Βασίλης Πολυχρονόπουλος 14:35 - 04.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:29 - 04.02.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης στην «OPAP Arena» για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 4-2

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γραμματικάκη να αποκρούει την κεφαλιά του Κάλενς.

Γύρισμα του Λιβάι, διώχνει ο Καστάνιος πριν η μπάλα καταλήξει στον Λιούμπισιτς.

90'

Ο Σίτο έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90'

ΓΚΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 4-2! Μετά από σέντρα του Σίτο, ο Μιριτέλο έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

83'

«Άγγιξε» και δεύτερο γκολ ο Λιβάι, αλλά ο Γραμματικάκης του είπε όχι.

Ντεμπούτο Λιούμπισιτς σε ρόλο 8αριού δίπλα στον Γαλανόπουλο που ήταν περισσότερο 6άρι.

79'

Αλλαγή

Ο Εβγένι Γιαμπλόνσκι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ολουβατομπιλόμπα Αλάγκμπε.

78'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κώστας Γαλανόπουλος.

78'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

78'

Διαγώνιο σουτ από τον Μάνταλο, άουτ η μπάλα.

76'

Ο Πέτρος Μάνταλος έδωσε την ασίστ για το γκολ.

76'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 4-1! Στην τρίτη του μεγάλη ευκαιρία ο Λιβάι Γκαρσία βρήκε δίχτυα με ένα ωραίο τελείωμα από θέση τετ α τετ έπειτα από υπέροχη κάθετη του Μάνταλου.

74'

Δεύτερη τεράστια ευκαρία για τον Λιβάι μέσα σε 8 λεπτά.

Με μεγάλο κέφι έχει μπει στο γήπεδο ο Γκαρσία

74'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε σε θέση τετ α τετ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γραμματικάκη από πολύ κοντινή απόσταση.

72'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

71'

Ασύλληπτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον βρήκε εξαιρετικά τον Λιβάι και εκείνος αστόχησε σε κενή εστία.

Βγήκε από το ματς ο Πόνσε των έξι γκολ σε τρία ματς και μπήκε ο Γκαρσία των 8 γκολ μέσα σ' έναν μήνα.

66'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λιβάι Γκαρσια.

66'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

66'

Αντιμετωπίζει κάποιες ενοχλήσεις ο Άμραμπατ.

65'

Αλλαγή

Ο Σον Γκος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λουίς Βαλιέντε.

65'

Αλλαγή

Ο Νίκος Καλτσάς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σίτο.

Εξαιρετική είναι η δεύτερη παρουσία του Ραντόνια ως βασικός δεξιός μπακ της ΑΕΚ

59'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος βρήκε τον Τσούμπερ, εκείνος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τζουκάνοβιτς με σωτήρια παρέμβαση γλίτωσε τον Αστέρα από τέταρτο γκολ.

58'

Προσπάθησε να κρεμάσει τον Γραμματικάκη με λόμπα από το κέντρο ο Άμραμπατ, δεν τα κατάφερε.

58'

Δυνατό σουτ του Τσούμπερ από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα.

Το 3-1 του Αστέρα Τρίπολης

52'

Σουτ του Χουχούμη από πολύ μακρινή απόσταση, άουτ η μπάλα.

50'

Αλλαγή

Ο Λευτέρης Λυρατζής βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φεντερίκο Άλβαρεζ.

47'

Σουτ στην κίνηση του Πήλιου με τον Γραμματικάκη έξω από την εστία, άουτ η μπάλα.

46'

Αλλαγή

Ο Ζουλιάν Μπαρτόλο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Ζουγλής.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έχει ξεκινήσει αριστερά ο Ελίασον και δεξιά ο Άμραμπατ.

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έχει κάνει η ΑΕΚ παρότι έγινε η φάση του πέναλτι στις καθυστερήσεις και μείωσε σε 3-1 ο Αστέρας

Το 3-0 της ΑΕΚ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 3-1

48'

ΓΚΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 3-1! Εύστοχος ο Μπαρτόλο από την άσπρη βούλα.

Το 2-0 της ΑΕΚ

46'

Πέναλτι για τους Αρκάδες!

46'

Πάει για on field review ο κ. Κατσικογιάννης.

45'

Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης σε χέρι του Μήτογλου.

45'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ με μία εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Πόνσε και ο Αργεντινός με ένα πλασέ εξ επαφής έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γραμματικάκη.

Ακόμα και αν δεν έκανε την προβολή ο Τζουκάνοβιτς, με την σέντρα που έβγαλε ο Ελίασον, θα έμπαινε με την μπάλα στα δίχτυα ο Πόνσε

43'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Προβάδισμα τριών τερμάτων για την Ένωση με αυτογκόλ του Τζουκάνοβιτς. Το δεύτερο αυτογκόλ για τον Σέρβο σήμερα, που μετά από γύρισμα του Ελίασον στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

43'

Το 1-0 της ΑΕΚ

42'

Βρέθηκε στο έδαφος ο Πήλιος μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Μπαρτόλο, όμως σηκώθηκε και συνεχίζει κανονικά μετά τις πρώτες βοήθειες που δέχτηκε.

41'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Ζουλιάν Μπαρτόλο.

Δεν υπάρχει καμία κίτρινη στην φάση, είναι καθαρά κόκκινη κάρτα, διότι ο Μπαρτόλο πηγαίνει μόνο για να κτυπήσει τον Πήλιο

40'

Η ΑΕΚ διαχειρίζεται το προβάδισμα της χωρίς να απειλείται από τον Αστέρα.

32'

Κίτρινη κάρτα για τον Σον Γκος.

32'

Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή μετά από γύρισμα του Άμραμπατ, άουτ η μπάλα.

Το πρώτο του Πόνσε μπορεί να μέτρησε ως αυτογκολ, αλλά το δεύτερο είναι 100% γκολ του Αργεντινού. Και έφτασε τα έξι γκολ σε τρία παιχνίδια

27'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Μετά από σέντρα του Ελίασον ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Γραμματικάκη.

26'

Ο Νίκλας Έλιασον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

26'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Τζουκάνοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα.

21'

Σέντρα από τον Χουχούμη, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.

20'

Πλασέ του Ελίασον μέσα από την περιοχή έπειτα από μία φάση διαρκείας, μπλόκαρε ο Γραμματικάκης.

Η ΑΕΚ έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας με τον Πινέδα και τον Μάνταλο στα χαφ, αλλά όταν χάνει την μπάλα ο Αστέρας της δημιουργεί ζητήματα στις αντεπιθέσεις

16'

Νωρίτερα αντίκρισε κίτρινη κάρτα ο Τζουκάνοβιτς για διαμαρτυρίες.

16'

Παραλίγο να κάνει σημαντικό λάθος ο Πήλιος, καθώς δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, αλλά αυτή κατέληξε στον Στάνκοβιτς.

15'

Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να δοκιμάζει αυτή τη φορά το πόδι του έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

13'

Δυνατό σουτ του Ραντόνια έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Γραμματικάκης σε δεύτερο χρόνο.

12'

Κίτρινη κάρτα για τον Έρβιν Τζουκάνοβιτς.

11'

Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Ο Λύρατζης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με το αριστερό και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

10'

Σουτ του Άμραμπατ, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

7'

Πολύ καλός ο ρυθμός σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

5'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ μετά από ωραία ενέργεια, όμως ο Γραμματικάκης του είπε όχι εντυπωσιακά.

2'

Ο Γραμματικάκης σε ένα διώξιμο πέτυχε με την μπάλα το πρόσωπο του Πόνσε κι εκείνος έπεσε στο έδαφος, αλλά συνήλθε ο Αργεντινός.

Η επιλογή του Αλμέιδα αυτή την φορά είναι να παίξει αριστερά ο Άμραμπατ και δεξιά ο Ελίασον

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Είναι η πρώτη φορά που ως βασικός, θα παίξει ο Πινέδα σε ρόλο κόφτη. Επίσης είναι η πρώτη φορά που η συγκεκριμένη τετράδα της άμυνας θα παίξει μαζί.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Στον πάγκο της Ένωσης θα βρίσκεται και ο Λιούμπισιτς, ο οποίος αποκτήθηκε πριν από λίγες ημέρες.

Μείνετε συντονισμένοι στο Sportal και την εκπομπή Sunday Live, για το ρεπορτάζ της αγωνιστικής:

Με νίκη η Ένωση περνάει προσωρινά στην πρώτη θέση της Stoiximan Super League, μέχρι να ολοκληρωθούν οι αναμετρήσεις Ατρόμητος - ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, τις οποίες και μπορείτε να παρακολουθήστε μέσω του Sportal.

Η βαθμολογία της Stoiximan Super League:

Στην προηγούμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο, στην Αρκαδία, η Ένωση είχε επικρατήσει με 3-0.

Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης, του συνδέσμου Ηπείρου. Πρώτος βοηθός θα είναι ο Κωσταράς από την Αιτωλοακαρνανία και δεύτερος ο Στάικος από τη Λάρισα. Στο VAR θα βρίσκεται ο Ευαγγέλου του συνδέσμου Αθηνών, με AVAR τον Νικολακάκη από το Λασίθι. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Ευστάθιος Γκορτσίλας του συνδέσμου Μακεδονίας.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα, Μάνταλος, Ελίασον, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Πόνσε.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Λύρατζης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Γκος, Καλτσάς, Μπαρτόλο, Κρέσπι, Μιριτέλο.

Την περασμένη αγωνιστική η Ένωση επικράτησε του ΟΦΗ με 3-0, την ίδια ώρα που ο Αστέρας πανηγύρισε το τρίποντο (3-1) κόντρα στον Ατρόμητο.

Καλησπέρα σας! Η ΑΕΚ υποδέχεται στο γήπεδό της τον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.