Βασίλης Πολυχρονόπουλος 16:32 - 14.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:41 - 14.01.2024

Μείνετε στο Sportal για ρεπορτάζ και δηλώσεις.

90+10'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-2

Από χαμένη ευκαιρία, πάλι καλά που ο Παναθηναϊκός κράτησε τον βαθμό με τη διπλή χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Γλυκόπικρη η αίσθηση για το Τριφύλλι.

99'

Ασύλληπτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος κάνει ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, ο Λοντίγκιν απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο Αραούχο πήρε το ριμπάουντ με κενή εστία, αλλά του έβαλε «στοπ» ο Βαγιαννίδης.

Ο Γκαρσία έβαλε αυτή την φορά το πέναλτι, που πέρυσι πάλι στις καθυστερήσεις είχε χάσει.

Οι μεσοεπιθετικοί του Παναθηναϊκού που πέρασαν στο ματς, δεν έδωσαν το παραμικρό. Σπόραρ, Λημνιός και Αϊτόρ δεν κράτησαν μπάλα και δεν απείλησαν καθόλου,

96'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-2! Ο Λιβάι Γκαρσία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια λίγο πριν την εκπνοή.

Η απόφαση του Χακίμι είναι σωστή. Ο Ζέκα έκανε χέρι και ορθώς σφυρίζει το πέναλτι ο Σουηδός με την υπόδειξη του Μπέμπεκ από το VAR. Το πρόβλημα είναι ότι η φάση του Παναθηναϊκού με το πέναλτι του Βέρμπιτς, έγινε... γαργάρα.

Πέναλτι για την ΑΕΚ!

93'

Πάει για on field review ο Σουηδός ρέφερι.

93'

Εξετάζεται η φάση.

93'

Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ!

92'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Μάνταλου με εκτέλεση φάουλ ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και κατήληξε έξω.

Το ερώτημα πλέον είναι, πόσο καθαρό μυαλό θα έχει η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις για να βρει κάτι.

Ο Τερίμ πλέον γυρίσει το σύστημα με τρεις στόπερ, με τον Κώτσιρα να δίπλα στους Αράο και Γεντβάι.

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+6'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Λιβάι Γκαρσια της ομάδας ΑΕΚ σκοράρει από το σημείο του πέναλτι!

Το 2-1 του Παναθηναϊκού

89'

Επικίνδυνη σέντρα-σουτ από τον Σιντιμπέ, άουτ η μπάλα.

88'

Κεφαλιά του Κάλενς μετά από κόρνερ του Ελίασον, μπλοκάρει ο Λοντίγκιν.

Ο Σπόραρ μπαίνει ξεκούραστος και τον πρόλαβε ο αντίπαλος. Ούτε καν σήκωσε κεφάλι να δει τους συμπαίκτες του, οι οποίοι έφευγαν μόνοι στην πλάτη του.

86'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

85'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Φώτη Ιωαννίδη.

84'

Είχε ευκαιρία να χτυπήσει στην κόντρα εδώ ο Παναθηναϊκός, όμως η πάσα του Ιωαννίδη ήταν κακή.

Ρεαλισμός από τον Τερίμ στα τελευταία λεπτά, ο οποίος γύρισε τον Παναθηναϊκό σε πιο χαμηλά μέτρα για να προασπίσει το σκορ.

79'

Αλλαγή

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γενς Γιόνσον.

79'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

79'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκλας Έλιασον.

Επιβεβλημένες και οι τρεις αλλαγές που έκανε ο Αλμέιδα και με φρεσκάρισμα σε θέσεις που η ΑΕΚ έδειχνε να μην έχει φρεσκάδα και ανάσες

78'

Αλλαγή

Ο Χουανκάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

78'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέκα.

Μία σωστή απόφαση λείπει από τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, προκειμένου να πετύχει τρίτο γκολ. Βέβαια, στην επίθεση ο Λιβάι του θυμίζει ότι είναι πολύ επικίνδυνος και ανά πάσα στιγμή, βγάζει ευκαιρία.

77'

Ο Σιντιμπέ βρίσκει τον Λιβάι Γκαρσία με ένα γύρισμα, με τον άσο από τον Τρινιντάντ και Τομπάγκο να πλασάρει και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

74'

Αλλαγή

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα.

74'

Αλλαγή

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης Λημνιός.

Το ακυρωθέν γκολ του Λιβάι Γκαρσία

74'

Σέντρα του Άμραμπατ, κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία με τον Αράο πίσω του και άουτ η μπάλα.

Όσο η ΑΕΚ επιμένει να παίζει μονόπαντα από δεξιά, ο Παναθηναϊκός θα την περιμένει και θα την μπλοκάρει.

Ο Παναθηναϊκός παίρνει γκολ από τους δύο στόπερ του, σε δύο στατικές φάσεις. Ο Τερίμ είχε δουλέψει πολύ σε αυτό το κομμάτι και βρίσκει γκολ σε δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι.

Ο Σιμάνσκι τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά πριν, ο Πολωνός της ΑΕΚ είχε κλωτσήσει τον Μπερνάρ στη φάση που βγήκε το γκολ της ΑΕΚ από τον Λιβάι, που ακυρώθηκε. Μεγάλη ανοχή από τον Σουηδό ρέφερι.

Η ΑΕΚ δέχθηκε γκολ από στατική φάση, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να παίζουν βόλεϊ στην καρδιά της άμυνας της. Εξαιρετικά κακή αντίδραση συνολικά.

66'

Ο Γιάννης Κώτσιρας έδωσε την ασίστ για το γκολ.

66'

ΓΚΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-2! Μετά από ένα ωραίο γέμισμα του Μπερνάρ με εκτέλεση φάουλ, ο Κώτσιρας με κεφλαιά έδωσε στον Αράο κι εκείνος με ένα πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Νταμιάν Σιμάνσκι.

Πραγματικά, η φάση με τον Βέρμπιτς είναι πεντακάθαρη. Ο Κροάτης Μπέμπεκ είναι κυρίως υπεύθυνος, γιατί έπρεπε να στείλει τον διαιτητή στο VAR και να πάρει ο Σουηδός την ευθύνη.

63'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μαντσίνι με ένα ακόμη εξαιρετικό γύρισμα βρίσκει τον Ιωαννίδη, ο οποίος δεν βρήκε καλά την μπάλα από πολύ κοντινή απόσταση.

63'

Αλλαγή

Ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

63'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

Η εικόνα πάντως δείχνει τον Σιμάνσκι να παίρνει την μπάλα μέσα από τα πόδια του Μπερνάρ.

Μετά από on field review ο Σουηδός ρέφερι δίνει φάουλ του Σιμάνσκι πάνω στον Μπερνάρ στην αρχή της φάσης, κανένα γκολ. Παραμένει το 1-1.

58'

Εξετάζεται η φάση από τον VAR.

Καθαρο πέναλτι στον Βέρμπιτς, το οποίο ο διαιτητής και το VAR αγνοούν. Τρομερά πράγματα, για άλλη μία φορά σε αυτό το γήπεδο, ο Παναθηναϊκός αδικείται διαιτητικά.

58'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1! Ο Λιβάι Γκαρσία μετά από φοβερή κάθετη πλάσαρε τον Λοντίγκιν.

57'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ με μία σέντρα βρήκε τον Γκατσίνοβιτς κι εκείνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

Η ΑΕΚ πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εξακολουθεί να μην παίρνει φάσεις από τα δυο άκρα της αλλά και από τον Τσούμπερ.

Η αντίδραση του Τερίμ στο 1-1 και φάσεις από το ντέρμπι

Το ποστάρισμα της ΠΑΕ ΑΕΚ για τη φάση στην οποία μετέπειτα σούταρε ο Άμραμπατ.

52'

Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξάντερ Κάλενς.

Έχει ενδιαφέρον να δούμε τις πρώτες αποφάσεις του Τερίμ από τον πάγκο. Κυρίως, πως θα βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.

50'

Πολύ δυνατό το σουτ του Άμραμπατ μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

48'

Μακρινό σουτ του Σιμάνσκι, λίγο άουτ η μπάλα.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Ο Βίντα πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, πήγε και αγκάλιασε τον Τερίμ. Προφανώς έχουν βρεθεί πολλές φορές ως αντίπαλοι στην Τουρκία.

Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος, αλλά μεσοεπιθετικά δεν παίρνει πράγματα. Πρέπει με κάποιο τρόπο να το λύσει αυτό ο Τερίμ, για να αξιοποιήσει την υπεροχή της ομάδας του.

🔴Sportal Sunday Live με ΑΕΚ - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Κυριακής

Το 1-1 του Παναθηναϊκού

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Παναθηναϊκού για το 1-1 από τον Γεντβάι

Η ΑΕΚ μετά το γκολ που πέτυχε, έδειξε να μην έχει σιγουριά στις κινήσεις της και έκανε εύκολα λάθη ειδικά στο δικό της μισό του γηπέδου και στο κτίσιμο των επιθέσεων της.

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-1

Ο Παναθηναϊκός έχει τέσσερις μεσοεπιθετικούς και έχει πάρει ελάχιστα πράγματα από αυτούς. Ο Ιωαννίδης είναι αποκομμένος ανάμεσα σε 3-4 αμυντικούς, ο Μπερνάρ δεν βοηθάει και ο Μαντσίνι δεν τελειώνει τις προσπάθειες του. Ο Βέρμπιτς είναι μέσα στις φάσεις, αλλά κάτι λείπει.

Το 1-0 της ΑΕΚ

41'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μαντσίνι με ένα πολύ ωραίο γύρισμα βρήκε τον Βέρμπιτς, του οποίου το πλασέ από πολύ κοντινή απόσταση πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Όσο η ΑΕΚ θα πουλάει εύκολα την μπάλα στο δικό της μισό του γηπέδου, τόσο θα κινδυνεύει

39'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μαντσίνι με μία ωραία σέντρα από κόρνερ βρήκε τον Βέρμπιτς, του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Η ΑΕΚ κάνει δύσκολη την ζωή της στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από τα μετόπισθεν

36'

Επικίνδυνο γύρισμα του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, όμως δεν ήταν κανένας παίκτης της ΑΕΚ στο σημείο που πήγε η μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός περιμένει πιο πολλά πράγματα από τον Μπερνάρ στη δημιουργία. Ο Βραζιλιάνος δεν έχει προσφέρει κάτι με ατομικές ενέργειες και κινείται σε χαμηλό τέμπο.

Η εκτέλεση του Γκαρσία για το 1-0 και ο πανηγυρισμός

Πολύ φτηνό το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ, κυρίως διότι ο Σιντιμπέ θα έπρεπε να αφήσει την μπάλα να βγει άουτ και όχι να την στρώσει σε αντίπαλο για την σέντρα.

31'

Ο Χουανκάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

31'

ΓΚΟΟΛ, 1-1 ο Παναθηναϊκός! Μετά από σέντρα του Χουάνκαρ ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Στάνκοβιτς, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

31'

Κίτρινη κάρτα για τον Μίγιατ Γκατσίνοβιτς, που έπαιξε την μπάλα με το χέρι, καθώς θεώρησε ότι έχει κερδίσει το φάουλ.

Κάποιος πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή, γιατί ο Παναθηναϊκός πρέπει να παίρνει τον... μουτζούρη και να είναι αυτός που προσπαθεί να παίξει. Την έχει πατήσει με τον ίδιο τρόπο σε όλα τα ντέρμπι φέτος και παρόλα αυτά, δεν παίρνει το μάθημα του.

Με κουβέρτες οι παίκτες των δύο ομάδων στον πάγκο

27'

Μετά από ένα τραγικό λάθος των Στάνκοβιτς-Ρότα, ο Μαντσίνι βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έκανε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ο Λιβάι σκοράρει για τέταρτο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος

Τι είχες, Γιάννη; Τι είχα πάντα. Κάθε φορά το ίδιο λάθος. Ο Παναθηναίκός ανεβαίνει να επιτεθεί στη σέντρα και αφήνει τον Λιβάι Γκαρσία. Το ίδιο λάθος έκανε ο Γιοβάνοβιτς, το ίδιο και ο Τερίμ. Αναζητείται προπονητής να μάθει.

Αυτό που έκανε από την αρχή η ΑΕΚ, της έδωσε και το γκολ του Γκαρσία. Με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού

24'

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι έδωσε την ασίστ για το γκολ.

24'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Ο Σιμάνσκι με μία εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία, εκείνος βγήκε σε θέση τετ α τετ και εκτέλεσε τον Λοντίγκιν, δίνοντας έτσι προβάδισμα στην Ένωση.

22'

Τελική προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπερνάρ να επιχειρεί ένα σουτ από απόσταση και την μπάλα να περνάει άουτ.

Πολλά λάθη μέχρι τώρα από τον Άμραμπατ, που παίρνει πολύ παιχνίδι στα πόδια του

17'

Κίτρινη κάρτα στον Μαντσίνι για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρότα.

15'

Ο Αράο έδωσε στον Βέρμπιτς μέσα στην περιοχή, εκείνος επιχείρησε να σουτάρει, αλλά ο Βίντα του έβαλε «στοπ».

Οι πρώτες μονομαχίες του ντέρμπι

Ο Ιωαννίδης είναι απομονωμένος και όταν παίρνει τη μπάλα, κινείται ανάμεσα σε 3-4 αντιπάλους. Ίσως ήταν προτιμότερο να είχε αρχίσει ο Τερίμ τον Σπόραρ αντί του Μπερνάρ. Για να είναι ο Ιωαννίδης πιο πίσω και να έχει πάντα παίκτη μπροστά του.

12'

Ωραία ενέργεια από τον Ιωαννίδη, άνοιξε όμως την μπάλα περισσότερο απ' όσο θα ήθελε και μάζεψε ο Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ ψάχνει συνεχώς μπάλες στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού πότε για Γκαρσία, πότε για Άμραμπατ.

8'

Έχει την πρωτοβουλίατ ων κινήσεων η ΑΕΚ, χωρίς να έχει γίνει κάτι ιδιαίτερο όμως μέχρι στιγμής στο ματς.

Ο Φώτης Ιωαννίδης αρχίζει το παιχνίδι ως αρχηγός. Λείπουν οι Σένκεφελντ και Πέρεθ, οπότε ο διεθνής στράικερ παίρνει το περιβραχιόνιο.

3'

Δοκίμασε το πόδι του ο Τσούμπερ από δύσκολη διαγώνια θέση, άουτ η μπάλα.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Ίδια ακριβώς ενδεκάδα, σε ίδιες θέσεις, με το ντέρμπι της προηγούμενης Κυριακής στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό, που η ΑΕΚ το κέρδισε

Δεν είναι υπερβολή να πούμε με την απόφαση του για τη χρησιμοποίηση του Κώτσιρα, ο Τερίμ δείχνει και σε ποια θέση θα ζητήσει ενίσχυση μέχρι το τέλος Ιανουαρίου. Μάλλον ένας αμυντικός χαφ θα παίξει.

Καλησπέρα από μένα. Ο Φατίχ Τερίμ χρησιμοποιεί τον Κώτσιρα ως αμυντικό χαφ και αγνοεί επί της ουσίας τον Ρούμπεν Πέρεθ και τον Ζέκα. Ο Κώτσιρας πήγε καλά στο "6" εναντίον του Ολυμπιακού και ο Τερίμ περιμένει αντίστοιχη απόδοση.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Από την αποστολή της ΑΕΚ απουσιάζει ο Κώστας Γαλανόπουλος, λόγω προβλήματος τραυματισμού. Και μάλιστα υπάρχει ανησυχία στην Ένωση, για σοβαρό πρόβλημα

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα στο ντέρμπι.

Θυμίζουμε πως αμφότερες οι ομάδες έχουν την Τετάρτη (17/1) τις ρεβάνς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Από τη μία ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» μετά το 1-1 της Λεφωόρου και από την άλλη η ΑΕΚ θα φιλοξενηθεί από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» μετά το 0-0 της «OPAP Arena».

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε εξέλιξη η προθέρμανση των δύο ομάδων στην «OPAP Arena».

Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 της Κηφισιάς στην Καισαριανή σε ένα ματς που τα είχε όλα, ενώ έντονα είναι τα παράπονα από την πλευρά της ερυθρόλευκης ΠΑΕ για τη διαιτησία.

Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμειναν οι Πάολο Φερνάντες, Κώστας Γαλανόπουλος και Τομ Φαν Βέερτ.

H επετειακή φανέλα της ΑΕΚ για τα 100 της χρόνια

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Λεωφόρο, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-1 του Παναθηναϊκού με ανατροπή. Στο βίντεο παρακάτω μπορείτε να δείτε τα highlights εκείνης της αναμέτρησης.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σουηδός διαιτητής Α' κατηγορίας της UEFA, Αλ Χακίμ Μοχαμέντ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Μπέμπεκ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γιέντβαι, Χουάνκαρ, Κώτσιρας, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Σέντρα στις 20:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.

Από την άλλη η ομάδα του Φατίχ Τερίμ την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1 και στόχος είναι η νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια για να παραμείνει στην κορυφή. Ο Τούρκος τεχνικός δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Τζούριτσιτς, Τσέριν και Παλάσιος, ενώ εκτός ομάδας έχει τεθεί ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Η ΑΕΚ έρχεται από το «διπλό» στο Καραϊσκάκης με 2-1 επί του Ολυμπιακού και θέλει να πάρει ακόμα ένα ντέρμπι. Η Ένωση δεν θα έχει στη διάθεσή της τους Χατζισαφί, Μουκουντί και Μοχαμαντί που βρίσκονται με τις εθνικές τους ομάδες, ενώ εκτός είναι και ο Γαλανόπουλος. Μάνταλος και Σιντιμπέ επέστρεψαν επίσης στις προπονήσεις.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena».