© Sportal

Γιώργος Σακελλαρίου 18:22 - 25.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:15 - 30.05.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός - Άρης, με φόντο το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson. Σε σχόλιο Μπάμπη Τσιμπίδα και Αλέξη Σαββόπουλου.

Με τρελό buzzer beater ο ΠΑΟ πήρε το 20ό Κύπελλο σε τελικό με τρεις αποβολές

Λίγο πριν το τελικό σφύριγμα της Φραπάρ - που αποτέλεσε το πρόσωπο του αγώνα - ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 20ό Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του, νικώντας με 1-0 τον Άρη. Ο άνθρωπος που λύτρωσε την ομάδα του ήταν ο Βαγιαννίδης, που με γκολ στο 96' έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Άρη.

Καλό σας βράδυ

Απονομή για τον ΠΑΟ και σόου με πυροτεχνήματα στο Πανθεσσαλικό

Οι δηλώσεις του Κόντη

Οι παίκτες του ΠΑΟ σήκωσαν στον αέρα τον Αλαφούζο

Η ένταση στο φινάλε τις διαμαρτυρίες του Άρη στη Φραπάρ

Το γκολ του Βαγιαννίδη, το πρώτο του στη σεζόν,που έδωσε το Κύπελλο στον Παναθηναϊκό!

Ο Άρης με την ήττα του μένει εκτός Ευρώπης και 54 χρόνια πλέον χωρίς τίτλο

Οι παίκτες του ΠΑΟ πανηγύρισαν έντονα και σήκωσαν στον αέρα τον μεγαλομέτοχο Γιάννη Αλαφούζο!

Φυσικά οι παίκτες του ΠΑΟ πανηγύρισαν έξαλλα μετη λήξη, οι παίκτες του Άρη πικραμένοι, περιμένουν τα μετάλλιά τους

Η ευκαιρία του ΠΑΟ με τον Μπακασέτα

Η νέα ανάρτηση του Κυπελλούχου ΠΑΟ

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για το τρόπαιο

Δεύτερος προκριματικός γύρος στο Europa League για τον ΠΑΟ

Θλιβερό θέαμα στη λήξη, με τους Καρυπίδη, Γκουγκουλιά και Μάντζιο να ορμούν στη Φραπάρ.

Η ανάρτηση του ΠΑΟ...

Με το buzzer beater του Βαγιαννίδη, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 20ό κύπελλο της ιστορίας του και μαζί κι ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο

Ντου από τους παίκτες του Άρη στη Φραπάρ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΟ!

ΤΕΛΟΣ!

97' Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βαγιαννίδης από δεξιά στην περιοχή πλάσαρε στον ουρανό των διχτύων για το 1-0!

97' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ

Η αποβολή του Ζουλ

93' Φάουλ για τον Άρη μεταξύ κέντρου και περιοχής του ΠΑΟ

92' Ο ΠΑΟ κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Μπακασέτας λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής εκτέλεσε με το αριστερό και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

92' Σπουδαία ευκαιρία ο ΠΑΟ.

91' Κίτρινη στον Μορόν, τράβηξε τον Βαγιαννίδη σε αντεπίθεση

90' Οι καθυστερήσεις θα είναι έξι λεπτά

Εικόνα από τα επίσημα

Η αντίδραση του Μάντζιου στην αποβολή του Ζουλ

Δεν ξέρω και τι περιμένει ο Κόντης. Έχει τέσσερις αλλαγές και δεν έχει παρέμβει καθόλου μέχρι τώρα. Με Τζούρισιτς και Γερεμέγεφ.

87' Δεξί σουτ του Βαγιαννίδη δεξιά στη συμβολή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

Η φάση της αποβολής του Νταρίντα

Ο Παναθηναϊκός έχει παίκτη παραπάνω, αλλά δεν βάζει παίκτες στην περιοχή του Άρη.

86' Σέντρα του Μπερνάρ από αριστερά μπλόκαρε ο Κουέστα

Για να μην μιλήσουμε με ονόματα, κάποιοι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν θλιβερή εικόνα.

85' Ο Άρης έχει κλείσει τους χώρους και ο ΠΑΟ δεν έχει καθαρό μυαλό στην τελική πάσα

83' Δεξί φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής του Αράο, μπλόκαρε ο Κουέστα

Έχει ξεσηκώσει τους φίλους και των δύο ομάδων η Φραπάρ

Πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός πάτησε περιοχή, φτάσαμε στο 80' με τον Μπερνάρ και Ιωαννίδη. Χρειάζεται πια καλύτερα τελειώματα.

81' Νέα φάση για τον ΠΑΟ. Ο Μπερνάρ από αριστερά έδωσε στον Ιωαννίδη, αυτός γύρισε στο πέναλτι, αλλά υπό πίεση σούταρε αδύναμα κι αρκετά άουτ από το αριστερό δοκάρι.

79' Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Χουάνκαρ πέρασε κάθετα στον Μπερνάρ, αλλά το αριστερό σουτ του Βραζιλιάνου, αριστερά εντός περιοχής, πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Πρωταγωνίστρια στον τελικό η Γαλλίδα Φραπάρ με τις τρεις αποβολές

Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά αυτό δεν φαίνεται στο τερέν για την ώρα.

Πραγματικό απίστευτο αυτό που συνέβη, αφού ο Ζουλ παίρνει κόκκινη σε δικό του κερδισμένο φάουλ...

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για την αποβολή του Ζουλ

Η τεράστια ευκαιρία του Άρη με τον Ζαμόρα και η αντίδραση του Μάντζιου

Το αρθμητικό πλεονεκτημα του Αρη με την αποβολή του Κώτσιρα , γρήγορα γίμεται μειονέκτημε τις δυο γρήγορες αποβολές των Νταρίντα και Ζουλ σε ένα 20λεπτο...

Η φάση της αποβολής του Κώτσιρα

71' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ζουλ για χτύπημα στον Μπακασέτα, με εννέα ο Άρης!

71' Με εννέα ο Άρης!!

69' Κι άλλο φάουλ στο κέντρο του Μορόν στον Μπακασέτα

Ξεκάθαρα παιχνίδι του ενός γκολ. Όποιος σκοράρει, θα στεφθεί Κυπελλούχος.

68' Στη θέση του Μάνου Γκαρθία ο Βερστράτε

Πολλά μαρκαρίσματα, σφυρίγματα από τη Φραπάρ, νεύρα και ελάχιστη ποιότητα...

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για την αποβολή του Άρη'

Ξεσηκώθηκαν μετά την αποβολή και οι φίλοι του ΠΑΟ στα επίσημα

62' Δεύτερη κίτρινη στον Νταρίντα για μαρκάρισμα στον Αράο

62'Με δέκα και ο Άρης

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ στην αποβολή

64' Ο Βαγιαννίδης στη θέση του Μαντσίνι

Έχει πολλούς παίκτες σε κακό βράδυ ο Παναθηναϊκός. Εκτός από την αποβολή του Κώτσιρα.

Οι κάρτες στο πρώτο ημίχρονο

60' Λάθος του Πέρεθ, ο Μορόν πήρε τη μπάλα προχώρησε,σούταρε εκτός περιοχής με το δεξί και μπλόκαρε στην αριστερή γωνία εύκολα ο Λοντίγκιν

59'Κόρνερ για τον Άρη, έδιωξαν οι πράσινοι

Η αψιμαχία που έφερε την πρώτη κίτρινη στον Κώτσιρα

Ο... άφαντος στο πρωτο ημίχρονο Σαμόρα, είναι αυτός που κερδίζει την αποβολή του Κώτσιρα και χάνει και την μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρονου.

56' Τεράστια φάση για τον Άρη. Ο Σουλεϊμάνοφ από αριστερά γύρισε στη μικρή περιοχή και ο Ζαμόρα πλάσαρε άουτ!

56'Αντεπίθεση για τον Άρη, ο Γεντβάι έβαλε την κόντρα σε κόρνερ, στο αριστερό σουτ εντός περιοχής του Ζαμόρα

55'Κυκλοφόρησε ο ΠΑΟ, κόπηκε τελευταία στιγμή η πάσα του Μπακασέτα στον Μαντσίνι

Έχει γυρίσει σε ρόλο δεξιού μπακ ο Μαντσίνι

Ο Παναθηναϊκός πληρώνμει την ανοχή της Φραπάρ στις "βουτιές" του Ζαμόρα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κώτσιρας φορτώθηκε εκεί με κίτρινη κάρτα και τώρα αποβλήθηκε.

Σε δύσκολη θέση πλέον ο ΠΑΟ,που θα παίξει σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο

51' Δεύτερη κίτρινη στον Κώτσιρα για μαρκάρισμα μεταξύ κέντρου και περιοχής του ΠΑΟ, στον Ζαμόρα. Είχε μία κάρτα από το πρώτο ημίχρονο για αψιμαχία με τον Ζαμόρα

51' Με δέκα ο ΠΑΟ!

49' Αδύναμο σουτ του Νταρίντα αριστερά εντός περιοχής με το δεξί, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

49' Κόρνερ για τον Άρη

Κόντης και Μάντζιος δεν έκαναν αλλαγές

Αν δεν έρθει γκολ από στατική φάση ή από ατομική ενέργεια, δεν ξέρω πως ο Παναθηναϊκός θα σκοράρει.

Βουτηγμένες στο άγχοςοι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, υπο το βαρος μιας αποτυχίας. Λογικά προιόντος του χρόνου θα παρουν κάποια ρίσκα.

Σέντρα για τον Άρη στο β' ημίχρονο!

Όλα έτοιμα για το δεύτερο ημίχρονο στο Παναθηναϊκός - Άρης

Η ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές:

Ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Μεγαλύτερη στιγμή του 45λεπτου αυτή του Φαμπιάνο, με τον Λοντίγκιν να τον σταματά εντυπωσιακά.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

Συνεχίζονται οι κακές εκτελέσεις σε σταστικές φάσεις. Μπακασέτας και Μπερνάρ στέλνουν τη μπάλα οπουδήποτε αλλού, εκτός από εκεί που θα δημιουργηθούν απειλητικές προϋποθέσεις.

43'Κίτρινη στον Τσέριν που τράβηξε τον Μορόν για να μην βγάλει αντεπίθεση

42'Κίτρινη στον Μοντόγια

Ο Αρης δεν έχει πάρει πράγματα απο τα βαριά χαρτιά, Μορόν, Σουλεϊμάνοφ και Μάνου Γκαρθία, ενώ και ο Νταρίτα που χρεώθηκε νωρίς με κάρτα, κινειται στα ρηχά νερά.

Οι οπαδοί του Άρη στο Πανθεσσαλικό

41' Σέντρα του Μπερνάρ από δεξιά κόντραρε και μπλόκαρε ο Κουέστα.

40' Κόρνερ για τον ΠΑΟ.

Κακός ο Παναθηναϊκός, πιο έξυπνος ο Άρης έως τώρα στην τακτική του.

Η μεγάλη απόκρουση του Λοντίγκιν στην κεφαλιά του Φαμπιάνο κι όχι του Μπράμπετς.

Απομάκρυνε ο ΠΑΟ στο κόρνερ

37'Κόρνερ για τον Άρη

O Ζαμόρα εκβίασε δύο φάουλ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, με θεαματικές πτώσεις και κραυγές μέσα σε ένα δίλεπτο. Για να σηκωθεί δευτερόλεπτα αργότερα και να τσακωθεί. Κακώς η Φραπάρ αποδέχεται αυτή τη συμπεριφορά από τον επιθετικό του Άρη.

36' Κίτρινη σε Κώτσιρα και Ζαμόρα

36' Ένταση με Ζαμόρα, Κώτσιρα. Στη συνέχεια μπήκαν στην αψιμαχία και Γεντβάι, Μορόν.

31' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟ. Ο Μπερνάρ με τακουνάκι βρήκε τον Χουάνκαρ, αυτός γύρισε στην περιοχή και η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα. Το σουτ κόντραρε, νέο σουτ του Κώτσιρα δεξιά εντός περιοχής κόντραρε στον Μπράμπετς, τρίτο σουτ του Πέρεθ εκτός περιοχής, βρήκε κι αυτό σε σώματα!

Έχουν περισσότεροι ζωντάνια οι παίκτες του Άρη μέχρι τώρα, πρέπει να ξυπνήσουν οι "πράσινοι". Και να έχουν καλύτερες εκτελέσεις στις στατικές φάσεις, γιατί σε τέσσερις περιπτώσεις, είχαν άσχημες σέντρες.

29' Κόρνερ για τον ΠΑΟ

Οι δυο φάσεις, μια για κάθε ομάδα μετά το 25λεπτο, δίνουν λίγο ρυθμό στο ματς που έχει γενικά πολύ χαμηλό τέμπο.

Ο Μαντσίνι από δεξιά απέφυγε τον Μοντόγια κι εντός περιοχής έκανε το αριστερό σουτ, αλλά δεν είχε ιδιαίτερη δύναμη και μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Κουέστα.

27' Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟ

Αισθητή την παρουσία τους έχουν κάνει οι φίλοι του Άρη

Φάουλ του Σουλεϊμάνοφ από αριστερά, δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής έκανε την κεφαλιά ο Φαμπιάνο, ο Λοντίγκιν απέκρουσε εκπληκτικά στη δεξιά γωνία και στη συνέχεια απομάκρυνε η άμυνα

25'Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη

24'Φάουλ για τον Άρη αριστερά εκτός περιοχής. Δυνατότητα για να γίνει γέμισμα.

23' Η Φραπάρ έβγαλε κάρτα στον πάγκο του Άρη

Η μικρή Λουκία έδωσε τη μπάλα στη Φραπάρ

Αργοί, στατικοί, χωρίς κίνηση οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Ούτε μία ευκαιρία σε 20 λεπτά αγώνα.

19' Σύνθημα για τον Άλκη Καμπανό, φώναξαν οπαδοί του Άρη, όπως σε όλους τους αγώνες στο συγκεκριμένο λεπτό, όσο δηλαδή ήταν και η ηλικία του όταν δολοφονήθηκε

Ο Αλαφούζος στο Πανθεσσαλικό

Μόνο οπαδοί του Άρη ακούγονται στο Πανθεσσαλικό.

15' Κίτρινη στον Νταρίντα για φάουλ στη μεσαία γραμμή στον Χουάνκαρ

Η είσοδος των ομάδων

Ο δήμαρχος του Βόλου Αχιλλέας Μπέος με τον μεγαλομέτοχο του Λεβαδειακού Γιάννη Κομπότη στο γήπεδο

13' Αναπτύχθηκε ο Άρης, αλλά η τελική πάσα αριστερά στον Ζαμόρα ήταν δυνατή και η μπάλα έφυγε άουτ

Ένας θα σηκώσει το τρόπαιο στο τέλος του ματς

Πρωτο δεκάλεπτο δίχως τον παραμικρό κινδυνο για τους δυο τερματοφύλακες. Αρκετή σκοπιμότητα και ελάχιστα ρίσκα για τιςδυο ομάδες.

8' Σουτ του Μανού Γκαρθία κόντραρε, νέο δεξί σουτ του Μορόν εκτός περιοχής ψηλά άουτ η μπάλα

Η μικρή Λουκία μίλησε με τον Αϊτόρ

5' Κακή έξοδος του Λοντίγκιν, σουτ του Μοντόγια από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ψηλά άουτ

5' Στραβοκλοτσιά του Γεντβάι κόρνερ για τον Άρη

Ακούγονται περισσότερο οι φίλοι του Άρη που είναι στο Πανθεσσαλικό

4' Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει την πρωτοβουλία και ο Άρης κλείνει τους χώρους

2' Έδωσε μάχη με τον Μπράμπετς στο σημαιάκι του κόρνερ ο Ιωαννίδης, άουτ η μπάλα

1' Φάουλ για τον ΠΑΟ, απομάκρυνε η άμυνα του Άρη

Σέντρα στον τελικό

Στον πάγκο για τον Άρη βρίσκονται οι Χουτεσιώτης, Ρόουζ, Βέλεθ, Φερέρι, Βερστράτε, Παναγίδης, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ και Αγοραστός.

Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό βρίσκονται οι Ντραγκόβσκι, Βαγιαννίδης, Ούγκο, Αϊτόρ, Μλαντένοβιτς, Γερεμέγεφ, Τζούριτσιτς, Κυριόπουλος και Κάτρης.

Tο τρόπαιο μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο

Αν ο Άρης κατακτήσει το Κύπελλο, τότε αυτό θα είναι το πρώτο του τρόπαιο μετά από 54 χρόνια.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Άρης, Θόδωρος Καρυπίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι η Γαλλίδα elite διαιτητής Στεφανί Φραπάρ.
Α' Βοηθός: Μικαέλ Μπερσεμπρού (Γαλλία)
Β' Βοηθός: Στίβεν Τορεγκρόσα (Γαλλία)
4ος διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
VAR: Χαμίντ Γκεναουί (Γαλλία), AVAR: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

Καλησπέρα από το Πανθεσσαλικό Στάδιο, Πριν από τη σέντρα του τελικού, ένας ακόμα ποδοσφαιριστής αποχαιρέτησε τον Παναθηναϊκό. Όχι ο ίδιος, αλλά η σύζυγος του. Η Γιοχάνα Χερμπέλ, με μία σειρά καυστικών Insta-Story, άφησε αιχμές για τη συμπεριφορά των ανθρώπων του Τριφυλλιού προς τον Τούκου και άφησε να εννοηθεί ότι η συνεργασία των δύο πλευρών τελείωσε.

Άρης και Παναθηναϊκός συναντήθηκαν τελευταία φορά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας το 2010, με το «τριφύλλι» να νικά τότε με 1-0 στο ΟΑΚΑ.

Οι δηλώσεις του Κόντη για τον τελικό:

Ύστερα από 10 χρόνια θα τεθούν αντίπαλοι σε τελικό Κυπέλλου δύο Έλληνες προπονητές. Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί το 2014 στον τελικό Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ με τον Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο των «πρασίνων» και τον Γιώργο Γεωργιάδη.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο μικρός Γιαννάκης!

Αναλυτικά οι ενδεκάδες στο Παναθηναϊκός - Άρης:

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρα, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μπακασέτα, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Ιωαννίδη.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Τζιλ, Σουλεϊμάνοφ, Γκαρσία, Σαμόρα, Μορόν.

Θυμίζουμε πως και ο περασμένος τελικός, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, είχε διεξαχθεί επίσης στον Πανθεσσαλικό, ξανά δίχως οπαδούς.

Στο γήπεδο βρίσκονται μόνο δημοσιογράφοι και προσκεκλημένοι, οι οποίοι στο σύνολο είναι περίπου 100.

Οι δηλώσεις της Φραπαρ πριν τον τελικό:

Την ίδια ώρα, ο Άρης είχε ευκολότερό έργο. Με εξαίρεση την ΑΕΚ που απέκλεισε στους «16», οι «κίτρινοι» άφησαν εκτός τη Νίκη Βόλου στους «8» και τον Παναιτωλικό στα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός για να φτάσει εδώ απέκλεισε τον Ολυμπιακό στους «16», τον Ατρόμητο στους «8» και τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Μάλιστα, τόσο τους Πειραιώτες όσο και τους Θεσσαλονικείς τους άφησε εκτός μέσω των πέναλτι.

Στο Πανθεσσαλικό βρίσκεται και ο Γιάννης Αλαφούζος.

Το ίδιο έκαναν και αρκετοί οπαδοί του Άρη.

Περίπου 300 οπαδοί του Παναθηναϊκού επισκέφθηκαν την αποστολή πριν αυτή να αναχωρήσει για το Πανθεσσαλικό.

Αμφότεροι οι σύλλογοι ψάχνουν τη νίκη και για το ευρωπαϊκό τους μέλλον. Τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Άρης δεν έχουν εξασφαλίσει εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος, επομένως θα το ψάξουν μέσω του Κυπέλλου.

Καλησπέρα σας! Στο άδειο Πανθεσσαλικό ο Παναθηναϊκός και ο Άρης ετοιμάζονται να μονομαχήσουν για το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson!