«Πάρτι» απέναντι στην Γκλάντμπαχ η Ντόρτμουντ - Σε απόσταση αναπνοής απ' την Μπάγερν

Ντόρτμουντ

© Getty Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 21:25 - 13.05.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν αφήνει σε ησυχία την πρωτοπόρο Μπάγερν και με την νίκη της απέναντι στην Γκλάντμπαχ, βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής απ' τους Βαυαρούς, δύο στροφές πριν το μεγάλο φινάλε.

Η Ντόρτμουντ, έκανε «πάρτι» στην έδρα της και διέλυσε με 5-2 την Γκλάντμπαχ, δείχνοντας πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει φέτος. Με ένα βαθμό διαφορά απ' τη πρωτοπόρο Μπάγερν, οι «κιτρινόμαυροι» δίνουν μεγάλη μάχη για να σηκώσουν το πρώτο τους πρωτάθλημα απ' το 2012.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με τέσσερα γκολ στο πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθάρισαν με πολύ μεγάλη ευκολία την Γκλάντμπαχ. Ο Μάλεν ήταν αυτός που έκανε την αρχή για την ομάδα του Τέρζιτς. Μόλις στο 5' μετά από μια εξαιρετική κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολσόφσκι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Μπέλιγχαμ, δέκα λεπτά περίπου αργότερα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα ο Χάλερ έκανε το 3-0, με τον ίδιο παίκτη να βάζει για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ στο 32'.

Η Γκλάντμπαχ που προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να «συμμαζέψει» την διαφορά, δημιούργησε φάσεις αλλά το γκολ άργησε να έρθει. Ο Μπενσεμπαΐνι ήταν ο παίκτης που ευστόχησε στο 75' απ' την άσπρη βούλα κι ο Στίντλ ήρθε δέκα λεπτά αργότερα να βάλει το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

Το κερασάκι στη τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε να βάλει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ρέινα, ο οποίος χρειάστηκε να σπρώξει απλά τη μπάλα στα δίχτυα μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Η Ντόρτμουντ με αυτή της την νίκη, βρίσκεται στο -1 απ' την πρώτη Μπάγερν Μονάχου, με δύο αγωνιστικές να μένουν ακόμα μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος. Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την Άουγκσμπουργκ, ενώ την τελευταία υποδέχονται στην έδρα τους την Μάιντζ που θα παλεύει κατά πάσα πιθανότητα για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Γκλάντμπαχ απ' την άλλη έμεινε πολύ πίσω απ' τις πρώτες εφτά θέσεις και παρέμεινε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 39 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική θα κοντραριστεί με την Μπάγερ Λεβερκούζεν ενώ την τελευταία θα υποδεχτεί την Άουγκσμπουργκ.