Η απονομή και όλα τα βίντεο από το γλέντι του Παναθηναϊκού

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:19 - 26.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:16 - 30.05.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του τελικού της Euroleague ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τον Παναθηναϊκό. Σχολιάζουν από το Βερολίνο ο Βασίλης Μοιρώτσος και ο Ηλίας Λαλιώτης.

Το Sportal βρίσκεται στη γερμανική πρωτεύουσα και μεταφέρει όλο το ρεπορτάζ από το Final 4 της διοργάνωσης. Η εκπομπή Sportal Euroleague Show έρχεται αμέσως μετά τον μεγάλο τελικό ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Παναθηναϊκό, με ζωντανές συνδέσεις από την UBER Arena και συνεντεύξεις των πρωταγωνιστών. Βασίλης Μοιρώτσος, Γιώργος Περπερίδης, Ηλίας Λαλιώτης, Αχιλλέας Μαυροδόντης και Χρήστος Τσάλτας, μεταφέρουν όλα τα νέα από το Βερολίνο. Παρουσιάζουν Χριστίνα Βραχάλη και Κώστας Σωτηρίου.

Κάπου εδώ το live του Sportal για τον τελικό της Euroleague έφτασε στο τέλος του. Μείνετε στο Sportal για όλα όσα θα ακολουθήσουν. Καλό βράδυ σε όλους

77-89 με 1/2 βολές του Λεσόρ

Η Ρεάλ παίζει το τελευταίο της χαρτί κάνοντας φάουλ στον Λεσόρ για να πάει στις βολές, αλλά ο Γάλλος είναι εύστοχος απόψε!!!

2,5 λεπτά για το όνειρο...

ΣΕΙΕΤΑΙ Η UBER ARENA!!! BOYNTOY BOYNTOY ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΑΓΕΙΑ...

2:29 για το τέλος και τάιμ άουτ

76-86 με τρίποντο του Μήτογλου

Οι ηγέτες αναλαμβάνουν στα δύσκολα! Και αυτό κάνουν το τελευταίο 2λεπτο οι Σλούκας και Ναν!

Άστοχος ο Καμπάτσο, ριμπάουντ ο Γκραντ

Ό,τι κι αν γίνει στο τέλος, αυτή η ομάδα δείχνει πως δίκαια βρίσκεται σε αυτόν τον - όχι μεγάλο, αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΟ - τελικό. Είναι η μία από τις δύο καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

7:57 για το φινάλε του τελικού! Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά στο +6, με τον Μήτογλου πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση κόντρα στον Ταβάρες!

Φάουλ του Γιουλ

63-66 με 2/2 βολές του Πουαριέ. Είναι οι πρώτοι πόντοι του παίκτη της Ρεάλ στον τελικό

Πρόβλημα το τέταρτο φάουλ του Λεσόρ, αλλά αναμενόμενο από τη στιγμή που είναι 27 από τα 31 λεπτά στο παρκέ. Ο Μήτογλου στο 5

Τέταρτο φάουλ του Λεσόρ

Φάουλ υπέρ της Ρεάλ από τον Καλαϊτζάκη

61-66 με καλάθι του Ναν

Άστοχος ο Ροντρίγκεθ

Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος

Α Μ Υ Ν Α Ρ Α!

Ακριβώς αυτό που είπαμε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι πράσινοι δέχθηκαν μόλις 6 πόντους και πάνε στο τελευταίο τέταρτο με προβάδισμα. Συγκλονιστικοί Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ, ηγέτης ο Σλούκας, Καλαϊτζάκης και Γκραντ δίνουν ενέργεια, ενώ ο Βιλντόζα ήταν το κρυφό χαρτί του Αταμάν!

Δέκα λεπτά ακόμα. Το -12 στο ξεκίνημα έγινε -5 στο ημίχρονο. Το -5 του ημιχρόνου, έγινε +3 στο 30'. Ο Παναθηναϊκός κοιτάζει στα ίσια τη Ρεάλ, την έβγαλε από τον ρυθμό της, της επέτρεψε μόλις εφτά πόντους σε μια περίοδο! Και κοιτάζει την κούπα στα μάτια

Τέλος τρίτης περιόδου: Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 61-64

2 δεύτερα για τον Παναθηναϊκό μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου

Airball ο Γιουλ

61-64 με lay up του Ροντρίγκεθ

Λάθος του Καλαϊτζάκη που πάτησε την τελική γραμμή

Άστοχος ο Ροντρίγκεθ, η μπάλα για τον Παναθηναϊκό. 1:19 για το τέλος της τρίτης περιόδου

59-64 με 2/2 βολές του Καλαϊτζάκη

59-62 εύστοχος στη βολή της τεχνικής ποινής ο Σλούκας

Τεχνική ποινή στον Πουαριέ. Τέσσερα φάουλ πλέον ο παίκτης της Ρεάλ

Μόλις πέντε πόντους σε 8,5 λεπτά έχει πετύχει η Ρεάλ στην τρίτη περίοδο. Πάμε για θρίλερ, αλλά το μομέντουμ τώρα είναι στον Παναθηναϊκό και όσα έχει πάρει από τους παίκτες του πάγκου είναι μυθικά

Φάουλ του Πουαριέ στον Καλαϊτζάκη. Είναι το τρίτο προσωπικό για τον παίκτη της Ρεάλ

Φάουλ του Λεσόρ. Είναι το τρίτο προσωπικό του Λεσόρ

Τρίτο φάουλ και ο Λεσόρ... Μπαίνει ο Σλούκας αντί του Γκραντ, που τα πήγε εξαιρετικά στην άμυνα.

3:51 για το τέλος της τρίτης περιόδου

Σε κάθε επίθεση ματώνει η Ρεάλ. Και δεν έχει την ψυχολογία που είχε, συν ότι η εξέδρα πια είναι σαν να βρισκόμαστε στο ΟΑΚΑ. Χρειάζεται συγκέντρωση και υπομονή μπροστά, στην άμυνα έχει βρεθεί ο τρόπος αυτή τη στιγμη

Ούτε ο Γιαμπουσέλε θα ευστοχήσει αλλά η μπάλα είναι για τη Ρεάλ

Άστοχος και ο Ναν

Άστοχο lay up του Χεζόνια

Άστοχος και ο Γκραντ

Κακό σουτ του Ροντρίγκεθ

Άστοχο τρίποντο του Χεζόνια, αλλά ο Μούσα παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ

Την έχει αποσυντονίσει ο Παναθηναϊκός τη Ρεάλ. Την έχει βγάλει από τον ρυθμό της. Ένα τρίποντο θέλει τώρα να εκτιναχτεί το γήπεδο

Άστοχο τρίποντο του Ναν

Λεσόρ και Ταβάρες στο τζάμπολ

Τζάμπολ και οι διαιτητές πηγαίνουν στο βίντεο

Πέφτουν κορμιά πλέον για κάθε κατοχή! Στο παρκέ τέσσερις παίκτες για να διεκδικήσουν την μπάλα και τελικά... τζάμπολ!

5:51 για το τέλος της τρίτης περιόδου

Αστοχεί ο Χεζόνια, ριμπάουντ ο Γκραντ

Φάουλ του Γκραντ. Είναι το τρίτο προσωπικό για τον παίκτη του Παναθηναϊκού

Τρίτο φάουλ ο Γκραντ... Πρόβλημα...

Το σχήμα με τα τρία γκαρντ μείωσε τη διαφορά στο πρώτο μέρος και τώρα δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Του έχει βγει του Εργκίν Αταμάν, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να είναι εξαιρετικός δίπλα στον Λεσόρ. Απαγορεύεται η χαλάρωση...

Να το πρώτο πράσινο προβάδισμα. Να και ο Κέντρικ Ναν με ένα κρίσιμο τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ για να το διεκδικήσει απέναντι σε μια ομάδα που αν ψυχολογικά της πάρεις τον αέρα, μπορείς να την κάνεις να φοβηθεί

Τάιμ άουτ

56-58 με τρίποντο του Ναν

Ο Ναν δίνει στον Παναθηναϊκό το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι και η Uber Arena παίρνει φωτιά!

Άστοχος ο Μούσα

Φάουλ του Λεσόρ. Είναι το δεύτερο για τον παίκτη του Παναθηναϊκού

56-55 με τον Ερνανγκόμεθ

56-53 με 1/2 βολές του Λεσόρ αλλά η μπάλα είναι πάλι για τον Παναθηναϊκ

Φάουλ του Καμπάτσο. Είναι το τρίτο προσωπικό για τον παίκτη της Ρεάλ

Με τρία γκαρντ ο Παναθηναϊκός στο γήπεδο, Σλούκας, Ναν, Γκραντ και με τον Χουάντσο στο τέσσερα. Σχήμα που μπορεί να του δώσει δημιουργία και εύκολους πόντους

Λάθος του Χεζόνια

Κακό σουτ του Παπαπέτρου

Άστοχο τρίποντο του Καμπάτσο. Ο Ταβάρες κάνει φάουλ στον Λεσόρ. Είναι το τρίτο προσωπικό του παίκτη της Ρεάλ

Κλέβει ο Καμπάτσο

Άστοχο τρίποντο του Χεζόνια

Άστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ

Φάουλ του Καμπάτσο

56-52 τρομερό καλάθι του Καμπάτσο μπροστά στον Λεσόρ!

54-52 με τρίποντο του Σλούκα

Ο Σλούκας μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο με την ορμή που τελείωσε το πρώτο μέρος!

Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να συνεχίσει με την λογική της δεύτερης περιόδου στην άμυνα. Ερνανγκόμεθ, Καλαϊτζάκης και Βιλντοζα έδωσαν σημαντικές λύσεις από τον πάγκο, ενώ η μπάλα πρέπει να πάει με μεγαλύτερη συνέπεια στον Λεσόρ μέσα στη ρακέτα.

Τέλος ημιχρόνου: Ρεάλ - Παναθηναϊκός 54-49

54-49 ο Παναθηναϊκός μειώνει με τον Σλούκα, που ξεσηκώνει τον κόσμο

Έτσι είναι τα πράγματα με αυτή τη Ρεάλ... Δεν έχεις δικαίωμα χαλάρωσης ούτε για λίγα δευτερόλεπτα... Σε λιγότερο από ένα λεπτό, οι πράσινοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους στις περιστροφές και οι Μαδριλένοι τους τιμώρησαν με δύο σερί τρίποντα.

Τάιμ άουτ

Είναι καταπληκτικό το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό. Και σε άμυνα και σε επίθεση. Ανεξάρτητα από το αν θα πάει στα αποδυτήρια με μείον εφτά ή λιγότερο, έδειξε οτι μπορεί να διεκδικήσει την κούπα

54-47 με τρίποντο του Καμπάτσο από πολύ μακριά

Άστοχος ο Πουαριέ αλλά ο Καμπάτσο κερδίζει το ριμπάουντ

51-47 με τρίποντο του Μούσα

48-47 απίστευτη προσπάθεια του Λεσόρ μπροστά στον Πουαριέ

Άστοχος και ο Μούσα

48-45 με 2/2 βολές του Καμπάτσο

Παίρνει πολλές λύσεις από τον πάγκο ο Παναθηναϊκός. Βιλντόσα, Χουάντσο, Καλαϊτζάκης έβγαλαν τρομερή ενέργεια και ο Παναθηναϊκός είναι ξανά στο ματς

Στον πόντο ο Παναθηναϊκός με τον Αταμάν να δικαιώνεται από το σχήμα με τα τρία γκαρντ και τον Βιλντόζα ανάμεσα σε αυτούς. Ο Αργεντινός με τρίποντο βάζει φωτιά στην Uber Arena!

43-38 με 1/2 βολές του Λεσόρ

Ο Λεσόρ τα βάζει με τα θηρία και τα κερδίζει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Απίθανος ο Γάλλος. Πρέπει ο Παναθηναϊκός να μείνει κοντά μέχρι το ημίχρονο, να πάρει ψυχολογία και η ομάδα και η εξέδρα

Φάουλ του Πουαριέ στον Λεσόρ. Βολές για τον παίκτη του Παναθηναϊκού

Άστοχο τρίποντο του Γιαμπουσέλε

43-37 με τον Λεσόρ

Η κατοχή είναι για τον Παναθηναϊκό

Οι διαιτητές έχουν πάρει στο βίντεο μετά από τσάλεντζ του Ματέο για την κατοχή

43-35 άστοχος ο Καμπάτσο αλλά ο Πουαριέ κάρφωσε δυνατά στο follow

Αυτό είναι το πνεύμα. Να βγάλουν ενέργεια στην άμυνα, να πέφτουν σε κάθε μπάλα, να κάνουν τη Ρεάλ να νιώσει πως δεν είναι άτρωτη.

Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει με όπλο την άμυνα και σημάδι μέσα στη ρακέτα. Ο Αταμάν έκανε το... τρικ που έπρεπε να κάνει με την είσοδο του Βιλντόζα, που δεν είχε παίξει δευτερόλεπτο στον ημιτελικό.

Ο Γιαμπουσέλε κλέβει και στη συνέχεια ο Γκριγκόνις κάνει το φάουλ στον Κοζέρ

Έπρεπε να το πάρει το σουτ ο Χουάντσο. Είχε βάλει κάρφωμα, είχε κλέψει και βρέθηκε σε θέση βολής για σουτ αλλά το φοβήθηκε. Δεν πρέπει να τα φοβούνται αυτά οι πράσινοι σε διαδικασία ανατροπής

Ξεκίνησε η δεύτερη περιόδος

Πάρα πολλοί οι 36 πόντοι που έχει δεχθεί ο Παναθηναϊκός για 10 λεπτά αγώνα. Στην αρχή έδωσε το σουτ στον Εντιαγέ και τον τιμώρησε, στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη η ποιότητα των παικτών της Ρεάλ για το +11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ισπανοί έχουν χάσει μόλις πέντε σουτ, αλλά έχουν πάρει επιθετικό ριμπάουντ σε 3 περιπτώσεις. Ο Αταμάν πρέπει να βρει κάποιο τρικ και να ευελπιστεί ταυτόχρονα να μην συνεχίσουν σε αυτούς τους ρυθμούς οι αντίπαλοί του.

32-22 με 2/2 βολές του Ροντρίγκεθ

Ο Εργκίν Αταμάν πήρε το ρίσκο με τον Ναν και ο Αμερικανός χρεώθηκε με 3 φάουλ μετά από μόλις 9 λεπτά αγώνα. Η Ρεάλ είναι στο +10 και ο Παναθηναϊκός έχει καθηλωμένο στον πάγκο του τον κορυφαίο σκόρερ του. Πρέπει να βγουν μπροστά άλλοι παίκτες για να έχει τύχη η ομάδα του Αταμάν.

Άστοχος ο Γκριγκόνις

30-22 με τρίποντο του Γιαμπουσέλε

27-22 με τρίποντο του Σλούκα. Δύο λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου

Αδιανόητος Μούσα μέχρι τώρα. Έχει κάνει πολύ μεγάλη ζημιά με 10 πόντους, με ενέργεια, με ριμπάουντ. Ίσως πρέπει να επιστρατευτεί ο Καλαϊτζάκης για λίγα λεπτά

27-19 με 1/2 βολές του Μούσα

Ο Κέντρικ Ναν είναι άστοχος (2/7 εντός παιδιάς), χρεώθηκε και το δεύτερο φάουλ του, ενώ ο Τζάναν Μούσα έχει πάρει τη Ρεάλ από το χέρι για το +8, με 2:28 να απομένουν.

Η μπάλα στη Ρεάλ αφού ο Ναν πήδηξε νωρίτερα

Πρέπει άμεσα να μπει στο ματς ο Ναν. Και να καθαρίσει το μυαλό του, για να καθαρίσει το μυαλό και όλης της ομάδας.

Άστοχος ο Χεζόνια, ο Ναν πήρε το ριμπάουντ αλλά θα έχει τζάμπολ με τον Πουαριέ!

Επιθετικό φάουλ του Μήτογλου

24-17 με 2/2 βολές του Μούσα

3:54 για το τέλος της πρώτης περιόδου

Ο Μούσα κερδίζει φάουλ

22-17 με 1/2 βολές του Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να πιέσει περισσότερο πάνω στην μπάλα. Η Ρεάλ έχει 5 ασίστ και 0 λάθη, ενώ έχει μεγάλη ευστοχία και από τα 2 σουτ που έχει χάσει έχει πάρει ένα επιθετικό ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός μένει σε επαφή με το σκορ χάρη στα δικά του 3 επιθετικά ριμπάουντ.

Στις εξέδρες της Uber Arena και ο Φλορεντίνο Πέρεθ, πρόεδρος της Ρεάλ Μαδρίτης σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο

Πρώτο τάιμ άουτ στο 22-16 και το σκορ για έξι λεπτά αγώνα είναι πολύ υψηλό. Δεν τον βολεύει τον Παναθηναϊκό το υψηλό σκορ, δεν μπορεί να πάει σε τέτοιους ρυθμούς απέναντι σε αυτή τη Ρεάλ.

15-9 Λάθος του Λεσόρ και ο Μούσα ευστοχεί σε lay up

Χρειάζεται τον καλό Ναν ο Παναθηναϊκός. Και δημιουργικά και εκτελεστικά για να μείνει κοντά στο σκορ.

13-9 με την εύστοχη βολή του Μούσα

12-9 με καλάθι και φάουλ του Μούσα

Κανένα πρόβλημα για τον παίκτη της Ρεάλ, που συνεχίζει

Φάουλ του Γκραντ στον Καμπάτσο. Ο παίκτης της Ρεάλ έχει χτυπήσει σε καρέκλα.

6:38 για το τέλος της πρώτης περιόδου

10-9 με 3/3 βολές του Ναν

Τεχνική ποινή στον Ισπανό προπονητή

Έντονες διαμαρτυρίες του Ματέο

Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Ταβάρες!

Δεύτερο φάουλ του Ταβάρες στο ματς μόλις στο 3'20''. Το καλύτερο νέο που θα μπορούσε να έχει ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στα ριμπάουντ με αυτοπεποίθηση, ενέργεια και δύναμη. Για να... κόψει τον τσαμπουκά του Ταβάρες, που στην προηγούμενη φάση έκανε και βήματα αλλά δε σφυρίχτηκαν

Άστοχο τρίποντο του Ναν, αλλά η μπάλα είναι και πάλι για τον Παναθηναϊκό

Φάουλ του Ταβάρες στον Λεσόρ

10-6 τρίποντο του Παπαπέτρου

10-3 με τον Χεζόνια

Άστοχο τρίποντο του Μούσα, αλλά ο Χεζόνια πήρε το ριμπάουντ

Ο Εντιαγέ από το... πουθενά έχει κάει τρομερή ζημιά στον Παναθηναϊκό μετά από 2 λεπτά αγώνα με 8 πόντους.

8-3 με τον Εντιαγέ και πάλι η Ρεάλ

6-3 με το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο του Εντιαγέ

3-3 απαντάει ο Γκραντ

3-0 με τρίποντο του Εντιαγέ

Ο Ναν στην άμυνα πάνω στον Μούσα και κερδίζει τζάμπολ

Η Ρεάλ στην πρώτη επίθεση του αγώνα

Όλα έτοιμα για το τζάμπολ! Ο Αταμάν επιλέγει την πεντάδα που ξεκίνησε με 12-0 κόντρα στην Φενέρ.

Η πεντάδα της Ρεάλ: Καμπάτσο, Μούσα, Χεζόνια, Εντιαγέ, Ταβάρες

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ

Μέσα σε πολλές αποδοκιμασίες η παρουσίαση της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι φίλοι του Παναθηναϊκού έχουν τη μερίδα του λέοντος στην εξέδρα

Μόλις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το τρόπαιο! Να δούμε ποια ομάδα θα το σηκώσει στο τέλος της βραδιάς

Απέχουμε 9 λεπτά από το πρώτο τζάμπολ του αγώνα

Καλησπέρα και από εμένα, μέσα από το ΟΑΚΑ... Συγγνώμη, την Uber Arena! Αλλά η ατμόσφαιρα που έχουν δημιουργήσει περίπου 8.000 φίλοι του Παναθηναϊκού είναι εκπληκτική και οι παίκτες του Αταμάν θα νιώθουν σαν να παίζουν στο σπίτι τους!

Στην Uber Arena και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος

Να πούμε ότι ο τελικός θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports Prime

© Photo by Pau Barrena/Euroleague Basketball via Getty Images

Απέχουμε σχεδόν μία ώρα από την έναρξη του αγώνα

© Photo by Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images

«Τώρα είναι σαν τους άλλους τελικούς. Είναι ένα ξεχωριστό παιχνίδι», τόνισε ο Σέρχιο Γιουλ μιλώντας στο Sportal, για να προσθέσει. «Δουλέψαμε σκληρά για να φτάσουμε ως εδώ. Θέλουμε περισσότερα. Πρέπει να παίξουμε καλά στον τελικό της Κυριακής για να έρθει η νίκη».

Στον ημιτελικό η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, στον μεγάλο τελικό θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό. Δύο ελληνικές ομάδες στο δρόμο για τον τίτλο.

Πόσες διαφορές έχουν οι δύο ομάδες, σύμφωνα με τους Ισπανούς; «Έχουν κάποιες ομοιότητες και οι δύο ομάδες, αλλά και διαφορετικά πράγματα. Και οι δύο ομάδες είναι σκληρές, παίζουν επιθετικά στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός παίζει πιο γρήγορα από τον Ολυμπιακό, θέλει να ανεβάσει το επίπεδο του παιχνιδιού. Θα πρέπει να παίξουμε σταθερά για 40 λεπτά για να έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε».

«Θέλω αρχικά να ευχαριστήσω όλους τους φιλάθλους μας που ήταν απίστευτοι. Μας δίνουν τρομερή ώθηση. Με τους οπαδούς μας μπορούμε να τα καταφέρουμε» ανέφερε ο Ντίνος Μήτογλου στο Sportal και πρόσθεσε ότι «ο Αταμάν δεν λέει τίποτα τυχαία», όταν του μεταφέραμε την αισιοδοξία του για νίκη του Παναθηναϊκού αν 10.000 φίλαθλοι μετατρέψουν την Uber Arena σε ΟΑΚΑ.

Μόλις τελείωσε ο μικρός τελικός της διοργάνωσης: Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 87-84

Μόλις μπήκε στο γήπεδο ο Φραγκίσκος Αλβέρτης και αποθεώνεται από τον κόσμο του Παναθηναϊκού που βρίσκεται στην Uber Arena

«Είμαστε έτοιμοι! Δεν έχουμε σοβαρά προβλήματα τραυματισμών, οπότε αναλύουμε το πλάνο εν όψει του παιχνιδιού. Σίγουρα, θα είναι πολύ σημαντική η επιθετικότητα που θα έχουμε στο παρκέ και η απόδοση των παικτών στην επίθεση. Δεν φοβόμαστε κανέναν. Είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε αυτή την πολύ μεγάλη ομάδα, τη Ρεάλ Μαδρίτης», δήλωσε ο Εργκίν Αταμάν στο Sportal για τον τελικό με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το παιχνίδι που θα κρίνει τον Πρωταθλητή Ευρώπης θα διευθύνουν οι Φερνάντο Ρότσα, Ίλια Μπελόσεβιτς και Μεντί Ντιφαλά.

Το Final Four του Βερολίνου έχει ξεκινήσει επεισοδιακά και έτσι συνεχίστηκε. Μετά την παρουσία οπαδών της Φενέρ στο ξενοδοχείο και τη διαμάχη τους με τον Εργκίν Αταμάν, τα επεισόδια κορυφώθηκαν το βράδυ του Σαββάτου, όταν φίλοι του Παναθηναϊκού δέχθηκαν επίθεση σε καφετέρια.

Η αποστολή του Παναθηναϊκού έφτασε στην Uber Arena!

Ακολουθήστε το Sportal σε όλες τις πλατφόρμες, στο facebook, στο instagram, στο twitter και το youtube για να μην χάνετε το παραμικρό απ' όσα συμβαίνουν στο Βερολίνο

Αυτή την ώρα έχει ξεκινήσει το πούλμαν του Παναθηναϊκού. Το Sportal ακολουθεί την πορεία του πούλμαν και μπορείτε να τη δείτε μέσα από το Sportal Euroleague Show.

Το Sportal βρίσκεται στο Βερολίνο με πολυμελή αποστολή: Οι Βασίλης Μοιρώτσος, Γιώργος Περπερίδης, Χρήστος Τσάλτας, Νίκος Μαρούδας, Ηλίας Λαλιώτης και Αχιλλέας Μαυροδόντης μεταφέρουν όλες αυτές τις ημέρες τον παλμό της διοργάνωσης. Μαζί τους πίσω από τις κάμερες ο Χρήστος Τσουκαλάς

Η ομάδα του Παναθηναϊκού αναχώρησε πριν από λίγη ώρα από το ξενοδοχείο που διαμένει

Είναι η πρώτη φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης και ο Παναθηναϊκός θα αναμετρηθούν σε Final Four της Euroleague. Στον σημερινό τελικό, θα παραταχθούν 17 τρόπαια. Οι Μαδριλένοι με 11 τρόπαια είναι οι πολυνίκεις του θεσμού την ώρα που το Τριφύλλι με 6 τρόπαια βρίσκεται στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας μαζί με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Σε δύο περίπου ώρες θα ξεκινήσει ο τελικός της Euroleague ανάμεσα στο τριφύλλι και τη Ρεάλ Μαδρίτης