LIVE: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 16:11 - 19.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:27 - 30.05.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο Μπάμπη Τσιμπίδα και Διονύση Βερβελέ.

Παναθηναϊκός -... Ποντένσε 2-2 και ο Ολυμπιακός πήρε το σίγουρο ευρωπαϊκό εισιτήριο
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:07 - 19.05.2024

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 με τους Μπακασέτα και Μπερνάρ, έμοιαζε να έχει «κλειδώσει» την Ευρώπη, όμως ο εκπληκτικός Ποντένσε με γκολ και ασίστ στον Γιόβετιτς, ισοφάρισαν 2-2 για τον Ολυμπιακό και του έδωσαν τη σίγουρη έξοδο στο Conference League. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός.

Μείνετε συντονισμένοι στο Sportal για το υπόλοιπο ρεπορτάζ της αγωνιστικής!

Το έληξε! Πρώτα πήρε το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, μετά τελείωσε το ματς στη Λεωφόρο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 2-0, αλλά η είσοδος του Γιόβετιτς και η ποιότητα του Ποντένσε, έφεραν το 2-2. Ο Ολυμπιακός έσωσε το ευρωπαϊκό εισιτήριο και αυτό μετράει για την ώρα...

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Μία ισοπαλία που δίνει στους Πειραιώτες την τρίτη θέση και αφήνει το «τριφύλλι» τέταρτο, στη Stoiximan Super League. Μπακασέτας - Μπερνάρ σκόραραν για τον ΠΑΟ και Ποντένσε - Γιόβετιτς έφεραν την ισοφάριση.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ!

90 +11' Το μακρινό σουτ του Πέρεθ πέρασε μακριά από την εστία

Τραγική επιλογή του Ρούμπεν σε αυτή τη στατική φάση.

90 +7' Η κεφαλιά του Σπόραρ από την καρδιά της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ

Η κίτρινη του Ποντένσε είναι σωστή, το θέμα είναι οι "πράσινοι" να βρουν καθαρό μυαλό και να απειλήσουν.

Έντεκα τα λεπτά των καθυστερήσεων

Παραλαμβάνει φορείο τον Ποντένσε ο οποίος δεν μπόρεσε να σηκωθεί! Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Φοβερός διαιτητής, έβγαλε με το έτσι θέλω τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου, τον Ποντένσε!

Ο Ποντένσε είναι ακόμα στο έδαφος ενώ βρισκόμαστε στο 90+2'

ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ! Ένα κουβάρι οι παίκτες και των δύο ομάδες, με τον Ποντένσε να δέχεται χτυπήματα επειδή έπεσε στο έδαφος.

89' ΚΟΚΚΚΙΝΗ για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε μάρκαρε τον Πέρεθ με αποτέλεσμα να δει τη δεύτερη κίτρινη και να αποχωρει έξαλλος

88' Σέντρα - σουτ του Ροντινέι, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

Όλα στο όριο, κάνει και το "Χ" στον Ολυμπιακό θυμίζουμε.

Και 2-2 από τον Γιόβετιτς. Άλλος Ολυμπιακός μετά τις αλλαγές, με ενέργεια και διάθεση.

Η απόφαση του Κόντη να βγάλει τον Τσέριν άλλαξε όλη τη μορφή του ματς. Τώρα ο Παναθηναϊκός κινδυνεύει να χάσει, παρά να νικήσει. Πλέον, το Τριφύλλι θα πάει να παίξει το ευρωπαϊκό μέλλον του στον τελικό του Κυπέλλου.

83' Ο Μαρτίνς δοκίμασε πεσμένος ένα σουτ που κατέληξε μακριά από την εστία

81' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε ξανά έκανε υπέροχη σέντρα, ο Γιόβετιτς πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με διαγώνια κεφαλιά έκανε το 2-2.

Πάμε για τελευταίο δεκάλεπτο, να δούμε αν ο Ολυμπιακός θα ισοφαρίσει και θα "κλειδώσει" σήμερα το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

78' Σέντρα του Ροντινέι από δεξιά, ο Ελ Κααμπί πήρε κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Η γκολάρα της γκολάρας και 2-1 από τον Ποντένσε! Αυτός που απειλούσε ως τώρα, μόνο αυτός για την ακρίβεια.

Λες και το μαντέψαμε... Λάθος η αλλαγή του Τσέριν με τον Βιλένα, γιατί ο Ολλανδός δεν μαρκάρει πολύ. Ο Βιλένα κοίταγε τον Ολλανδό, που βέβακα έκανε τεράστια εκτέλεση.

73' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε «χόρεψε» με την μπάλα και δοκίμασε μία λόμπα από δεξιά, με τον Λοντίγκιν να υπολογίζει λάθος και να έρχεται το 2-1.

Μόνο ο Ποντένσε προσπαθεί, είχε και το δοκάρι, άτυχος, αλλά το 2-0 παραμένει και ο Ολυμπιακός φουλ για τέταρτος!

Τον μόνο που δεν έχουν καταφέρει να περιορίσουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού είναι ο Ποντένσε. Ο Πορτογάλος είναι πραγματικά ασταμάτητος.

70' Ο Ποντένσε δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν

67' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Γιόβετιτς συνεργάστηκε με τον Ποντένσε και ο δεύτερος από τη γραμμή της περιοχής έκανε ένα σουτ που σταμάτησε στην αριστερή δοκό.

Πω, πω, ένας Μπερνάρ! Χωρίς να είναι εντυπωσιακός μέχρι τώρα, ο Βραζιλιάνος με ένα εκπληκτικό σουτ σκοράρει το 2-0!

2-0 από τον Μπερνάρ. Αν μαρκάρεις με τα μάτια, αυτά θα γίνονται...

59' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπερνάρ υποδέχθηκε την μπαλιά του Χουάνκαρ και με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ κοντά από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 2-0 για το «τριφύλλι».

56' Λάθος του Αράο, ο Όρτα έκλεψε αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει με τον Πέρεθ να τον σταματά

Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται έναν μέσο με ένταση και τρεξίματα, να κρατήσει μπάλα.

Αναμενόμενη η είσοδος του Ιμπόρα αντί του αρνητικού Καρβάλιο. Και καλή φάση για το 1-1 με το "καλημέρα" από τον Ισπανό και τον Ελ Κααμπί που σημάδεψε λάθος.

51' Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ιμπόρα δοκίμασε ένα σουτ, ο Αράο τον σταμάτησε και στη συνέχεια ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να πάρει όπως θα ήθελε το ριμπάουντ.

Την ίδια ώρα ο Άρης ισοφαρίζει τον ΠΑΟΚ που πήρε προβάδισμα στο πρώτο μέρος. Δείτε εδώ το live

Σέντρα για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος!

Για πρώτη φορά στα φετινά Play Offs απέναντι σε ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός προηγείται στο σκορ και δεν δέχεται γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Έπρεπε να φτάσει η δέκατη αγωνιστική...

Σημειώνεται πως στο ημίχρονο υπήρξε ένταση στην πλευρά των οργανωμένων του Παναθηναϊκού!

Το χειρότερο τέλος ημιχρόνου. 1-0 από το λάθος του Ρίτσαρντς με το πέναλτι στον Μαντσίνι. Ο Μπακασέτας σημάδεψε σωστά και ο Μεντιλίμπαρ έχει πολλή δουλειά στο ημίχρονο στη Λεωφόρο.

Κομβικό το γκολ, έστω και από την άσπρη βούλα. Ο Παναθηναϊκός παίρνει αυτό που δικαιούται βάση της απόδοσης του στο πρώτο ημίχρονο και καλείται να το διατηρήσει.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

45+5' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπακασέτας έστειλε την μπάλα στα αριστερά, ο Τζολάκης έπεσε αριστερά και το 1-0 είναι γεγονός για τον Παναθηναϊκό.

45+3' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Ο Ρίτσαρντς κάνει τάκλιν στον Μαντσίνι, εκείνος πέφτει στο έδαφος και ο Γκοντίνιο δείχνει τη λευκή βούλα.

45+2' Ο Ποντένσε συνέκλινε προς τον άξονα και δοκίμασε ένα σουτ με το αριστερό το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά από εξαιρετική επέμβαση του Λοντίγκιν.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

45' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! Ο Μπακασέτας δοκιμάζει ένα σουτ από τον άξονα και εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Ρέτσο και από εκεί καταλήγει στην αριστερή δοκό.

Κακό ντέρμπι αιωνίων για την ώρα. Στο 0-0 το ματς. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της μπάλας, τρεις καλές φάσεις, κερδίζει κόρνερ, ο Ολυμπιακός κρατάει.

39' Εξαιρετικό σουτ του Μαντσίνι στην κίνηση από τη γραμμή της περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά ο Τζολάκης

35' Ο Ροντινέι δοκίμασε ένα μακρινό φαλτσαριστό σουτ το οποίο κατέληξε άουτ

30' Ο Ροντινέι έβγαλε στον Καρβάλιο από δεξιά και η κεφαλιά του δεύτερου πήγε παράλληλα από την εστία

Ο Γερεμέγεφε δεν έχει καλές επαφές με τη μπάλα και δεν έχει τελειώσει τις φάσεις που πήρε.

Αποκαρδιωτική η εικόνα του Ολυμπιακού ανασταλτικά. Δεύτερη μεγάλη φάση με τον Γερεμέγεφ στο 25ο λεπτό για τους "πράσινους".

25' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Γερεμέγιεφ υποδέχθηκε ανενόχλητος μία μπαλιά στον χώρο, βγήκε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη και έστειλε την μπάλα εκτός εστίας.

Μπακασέτας και Μπερνάρ παίζουν χαλαρά και δεν έχουν ένταση και τρεξίματα. Αυτό είναι πρόβλημα για τον "άξονα" του Παναθηναϊκού.

20' Ο Μαντσίνι υποδέχθηκε την μπαλιά του Μπακασέτας και με ένα σουτ έξω από τη δεξιά γωνία της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Δεν πολύ κίνηση και ταχύτητα ο Παναθηναϊκός στους συνδυασμούς των Μπακασέτα, Μπερνάρ και Μαντσίνι. Είναι κάπως ράθυμοι, για διαφορετικό λόγο ο καθένας.

Πέρασε το τέταρτο στη Λεωφόρο, στο 0-0 το ματς, κακής ποιότητας ως τώρα.

Ο Παναθηναϊκός έχει αρχίσει το ματς με μεγάλη σοβαρότητα και προσπαθεί να επιτεθεί. Μία φορά ο Γερεμέγεφ πήρε καλά τη μπάλα και απείλησε. Πρέπει να τροφοδοτηθεί πιο συχνά ο Σουηδός.

11' Ο Μπακασέτας δοκίμασε ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής το οποίο μπλόκαρε ο Τζολάκης

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό. Δίνει μέτρα στον Παναθηναϊκό, που απείλησε με τον Γερεμέγεφ στο 4ο λεπτό.

6' Ο Τσέριν έκανε ένα γύρισμα με κατεύθυνση την εστία όμως ο Τζολάκης μπλόκαρε εύκολα

4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χουάνκαρ έβγαλε την μπάλα στην πλάτη του Ρέτσου, όμως ο Γερεμέγιεφ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζολάκη που έβαλε σωστά τα πόδια του.

Σέντρα στο ματς για τον Ολυμπιακό

Στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες σε ένα γήπεδο που δεν έχει γεμίσει πλήρως

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε απόψε: α) αν ο Παναθηναϊκός δεχτεί ξανά γκολ ή μεγάλη φάση στα πρώτα δευτερόλεπτα, β) εάν θα βρεθεί ξανά να κυνηγάει στο σκορ.

Ο Χρήστος Κόντης είναι ο πρώτος προπονητής ο οποίος εμπιστεύεται για βασικό τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, παρότι έχει διαθέσιμο για «φουνταριστό» και τον Άντραζ Σπόραρ. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς περνούσε τον Σουηδό μόνο ως αλλαγή, ενώ ο Φατίχ Τερίμ τον χρησιμοποίησε στην ενδεκάδα μόνο όταν δεν είχε άλλο στράικερ.

Καλησπέρα κι από εμένα, ο Ολυμπιακός παίζει για δύο αποτελέσματα σήμερα στη Λεωφόρο, αλλά ο Μεντιλίμπαρ δεν κάνει... πειράματα και απαιτεί σοβαρότητα. Με την καλή του εντεκάδα και μέτα τα "βαριά χαρτιά" ο Βάσκος.

Ο Παναθηναϊκός θα δώσει το πρώτο του ματς υπό τις οδηγίες του Χρήστου Κόντη ως προπονητή, αφού ο Έλληνας τεχνικός αντικατέστησε τον Φατίχ Τερίμ που αποτέλεσε παρελθόν.

Οι αφίξεις των ομάδων πριν από το Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός:

Η άφιξη του Παναθηναϊκού

Η άφιξη του Ολυμπιακού:

Περίπου ένα τέταρτο απομένει για τη σέντρα στη Λεωφόρο

H αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός θα διεξαχθεί στη Λεωφόρο (20:00) και θα μεταδοθεί ζωντανά από το Cosmote Sport 2 HD

Το τετ - α - τετ Κοβάσεβιτς και Ιωαννίδη στη Λεωφόρο

Η νίκη των «ερυθρολεύκων» με 4-1 στις 16 Μαΐου 2021 για τα playoffs είναι και η τελευταία τους σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητής: Γκοντίνιο
Βοηθοί: Τεϊσέιρα, Μπρας
VAR: Εστέβες, Κωνσταντίνου
Τέταρτος: Ευαγγέλου

Καλησπέρα από τη Λεωφόρο. Η ένταση είναι διάχυτη στην ατμόσφαιρα, αφού τα πράγματα δεν εξελίχτηκαν καλά για τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση του τίτλου. Το ζητούμενο είναι να κυλήσουν όλα ομαλά στο ντέρμπι και να μην σημειωθεί το παραμικρό, που ξεκάθαρα θα ζημιώσει τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη, για τον Ολυμπιακό στον πάγκο θα είναι οι Πασχαλάκης, Ιμπόρα, Ζέλσον Μαρτίνς, Ελ Αραμπί, Κίνι, Μασούρας, Γιόβετιτς, Άμπι, Ντόη.

Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό θα βρίσκονται οι Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ζέκα, Σπόραρ, Ούγκο, Τζούριτσιτς, Παλάσιος, Βιλένα, Βέρμπιτς

Ο Χρήστος Κόντης και ο βοηθός του, Αλέξανδρος Τζιόλης

Πριν τη σέντρα υπήρξε ένταση μεταξύ του αντιπροέδρου της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Κώστα Καρπαπά και ενός οπαδού των «πράσινων» στην κερκίδα.

Επιστρέφοντας στα του αγώνα, στα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια που έχουν γίνει με τη νέα μορφή των playoffs, με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό υπάρχει μια ισοπαλία (0-0), μια νίκη του Ολυμπιακού με 4-1 και δύο νίκες των «πρασίνων».

Αυτό ολοκληρώθηκε με επεισοδιακό τρόπο, αφού οι φίλοι των «πράσινων» συγκρούστηκαν με δυνάμεις των ΜΑΤ.

Θυμίζουμε πως προηγουμένως μέσα στη μέρα διεξήχθη το συλλαλητήριο κατά του Γιάννη Αλαφούζου, από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού.

Οι ενδεκάδες στο Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός:

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Tζολάκης, Ρίτσαρντς, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Εσε, Όρτα, Καρβάλιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί

Θυμίζουμε πως την ίδια ώρα θα διεξάγονται τα ΑΕΚ - Λαμία (δείτε εδώ το live) και το Άρης - ΠΑΟΚ (δείτε εδώ το live)

Σε μία είδηση της τελευταίας στιγμής, ο Ακαϊντίν αποκλείστηκε από την αποστολή για την ανάρτησή του στα social media, η οποία έκανε αναφορά στον Κεμάλ Ατατούρκ. Δείτε την ανάρτηση:

© Instagram

Ο Ολυμπιακός έχει μια νίκη στις δέκα τελευταίες του αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό, αυτή στα περσινά playoffs μέσα στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης». Μάλιστα, εκείνη - με το γκολ του Ρέαμπτσιουκ - έκρινε επί της ουσίας των περσινό πρωταθλητή Ελλάδας, με την ΑΕΚ να κατακτά τον τίτλο.

Η αγκαλιά Τζούρισιτς και Γιόβετιτς

Ο Ολυμπιακός δεν έχει νίκη σε αυτές τις αναμετρήσεις, αφού υπάρχουν τρεις των «πρασίνων» και δύο ισοπαλίες για τις αναμετρήσεις του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου το «τριφύλλι» πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Η βαθμολογία των playoffs της Stoiximan Super League:

Το ένα από αυτά, βεβαίως, δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και τελικά οδηγήθηκε στις δικαστικές αίθουσες. Ο λόγος για το περίφημο «ντέρμπι του Χουάνκαρ» το οποίο διακόπηκε στο 46ο λεπτό, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για έκτη φορά μέσα στη σεζόν, αφού έχουν και τα μεταξύ τους παιχνίδια για το Κύπελλο Ελλάδας εκτός από τα τέσσερα σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος και Stoiximan Super League Playoffs.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός πάει στο «Απ. Νικολαΐδης» θέλοντας είτε ισοπαλία είτε νίκη. Αλλιώς, θα χρειαστεί κατάκτηση του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο Ελλάδας Betsson ή να πάρει εκείνος το Europa Conference League.

Από τη μία ο Παναθηναϊκός απόψε θέλει μόνο νίκη, ειδάλλως θα τερματίσει στην τέταρτη θέση. Αυτό σημαίνει πως στον τελικό με τον Άρη θα θέλει οπωσδήποτε κατάκτηση, προκειμένου να βγει Ευρώπη τη νέα σεζόν.

Ένα παιχνίδι που πέραν του γοήτρου μεταξύ των δύο, περιλαμβάνει και βαθμολογικό ενδιαφέρον

Καλησπέρα σας! Το μεγαλύτερο - για πολλούς - ντέρμπι της χώρας θα διεξαχθεί στη Λεωφόρο, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός θα τεθούν αντιμέτωποι για τη 10η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.