Βασίλης Πολυχρονόπουλος 16:45 - 10.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:29 - 10.01.2024

Καλή συνέχεια σε όλους. Μείνετε στο Sportal για δηλώσεις και ρεπορτάζ.

Εξαιρετικό αποτέλεσμα για τον Αρη που τα αφήνει όλα ανοικτά για τη ρεβάνς της επομενης Τετάρτης στη Θεσσαλονίκη. Η ισοπαλία βασίστηκε στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία, την συγκέντρωση και την πιστή τήρηση του πλάνου.

Η πρόκριση θα κριθεί την Τετάρτη (17/1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

90'

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Άρης 0-0

Κόρνερ για την ΑΕΚ λίγο πριν την εκπνοή.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88'

Πολύ άστοχο σουτ από τον Μοντόγια, άουτ η μπάλα.

87'

Κεφαλιά του Μήτογλου, μαζεύει εύκολα ο Κουέστα.

Πολλά εύκολα λάθη τα τελευταία λεπτά οι παίκτες της ΑΕΚ. Σαν να μην υπάρχει καθαρό μυαλό.

79'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Νταρίντα με μία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Φαμπιάνο, εκείνος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

77'

Αλλαγή

Ο Λορέν Μορόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλβάρο Ζαμόρα.

77'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιαννης Φετφατζίδης.

74'

Ο Ζουλ φαίνεται να έχει τραυματιστεί σοβαρά. Αποχωρεί κλαίγοντας από τον αγωνιστικό χώρο.

74'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ζουλ έκανε ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή και ο Αθανασιάδης με τα ακροδάχτυλα βρήκε την μπάλα.

Ενα πιο κλασικό αμυντικό χαφ, τον Ντουκουρέ περνάει αντί του Τζούρασεκ ο Μάντζιος, αφού είναι λογικό όσο περνάει η ώρα η ΑΕΚ να βάλει παραπάνω πίεση.

72'

Αλλαγή

Ο Νέβεν Τζούρασεκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέικ Ντουκουρέ.

70'

Απαντάει η ΑΕΚ με τον Αραούχο! Ο Αργεντινός γύρισε μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα σουτ, με τον Οντουμπάτζο να βάζει το πόδι του και να αλλάζει την πορεία της μπάλας.

Ο Μορόν, όπως και στο ματς πρωταθλήματος, χάνει τη μεγαλύτερη και πιο... καθαρή ευκαιρία του Αρη στο παιχνίδι. Κακό τελείωμα και ακόμη πιο κακή η επιλογή του να μην πασάρει στον αμαρκαριστο Παναγίδη.

69'

Αλλαγή

Ο Ροδόλφο Πισάρο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

68'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μορόν δεν γύρισε στον Παναγίδη που ήταν ολομόναχος, επέλεξε να σουτάρει από διαγώνια θέση και η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή είναι και η καλύτερη φάση μέχρι στιγμής στο ματς.

Ο Αλμέιδα πλέον έχει αλλάξει ήδη από το 69' και τους τέσσερις της επιθετικής γραμμής της ΑΕΚ.

67'

Γύρισμα του Οντουμπάτζο στην καρδιά της περιοχής, απομακρύνει ο Γιόνσον.

62'

Σέντρα-σουτ με εκτέλεση φάουλ από τον Σουλεϊμάνοφ, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

60'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λιβάι Γκαρσια.

60'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

60'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

Αναμενόμενη η πρώτη κίνηση του Μάντζιου απο τον πάγκο με τον Παναγίδη να αντικαθιστά τον Σαβέριο που δεν έχει άλλα κουράγια λόγω έλλειψης αγωνιστικού ρυθμού.

Έχει πάρει φρεσκάδα η ΑΕΚ με τον Γκατσίνοβιτς στα χαφ και τον Πινέδα απελευθερωμένο ως δεξί μπακ, αλλά ακόμα είναι εκτός παιχνιδιού οι Τσούμπερ, Ελίασον και Πισάρο

55'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μιχάλης Παναγίδης.

58'

Φώναξαν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ μετά από πτώση του Σιμάνσκι στην περιοχή, «παίζετε» από τον Γιουγκ.

Πιθανότατα η αλλαγή του Σιντιμπέ είναι αναγκαστική.

48'

Απειλεί η ΑΕΚ! Ο Πόνσε έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.

46'

Αλλαγή

Ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς.

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Με την αλλαγή του Γκατσίνοβιτς, ο Πινέδα θα παίξει ως δεξί μπακ και Σέρβος στα χαφ.

46'

Σιντιμπέ αντί του Γκατσίνοβιτς

Το βασικό ζητούμενο, δηλαδή το μηδέν στην άμυνα, ο Αρης το πετυχαίνει με σχετική ευκολία μετά απο 45΄. Το θέμα είναι αν θα μπορέσει να βρει μια καλή επιθετική μετάβαση και εκτέλεση. Δίκαιο 0-0.

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Άρης 0-0

44'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δοκίμασε το πόδι του ο Τσούμπερ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά περίπου μισό μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

43'

Πρώτη τελική εντός εστία για την ΑΕΚ με ένα μακρινό σουτ του Πινέδα, μπλόκαρε ο Κουέστα.

43'

Σέντρα του Σουλεϊμάνοφ, κεφαλιά του Μορόν και άουτ η μπάλα.

39'

Οδεύουμε προς τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με το 0-0 να παραμένει.

Μέχρι τώρα οι τέσσερις της επίθεσης της ΑΕΚ, δεν έχουν πάρει σχεδόν καθόλου παιχνίδι.

Μετά απο μισή ώρα παιχνιδιού, το ματς δεν έχει φάσεις. Ο Αρης το έχει πάει το παιχνίδι εκεί περίπου που το θέλει όσον αφορά την ανασταλτική του λειτουργία. Στην επίθεση, τρεις φορές ο Μορόν δεν είχε καλές τελικές αποφάσεις.

32'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα στον Σουλεϊμάνοφ για σκληρό μαρκάρισμα στον Πισάρο.

31'

Πάτησε περιοχή ο Πινέδα, έδωσε στον Τσούμπερ, όμως εκείνος έκανε κακό κοντρόλ και η ευκαιρία χάθηκε για την Ένωση.

28'

Ο Οντουμπάτζο με ένα φοβερό σλάλομ πέρασε δύο αντιπάλους, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε από διαγώνια θέση κόντραρε.

Η ΑΕΚ σε δυο συνεχόμενες φάσεις, έχει βρεθεί σε μεγάλη ανασταλτική ανισορροπία μετά από δικό της κερδισμένο κόρνερ.

26'

Επιχείρησε ένα σουτ ο Μορόν έξω από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και δεν υπάρχει κάποια καλή στιγμή ακόμα στο ματς.

Σε αντίθεση με τον Φαμπιάνο, ήταν η 3η φορά που ο έτερος κεντρικός αμυντικός, ο Μπράμπετς, έδωσε δικαιώματα με κακές τοποθετήσεις.

Δεν έχουν πάρει ακόμα σχεδόν καθόλου παιχνίδι ούτε ο Πισάρο, ούτε ο Ελίασον.

17'

Ωραίο γύρισμα του Ελίασον, γύρισε στον Κουέστα ο Τζούρασεκ με κεφαλιά.

15'

Ο Μήτογλου νικά ξανά τον Μορόν, καθώς πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο σουτ που επιχείρησε ο Ισπανός.

Τα πρώτα δέκα λεπτά επιβεβαιώνουν αυτό που λίγο-πολύ περιμέναμε. Δηλαδή τον Αρη να περιμένει στα 3/4, να έχει κοντά τις γραμμές του και να παίρνει ελεγχόμενα ρίσκα στην επίθεση.

13'

Κάθετη του Σαβέιρο στον Μορόν μέσα στην περιοχή, πρόλαβε ο Μήτογλου.

11'

Επιχείρησε να χτυπήσει στην κόντρα ο Άρης, αλλά η σέντρα του Οντουμπάτζο ήταν κάκιστη.

8'

Πάτησε περιοχή ο Σουλεϊμάνοφ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, αλλά κόπηκε από τον Πινέδα πριν σουτάρει.

Μόλις σε πέντε λεπτά παιχνιδιού ο Φαμπιανο έχει ήδη τέσσερις καθοριστικές επεμβάσεις στην αμυνα, πριν δημιουργηθούν προβλήματα.

6'

Η ΑΕΚ πιέζει ψηλά και προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της -όπως συνηθίζει άλλωστε- ενώ ο Άρης την περιμένει στο δικό του μισό.

Το δίδυμο Μήτογλου - Σιμάνσκι, έπαιξε τελευταία φορά μαζί στο κέντρο της άμυνας, στην εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ στο Μπράιτον.

1'

Φάουλ μόλις στα 15 δευτερόλεπτα από τον Σιμάνσκι πάνω στον Μορόν.

Ο Αλμέιδα σχεδόν υποχρεωτικά παίζει με δίδυμο Μήτογλου και Σιμάνσκι, καθότι ο Βίντα έπρεπε να πάρει ανάσες, ο Κάλενς έχει κάποιες μικροενοχλήσεις από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Γιεμπόα και ο Χρυσόπουλος που είναι επίσης στόπερ, έπαιξαν την Δευτέρα στο ματς της ΑΕΚ Β με τον ΠΑΟΚ Β

Πρώτη φορά στη σεζόν που ο Ακης Μάτζιος επιλέγει την ίδια ακριβώς ενδεκάδα σε δεύτερο σερί παιχνίδι.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Παρών στην OPAP Arena και ο Θόδωρος Καρυπίδης

Απομένουν περίπου 15 λεπτά για τη σέντρα

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σλοβένος, Ματέι Γιουγκ, ενώ βοηθοί θα είναι οι συμπατριώτες του Ματέι Ζούνιτς, Μανουέλ Βιντάλι, 4ος ο Φωτιάς και στο VAR ο Καϊτάζοβιτς Νέιτς.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Γαλανόπουλος λόγω ενοχλήσεων, αλλά και οι Βίντα και Κάλενς για να πάρουν ανάσες.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Τζούρασεκ, Ζουλ, Νταρίντα, Σαβέιρο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον, Τσούμπερ, Πινέδα, Πισάρο, Πόνσε.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων

Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.

Από τη μία η Ένωση, που την Κυριακή (7/1) πήρε μία μεγάλη νίκη μέσα στο Φάληρο επί του Ολυμπιακού και από την άλλη η ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία την ίδια μέρα επικράτησε του ΠΑΟΚ στο «Κλ. Βικελίδης».

Δύο ομάδες που βρίσκονται σε πολύ καλό μομέντουμ, καθώς προέρχονται από μεγάλες νίκες.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη στην «OPAP Arena» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.