντρα, με την κεφαλιά του Αραούχο να καταλήγει στα χέρια του Τζολάκη

49' Ο Ελίασον πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

47' Ο Τσικίνιο επιχείρησε ένα σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνάει άουτ

Με την αλλαγή που κάνει ο Αλμέιδα στο ξεκίνημα, ο Πινέδα θα πάει λογικά δεξί μπακ και ο Γιόνσον θα είναι με τον Σιμάνσκι στα χαφ.

Σέντρα για τον Ολυμπιακό στο β' ημίχρονο

Θυμίζουμε πως το ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός είναι 1-0 στο ημίχρονο. Δείτε εδώ το live.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δεν κράτησε μπάλα στα πόδια, έκανε λάθη και μάλιστα εύκολα και αυτό την έβαλε πολλές φορές σε πίεση. Όμως είχε την καλύτερη ευκαιρία του ματς και είχε δυνατότητα να βρει φάσεις όταν μπόρεσε να τρέξει.

Θα δούμε άλλο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ θα πιέσει πιο πολύ, θα ψάξει το γκολ, ο Ολυμπιακός ενδεχομένως να βρει περισσότερους χώρους.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

45+2' Ένα σουτ στην κίνηση του Λιβάι από το ημικύκλιο περνάει αρκετά μακριά από την εστία

Έξτρα χρόνος δύο λεπτά

45' Η κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς περνάει άουτ

Αδικεί τον Ολυμπιακό το 0-0. Έχει πιο καλές στιγμές από την ΑΕΚ, έχει διάθεση, αλλά νομίζω πως θα δούμε και άλλο δεύτερο ημίχρονο αν επικρατεί ο ΠΑΟΚ του Παναθηναϊκού.

42' Μακρινό σουτ στην κίνηση από τον Φορτούνη, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς

41' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με το συρτό σουτ του Ποντένσε σχεδόν από τον άξονα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

40' Ο Ποντένσε έβγαλε στον κλεισμένο Ελ Κααμπί από αριστερά, με το σουτ του δεύτερου να περνάει άουτ.

37' Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά το λάθος του Ποντένσε, η Ένωση έφυγε στην κόντρα από αριστερά, ο Λιβάι έβγαλε στον ανενόχλητο Ελίασον που έστειλε την μπάλα άουτ.

Πάντα στο 0-0 στο Καραϊσκάκη. Σκληρή ομάδα ανασταλτικά η ΑΕΚ, κρατάει, θεωρώ πως άλλη ομάδα θα είχε δεχθεί ήδη γκολ.

Έντονες διαμαρτυρίες του Κονέ στον 4ο για κάρτα στον Κάρμο. Πήγε για συστάσεις ο Στίλερ στον πάγκο της ΑΕΚ!

Έχει τεράστια τρύπα η ΑΕΚ στην μεσαία γραμμή κυρίως διότι παίζει πολύ πίσω ο Σιμάνσκι και ο Αραούχο είναι ακόμα εκτός ματς.

Έχει τρελαθεί και δικαίως ο Αλμέιδα με τα λάθη που κάνουν οι παίκτες του

25' Μακρινό σουτ από τον Πινέδα, μπλοκάρει εύκολα ο Τζολάκης

Γεμάτο εικοσάλεπτο από τον Ολυμπιακό, αλλά δίνει χώρους στην κόντρα της ΑΕΚ και αυτό μοιάζει ρίσκο.

Μέχρι τώρα η ΑΕΚ δεν έχει καταφέρει να κρατήσει καθόλου την μπάλα με αποτέλεσμα να δέχεται πίεση

18' Υπέροχο γυριστό σουτ στην κίνηση του Όρτα από τον άξονα, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς

17' Το σουτ του Ποντένσε υπο πίεση σταμάτησε στα σώματα

Μέχρι τώρα ο Σιντιμπέ τα κάνει σωστά χωρίς την μπάλα αλλά λάθος με την μπάλα στα πόδια του

Τεράστια ευκαιρία με τον Ελ Κααμπί στο 11', ο Στάνκοβιτς κρατάει όρθια την ΑΕΚ και το 0-0.

11' Τεράστια ευκαιρία χαμένη για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έστρωσε αριστερά στον Ελ Κααμπί, του οποίου το διαγώνιο σουτ σταμάτησε με το πόδι ο Στάνκοβιτς

Καλά έχει μπει ο Ολυμπιακός, που προσπαθεί και να πιέσει ψηλά την ΑΕΚ.

8' Ο Στίλερ έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Τζολάκη στον Λιβάι, όμως υπάρχει οφσάιντ

6' Πρώτη στιγμή στο ματς με τον Αποστολόπουλο να μην προλαβαίνει τη σέντρα σουτ του Φορτούνη από το δεξί άκρο της περιοχής.

Η ΑΕΚ είναι πολύ προφανές πως έχει "σημαδέψει" την αριστερή πλευρά του Ολυμπιακού και οι επιθέσεις μέχρι τώρα είναι σχεδόν όλες από δεξιά.

Σέντρα για την ΑΕΚ στο ματς!

Ματς γοήτρου αλλά και αποφυγή τέταρτης θέσης για τον Ολυμπιακό απέναντι στην ΑΕΚ. Όπως είχαμε επισημάνει ο Ολυμπιακός "χτυπάει" το ματς, μέσα στην εντεκάδα Φορτούνης και Ελ Κααμπί.

Θυμίζουμε ότι μπορείτε να δείτε live και το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό εδώ

10 λεπτά απομένουν για τη σέντρα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1

Διαιτητής του αποψινού αγώνα θα είναι ο γνωστός στο ελληνικό κοινό, Τομπίας Στίλερ. Βοηθοί του θα είναι οι Κρίστιαν Γκίτελμαν και Μαρκ Μπορς, 4ος θα είναι ο Χρήστος Βεργέτης ενώ στο VAR ο Περλ Γκουντέρ με AVAR τον Ρέινχαρντ Μπουχμπάουμ.

IFFHS: Εκτόξευση 13 θέσεων για τον Ολυμπιακό - Ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

14:19 - 15.05.2024

Στην παγκόσμια κατάταξη της IFFHS (Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου), ο Ολυμπιακός έκανε άλμα 13 θέσεων, καθώς βρέθηκε από την 67η θέση στην 54η, ξεπερνώντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ (56η).

Περίπου μισή ώρα απομένει για τη σέντρα του αγώνα!

Το τετ-α-τετ Κονέ και Βέζο:

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τελευταία φορά σε αυτό το γήπεδο την ΑΕΚ τον Ιανουάριο του 2024, σε ένα ματς που ηττήθηκε με 1-2. Παρουσία κόσμου δεν υπήρχε, αφού η κυβέρνηση είχε κλείσει τα γήπεδα.

Στις εννέα αναμετρήσεις τους για τα Playoffs και στις δύο έδρες, υπάρχουν πέντε νίκες του Ολυμπιακού, δύο της ΑΕΚ και δύο ισοπαλίες.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Λαμία στην «OPAP Arena».

Θυμίζουμε πως ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στο γήπεδο της ΑΕΚ στις 29 Μαΐου, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με τη Φιορεντίνα για τον τελικό του Europa Conference League.

Ο κόσμος έχει αρχίσει να παίρνει θέση στις κερκίδες!

Μόλις στα τρία από τα δέκα τελευταία τους παιχνίδια έχει επικρατήσει ο γηπεδούχος, τα τέσσερα από αυτά έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα και τα άλλα τρία έχουν ολοκληρωθεί με νίκη του φιλοξενούμενου.

Έχουν αρχίσει να βγαίνουν για προθέρμανση οι ομάδες

Στις αναμετρήσεις τους για τη διαδικασία των playoffs με τον τρόπο διεξαγωγής της τελευταίας πενταετίας, υπάρχουν δύο νίκες του Ολυμπιακού ως γηπεδούχου, μια ισοπαλία και μια νίκη της ΑΕΚ, η οποία και ήρθε στο περσινό ματς.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Αποστολόπουλος, Όρτα, Τσικίνιο, Έσε, Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Πινέδα, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Αραούχο, Λιβάι.

Παράλληλα, οι «κιτρινόμαυροι» είναι αήττητοι στις τέσσερις τελευταίες τους επισκέψεις στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Ολυμπιακό να έχει επικρατήσει στις 13 Φεβρουαρίου 2022 με 1-0 και τότε να υπάρχουν χρονικά δύο ισοπαλίες και δύο νίκες της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ έχει συμπληρώσει πέντε διαδοχικά ματς χωρίς ήττα από τον Ολυμπιακό εντός και εκτός έδρας. Η τελευταία νίκη των «ερυθρολεύκων» για το πρωτάθλημα ήταν στις 12 Μαρτίου 2023 με 1-3 μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός με νίκη και ήττα του Παναθηναϊκού θα τον προσπεράσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Η ΑΕΚ, με νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ήττα του ΠΑΟΚ θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ελλάδας για τη σεζόν 2023-24.

Την ίδια ώρα, στην Τούμπα θα διεξάγεται και το ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός, στο οποίο Ολυμπιακός και ΑΕΚ θέλουν διαφορετικά αποτελέσματα.

Η βαθμολογία της Stoiximan Super League:

Από την άλλη, η τελευταία αναμέτρηση της Ένωσης ήταν επίσης κόντρα στον ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Αλμέιδα να χάνει με 3-2 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι Πειραιώτες προέρχονται από ήττα κόντρα στον ΠΑΟΚ, από τον οποίο και έχασαν στο εξ αναβολής παιχνίδι με 2-0. Αυτή η νίκη έδωσε στον «Δικέφαλο του Βορρά» τη δυνατότητα να μπει δυνατά στο παιχνίδι της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Σε πρώτο χρόνο, οι γηπεδούχοι ψάχνουν ένα τρίποντο που θα τους κρατήσει ζωντανούς όσον αφορά την τρίτη θέση. Σε δεύτεροι, οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν τη νίκη που θα τους χαρίσει επί της ουσίας το πρωτάθλημα.

Καλησπέρα σας! Ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ τίθενται αντιμέτωποι στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 9η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, έχοντας αμφότεροι διαφορετικό στόχο.