Τρεις Ducati στο βάθρο του Λε Μαν και ο Μπετσέκι θα κόψει το μουστάκι (vid)

Τρεις μη εργοστασιακές Ducati στις 3 πρώτες θέσεις του Λε Μαν

©Ducati

Δημήτρης Μπαλής 19:52 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:55 - 14.05.2023

Απίθανες καταστάσεις συνέβησαν στο 1000ό γκραν πρι του MotoGP στη Γαλλία με τον Μπετσέκι νικητή.

Αυτό το γκραν πρι θα το θυμούνται όλοι όσοι αγαπούν το MotoGP. Διότι ο 1000ός αγώνας στην κορυφαία κατηγορία τα είχε όλα.

Τελικά, με 112.000 θεατές στις εξέδρες της ονομαστής πίστας του Λε Μαν στη Γαλλία, ο Μάρκο Μπετσέκι έγραψε ιστορία, ως ο άνθρωπος που κέρδισε αυτόν τον αγώνα ορόσημο. Ο αναβάτης της VR46 με τη Ducati, πήρε το προβάδισμα στον 11ο γύρο από τους 27 κι πήρε τη δεύτερη καρό σημαία ως πρώτος φέτος, μετά το γκραν πρι της Αργεντινής, που ήταν και η παρθενική του νίκη.

Ο Μπετσέκι βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω από τον συμπατριώτη του Φραντσέσκο Μπανιάια, όμως δεν σκέφτεται ακόμα το πρωτάθλημα, όπως δήλωσε.

«Αυτή (η νίκη) θα σε βάλει να κόψεις και το μουστάκι»…

Με δόση γέλιου, ο Μπετσέκι παραδέχθηκε μετά το τέλος του γκραν πρι ότι ήρθε η ώρα να κόψει το μουστάκι.

Στο γκραν πρι του Λε Μαν, μόνο 13 αναβάτες κατάφεραν να τερματίσουν, διότι είχαμε 8 πτώσεις κορυφαίων αναβατών: Μπανιάια (Ducati), Μαρκ Μάρκεθ (Honda), Μάβερικ Βινιάλες (Aprilia), Αλεξ Ρινς (Honda), Ζοάν Μιρ (Honda), Τζαν Μίλερ (ΚΤΜ), Λούκα Μαρίνι (Ducati) και Αλεξ Μάρκεθ (Ducati).

Επίσης, είδαμε τρεις Ducati να καταλαμβάνουν τις θέσεις στο βάθρο και μάλιστα μη εργοστασιακές.

Εξάλλου, είδαμε και κοκορομαχίες που έληξαν χωρίς συνέπειες, καθώς όταν συγκρούστηκαν και εγκατέλειψαν Μπανιάια και Βινιάλες πιάστηκαν για λίγο στα χέρια αλλά τους χώρισαν οι κριτές.

Ο Μπανιάια ζήτησε συγνώμη από τον κόσμο και έδωσε ραντεβού για το Μουτζέλο, θέλοντας τη νίκη στην Ιταλία μπροστά στους Ducatisti. «Δεν είμαι θυμωμένος με τον Μάβερικ. Δε μου άρεσε η αντίδραση του στο χαλίκι γιατί, για μένα, ήταν λίγο πολύ επιθετική. Αλλά όταν έχεις αυτή την αδρεναλίνη, μπορεί να συμβεί», είπε σε δηλώσεις του.

Ισως ο πιο άτυχος όλων ήταν ο Μαρκ Μάρκεθ. Γύρισε στα γκραν πρι έχοντας χάσει τρεις αγώνες λόγω του κατάγματος από την Πορτογαλία, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όμως είχε 3 πτώσεις στο Λε Μαν με την κυριότερη σήμερα στο γκραν πρι, κι ενώ ο Μάρκεθ προσπαθούσε να κρατήσει τη δεύτερη θέση υπό την πίεση του Μάρτιν. «Προτιμώ να χάσω έναν αγώνα, πέφτοντας ενώ αγωνίζομαι για το βάθρο, παρά να τερματίσω στη 10η θέση», είπε ο Ισπανός 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής.