Αφεντικό της πόλης και φουλ για τρεμπλ η Σίτι!

Ιλκάι Γκουντογκάν - Τζον Στόουνς

© Photo by Mike Hewitt/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:58 - 03.06.2023 / Ανανεώθηκε: 19:33 - 03.06.2023

Η Μάντσεστερ Σίτι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ιλκάι Γκιντογκάν που σκόραρε δις, επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, σήκωσε την κούπα και... φουλάρει για το πρώτο τρεμπλ της ιστορίας της.

Πήρε και το FA Cup το... τρένο της Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» ήταν σαφώς ανώτεροι και χάρη στις δύο γκολάρες του Ιλκάι Γκιντογκάν πανηγύρισαν τη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1. Πλέον, δεν βλέπουν τίποτα άλλο πέρα από τον τελικό του Champions League με την Ίντερ στην Πόλη, στοχεύοντας στο πρώτο τρεμπλ της ιστορίας τους.

Δεν θα μπορούσε να πραγματοποιήσει πιο ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στα 13 δευτερόλεπτα! Ο Γκιντογκάν με ένα ασύλληπτο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, άφησε... παγωτό τον Ντε Χέα και έκανε το 1-0.

Αυτό το γρήγορο γκολ έδωσε σημαντικό ψυχολογικό boost στους «πολίτες» και δημιούργησε πρόβλημα στους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποία ακόμα δεν είχαν πατήσει καλά καλά το χορτάρι, βρέθηκαν να χάνουν. Μάλιστα, στο 5' παραλίγο να δεχθούν κι άλλο γκολ, με την κεφαλιά του Ρόδρι να περνάει ελάχιστα άουτ.

Γενικότερα η Σίτι ήταν ανώτερη σε όλο το 45λεπτο, είχε και ακόμη μια καλή στιγμή στο 17' με τον Χάαλαντ, αλλά η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ σε μία από τις λίγες φορές που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκρίλις. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση, ετυστόχησε και έγραψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη είχαμε κάτι σαν deja vu, καθώς με το... καλημέρα οι «πολίτες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα και μάλιστα με τον ίδιο σκόρερ. Όχι στα 13 δευτερόλεπτα πάλι, αλλά αρκετά γρήγορα. Συγκεκριμένα, στο 51' ο Γκιντογκάν με ένα φοβερό σουτ εξ' επαφής εκτός περιοχής «εκτέλεσε» τον Ντε Χέα και έκανε το 2-1.

Από 'κει και πέρα οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπάθησαν να βγάλουν ξανά αντίδραση, αλλά δυσκολευόντουσαν ακόμα και να κρατήσουν μπάλα. Στο 69' είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Ράσφορντ, του οποίου το σουτ πέρασε λίγο πάνω από την εστία, ενώ έπειτα από 2 λεπτά κινδύνεψαν να δεχθούν και τρίτο γκολ, με τον Γκιντογκάν να φλερτάρει με χατ τρικ, αφού σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο πιο κοντά προς την κατάκτηση του τίτλου έφτανε η Σίτι, με τη Γιουνάιτεντ να δυσκολεύεται πολύ να το αποτρέψει. Στο 90+2' έχασε μια τεράστια ευκαιρία, όταν ο Βέγκχορστ δεν μπόρεσε εξ επαφής να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από επέμβαση του Ορτέγκα. Έτσι, η Σίτι πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 και μετά την Premier League κατέκτησε και το FA Cup.

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Γουόκερ (90+5’ Λαπόρτ), Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Γκιντογκάν, Γκρίλις (89’ Ακέ), Ντε Μπρόινε (62’ Φόντεν), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σο, Βαράν, Λίντελεφ (82’ ΜακΤόμινεϊ), Γουάν Μπισάκα, Έρικσεν (62’ Γκαρνάτσο), Κασεμίρο, Φρεντ, Φερνάντες, Σάντσο (78’ Βέγκχορστ), Ράσφορντ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η ξεκάθαρη ανωτερότητα της Μάντσεστερ Σίτι και οι δύο γκολάρες του Γκιντογκάν έκριναν το παιχνίδι.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ιλκάι Γκιντογκάν, που με δύο φοβερά γκολ χάρισε τη νίκη και κατ' επέκταση την κούπα στην ομάδα του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Γκιντογκάν σκοράροντας στα πρώτα 13 δευτερόλεπτα του αγώνα πέτυχε το ταχύτερο γκολ στην ιστορία των τελικών του Κυπέλλου Αγγλίας.