Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γιάννης Καργιωτάκης

πάλη

© φωτογραφία αρχείου Intime

Sportal newsroom 13:26 - 12.03.2023

Το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, Πάλης υποταγής που διεξάγεται στην Ρουμανία, κατέκτησε ο Γιάννης Καργιωτάκης.

Ο Γιάννης Καργιωτάκης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών πάλης υποταγής στην κατηγορία των 130 κιλών. Ο Έλληνας πρωταθλητής Θεωρείται από τους καλύτερους στην ιστορία του αθλήματος αφού μετρά πέντε διαδοχικά μετάλλια.

Ο Γιάννης Καργιωτάκης ξεκίνησε την προσπάθεια για διάκριση από τον προκριματικό γύρο. Εκεί, αντιμετώπισε τον Παγκόσμιο πρωταθλητή το 2022 Πολωνό Πιβοβάρσκι και επικράτησε με 5-2.

Στη συνέχεια, ο Έλληνας αθλητής επικράτησε με 3-2 του Ουκρανού Ισίτσκο και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Στον δρόμο προς τον τελικό, ο Γιάννης Καργιωτάκης αντιμετώπισε τον Ουκρανό Σνίχουρ που πέρυσι είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Κρητικός πρωταθλητής ήταν ασταμάτητος και επιβλήθηκε με 10-1!

Στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, ο Έλληνας αθλητής αγωνίστηκε κόντρα στον Ραφιγκάεφ. Ο Μολδαβός πρωταθλητής αποχώρησε λόγω τραυματισμού και έτσι ο Γιάννης Καργιωτάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση της Ρουμανίας.

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }