«Πεντάστερη» Παρί απέναντι στην Αζαξιό - Ανάσα για το Στρασβούργο

Παρί Σεν Ζερμέν

©Getty Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 23:56 - 13.05.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Η Παρί Σεν Ζερμέν «διέλυσε» την Αζαξιό σε ένα αρκετά εύκολο ματς για τον Εμπαπέ και την παρέα του, ενώ νωρίτερα το Στρασβούργο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Νις.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε «πάρτι» απέναντι στην Αζαξιό και με MVP τον Κιλιάν Εμπαπέ, πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 5-0. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας δεν έδειξαν να δυσκολεύονται και έβαλαν απ' το πρώτο κιόλας ημίχρονο τα θεμέλια για ένα εύκολο βράδυ.

Το σκορ για την Παρί άνοιξε στο 22' ο Φαμπιάν Ρουίζ έπειτα από εξαιρετικό σουτ. Την σκυτάλη πήρε ο Χακίμι δέκα λεπτά αργότερα, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από μια αγωνιστική που ήταν τιμωρημένος, για να... ξανά κάνει το ίδιο αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά του Εμπαπέ να αρχίσει το δικό του σόου. Ο Γάλλος σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, χρειάστηκε λιγότερο από δέκα λεπτά για να βάλει το όνομά του δύο φορές στον πίνακα των σκόρερ. Με τα δύο αυτά του τέρματα ξανά πάτησε στην κορυφή των σκόρερς αφού τον είχε φτάσει ο Λακαζέτ χάρη στα τέσσερα γκολ που έβαλε στην τρομερή αναμέτρηση της Λυών με την Μονπελιέ.

Το κερασάκι στη τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 73' με αυτογκόλ του Γιουσούφ. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες η κάθε μία, μετά από αποβολή του Χακίμι στο 77' και του Μαγκάνι στο 80'.

Με την ήττα της αυτή η Αζαξιό παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού κι όπως όλα δείχνουν δεν θα συνεχίσει την παρουσία της στην πρώτη κατηγορία, τρείς αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Η Παρί απ' την άλλη αύξησε πάλι την διαφορά απ' την δεύτερη Λανς, στους έξι βαθμούς.

Νωρίτερα, το Στρασβούργο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Νις. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Ντιαλό και πήραν βαθμολογική ανάσα. Με το καλημέρα, ο Σενεγαλέζος επιθετικός έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης στο 59' ευστόχησε απ' την άσπρη βούλα κι έστειλε την ομάδα του στην 14η θέση, έξι βαθμούς πάνω απ' τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Νις απ' την άλλη φαίνεται πως έχασε τις ελπίδες τις για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς παρέμεινε στην όγδοη θέση με 51 βαθμούς, οκτώ πίσω απ' την πέμπτη της βαθμολογίας Λιλ.